statystyki

Usuwając kratkę ze służbowego auta, trzeba skorygować VAT

autor: Przemysław Molik03.11.2010, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Wymontowanie kratki z samochodu spowoduje obowiązek korekty deklaracji VAT i zwrot podatku.

reklamareklama


Podatnik VAT, który kupił samochód z tzw. kratką dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, może obecnie odliczyć cały podatek wynikający z faktury VAT.

Mimo że w ustawie o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) istnieje przepis, który mówi, że w przypadku nabycia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi tylko 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej niż 6 tys. zł, to zamiast niego stosuje się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Magoora (C-414/07), który uznał polskie przepisy za niezgodne z prawem wspólnotowym. Zgodnie z nim polscy podatnicy VAT mają prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie pojazdów samochodowych innych niż osobowe, o ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Jeśli więc podatnik kupił samochód osobowy z homologacją ciężarową (z zamontowaną kratką) i odliczył podatek wynikający z faktury VAT, a następnie zdecydował się na demontaż kratki, to dokonał zmiany kwalifikacji posiadanego samochodu z ciężarowego na osobowy.

Jak tłumaczy Jarosław Ziobrowski, prawnik z Kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr, aby samochód osobowy był traktowany jako samochód ciężarowy, musi przejść dodatkowe badania techniczne. Będzie to potwierdzone zaświadczeniem ze stacji kontroli pojazdów oraz adnotacją w dowodzie rejestracyjnym.

– Gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, podatnik zobowiązany jest do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego – wyjaśnia nasz rozmówca.

Zawiadomienia tego musi dokonać w terminie 7 dni od zdjęcia kratki.

Ponadto, jak zauważa ekspert, jeżeli zmiany zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę, będzie musiał złożyć korektę deklaracji VAT-7 oraz zwrócić podatek odliczony z tytułu nabycia samochodu ciężarowego.

Podkreślić jednak trzeba, że na podstawie decyzji Rady Unii Europejskiej wydanej 27 września 2010 r. (Dz.Urz.UE z 2010 r. L 256/24) Polska będzie mogła znowelizować ustawę o podatku od towarów i usług i wprowadzić ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu samochodów z kratką.

Ograniczenie to miałoby obowiązywać od 2011 do końca 2012 roku.

Ważne!

Samochód z kratką to samochód o nadwoziu osobowym spełniający kryteria samochodu ciężarowego, w którym część przeznaczona do przewozu ładunków jest oddzielona od rzędu siedzeń ścianą lub trwałą przegrodą (kratka)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

 • 1: grimm z IP: 78.154.66.* (2010-11-04 13:50)

  Informacja nie jest błędna, ale niepełna przez co w błąd wprowadza.
  Tu jest to dokładanie przedystkutowane o co chodzi http://www.forumleasing.pl/viewtopic.php?f=7&t=2368

 • 2: znawca z IP: 178.182.179.* (2010-11-04 10:46)

  Jak słusznie zauważył autor, obowiązek korekty podatku występuje, w przypadku aut spełniających obecne regulacje, jeżeli w wyniku ingerencji (zdjęcia kratki) samochód przestaje być samochodem ciężarowym.

 • 3: dociekliwy z IP: 88.220.76.* (2010-11-03 09:23)

  Moim zdaniem opinia nie jest pełna. Brakuje mi odpowiedzi na pytanie, jakie są konsekwencje nie zgłoszenia w terminie 7 dni zdjęcia kratki i co będzie, gdy kratkę zdemontujemy po upływie 12 miesięcy od otrzymania faktury i jak to będzie wygladało w przypadku leasingu?

 • 4: nn z IP: 83.14.163.* (2010-11-03 08:57)

  Mam wrażenie, że pomieszały się autorowi dwa stany prawne. Owszem obowiązek korekty podatku występuje, ale w przypadku aut spełniających obecne regulacje (czyli tych, które mają dodatkowe badanie techniczne) po czym w wyniku ingerencji regulacji tych nie spełniają. Czym innym są auta z kratką wg przepisów starej ustawy o VAT.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama