statystyki

Sąd może zakazać przestępcy podatkowemu prowadzenia firmy

autor: Magdalena Majkowska01.12.2010, 03:00

W wypadku niektórych przestępstw podatkowych sąd na podstawie kodeksu karnego może zakazać przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Reklama


Reklama


Karami za przestępstwa skarbowe, w tym przestępstwa przeciwko obowiązkom podatkowym, są kara grzywny w stawkach dziennych, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności. Jak wyjaśnia Andrzej Ossowski, adwokat z Kancelarii Adwokackiej A. Ossowski, możliwość zastosowania sankcji za popełnienia przestępstwa skarbowego nie wyczerpuje się jednak wyłącznie w wymierzeniu kary. Obok niej na nieuczciwego podatnika może być także nałożony środek karny.

– Jednym z takich środków jest zakaz prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Andrzej Ossowski.

Zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej można orzec tylko wtedy, gdy kodeks tak stanowi. Sytuacje te zostały wyraźnie wskazane w art. 34 par. 2 kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

– I tak orzeczenie tego środka karnego może nastąpić m.in. w wypadku zatajenia przedmiotu lub podstawy opodatkowania, firmanctwa, oszustwa podatkowego czy umyślnego paserstwa akcyzowego – wymienia Andrzej Ossowski.

Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, zwraca uwagę, że konsekwencją orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest przesłanie odpisu wyroku odpowiedniemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego lub dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej objętej zakazem. Organ (np. organ rejestrowy) podejmuje stosowne decyzje, w szczególności dokonuje wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej.

– Nie ma też możliwości wystąpienia o ponowny wpis w okresie tego zakazu – podkreśla Paweł Jabłonowski.

Wykreślenie z rejestru ma też konsekwencje podatkowe. Oznacza ono prawne zakończenie działalności gospodarczej, co skutkuje obowiązkiem przygotowania remanentu likwidacyjnego oraz spisu towarów niebędących przedmiotem dalszej dostawy.

– Środki objęte remanentem z natury rodzą określone konsekwencje podatkowe na gruncie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług – wskazuje nasz rozmówca.

Naruszanie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez podjęcie działalności jest karane jako odrębne przestępstwo i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Ważne!

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej sądy orzekają w latach, od roku do lat 5

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • dyrektor(2010-12-01 09:13) Odpowiedz 00

  Wystarczy uszczuplić podatek o 6585,- zł., żeby popełnić przestępstwo skarbowe. Przy obecnym stanie zagmatwania przepisów wcale o to nie trudno i nie trzeba mieć złej woli, bo urzędy skarbowe lubią pomyłki traktować jako działanie umyślne o nakładać kary z kks. Jak z tym wszystkim żyć prowadząc działalność?... Zacytować odpowiednie przepisy i postraszyć to ja też bym umiał, ale co robić żeby jakoś działać w takim, a nie innym stanie prawnym?...

 • A3D(2010-12-01 09:54) Odpowiedz 00

  Wspaniale, żyjemy w coraz bardziej reżimowym "państwie prawa", w którym rowerzystów osadza się w więzieniach, a ci w porsche są " niedoścignionym " wzorem postępowania. Zatem, po ukaraniu, a jakże łatwo tak stać się w naszym kochanym kraju można, nikt takiego przestępcy nie zatrudni-bo karany, sam nie otworzy DG bo otrzymuje zakaz. Więc co pozostaje? Wiadomo, następne przestępstwo, albo firmanctwa albo szara strefa. I tak dalej. Jedynie bełkot posła do pustej sali jest zgodne z prawem. Za nieobecność pracownik idzie won z pracy. Ludu naszego "elyty" są poza wszelką etyką, o jakiej ja tu etyce. Wsioko-buractwo w najgorszym gatunku.
  Ad rem. Jak wszyscy uciekną z tego najlepszego (K)raju na ziemi, umrą niedoleczeni i zabiedzeni, młodzi będą się p...ć bez konsekwencji po 9 miesiącach, pozostanie tylko kolejny rozbiór, jak to było w przeszłości. Ci "mężni inaczej" oczywiście będą rządzili i pouczali z uchodźctwa. Amen.

 • oskarżyciel skarbowy(2010-12-01 14:20) Odpowiedz 00

  Dyrektor - weź najpierw poczytaj Kks albo najlepiej komentarz do tego kodeksu, a potem sie wypowiadaj...

 • dyrektor(2010-12-01 14:50) Odpowiedz 00

  Miałem niestety nieprzyjemność się tłumaczyć jako tzw. "podejrzany pozostający na wolności" przed oskarżycielem skarbowym z powodu zastosowania złej stawki VAT, co było wynikiem oczywistej pomyłki, a nie celowego kiwania fiskusa i... nie było dyskusji: kara musi być!

 • moch1976(2011-06-22 16:25) Odpowiedz 00

  ale co sie dziwicie płacimy wielkie podatki zeby klasa wyzsza mogla zyc na innym poziomie a wy tylko klik ,klik w Polsce nie ma odpowiedzialnosci kazdego polityka za złe decyzje powinno sieKARAC odbierac cały dobytek ! a biurokraci wyłudzaja pienadze od kazdego bo to co ukradna od ciebie zostaje u nich pozdrawiam

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama