statystyki

Można odliczyć cały VAT od naprawy auta wykorzystywanego w działalności gospodarczej

autor: Ewa Matyszewska30.11.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.11.2011, 11:46

Podatnikom przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących naprawę aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Reklama


Reklama


Podatnik prowadzi firmę. Dwa samochody wykorzystywane w działalności wróciły właśnie z naprawy.

– Czy można odliczyć VAT z faktury za naprawę samochodu – pyta pan Michał z Leszna.

Możliwość odliczania VAT od zakupów związanych z nabyciem samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej była przedmiotem wielu rozważań organów skarbowych oraz sądów administracyjnych na tle niezgodności polskich regulacji z prawem Wspólnoty. Zbigniew Liptak, starszy menedżer w Ernst & Young, przypomina, że sprawa ta znalazła swój finał przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (orzeczenie C-414/07, Magoora sp. z o.o.). Fiskus jednak nie chce się zgodzić, aby podatnicy odliczali VAT od samochodów osobowych.

– Dlatego obecnie prowadzony jest proces legislacyjny mający na celu ponowne ograniczenie prawa do odliczenia VAT, tym razem jednak już w sposób zgodny z prawem wspólnotowym – ostrzega Zbigniew Liptak.

Stefan Majerowski, ekspert w Ernst & Young, przypomina, że brak możliwości odliczenia pełnej kwoty VAT nie dotyczy wszystkich zakupów związanych z eksploatacją samochodów osobowych. Zasadniczo, podatnik ma pełne prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących naprawę aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej. I to niezależnie od tego, czy samochód stanowi własność firmy, czy jest przedmiotem leasingu.

– VAT związany z nabyciem części zamiennych związanych z realizacją usługi naprawy czy konserwacji auta także podlega odliczeniu na zasadach ogólnych – wyjaśnia Stefan Majerowski.

Jedynym ograniczeniem – jak dodaje ekspert – możliwości odliczenia VAT w ramach nabycia części zamiennych jest VAT od nabywanych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia, a nie konserwacji, samochodów osobowych. W pozostałych przypadkach VAT z faktury za części zamienne podlega odliczeniu.

Warunkiem odliczenia – jak podkreślają eksperci Ernst & Young – VAT naliczonego od faktur dokumentujących naprawę samochodu osobowego jest poniesienie takich wydatków w ramach wykonywania czynności opodatkowanych.

Ważne!

Od 2011 roku zaczną obowiązywać ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu samochodów z kratką i zakaz odliczania podatku od paliwa do tych aut

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Vesti(2010-11-30 19:43) Odpowiedz 00

    oprócz lekarzy, bo nie zasługują nawet na VAT "0", są bez VATu choć kasę fiskalną muszą mieć. To nie jest uczciwe. Polska nie lubi własnych lekarzy, jedynie obcy kapitał, wykupujacy szpital po szpitalu

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama