statystyki

Niezapłacony podatek od nieruchomości nie zostanie odliczony

autor: Ewa Matyszewska30.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 30.09.2010, 09:35

Podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek od nieruchomości, jeśli faktycznie go zapłacił.

Reklama


Reklama


Przedsiębiorca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów podatek od nieruchomości. Nie wpłacił go jednak, bo zapomniał.

– Czy muszę skorygować swoje rozliczenia – pyta pan Mateusz z Krynicy.

W orzecznictwie i praktyce organów podatkowych nie budzi wątpliwości, że podatek od nieruchomości stanowi wydatek związany z działalnością przedsiębiorcy i może być uznany za koszt uzyskania przychodów.

Wojciech Krok, doradca podatkowy w Parulski & Wspólnicy, wyjaśnia, że warunkiem uwzględnienia kosztu w rozliczeniu podatkowym jest jego poniesienie. Jeżeli przedsiębiorca nie uiścił podatku od nieruchomości, to nie ma prawa kwoty tego podatku uwzględnić jako kosztu podatkowego.

Ekspert dodaje, że późniejsza zapłata podatku od nieruchomości oznacza, że zostanie on później uwzględniony w deklaracji podatkowej.

Podatek od nieruchomości jest, jak się wydaje, na gruncie CIT czy PIT kosztem pośrednim, tj. niezwiązanym z żadnym konkretnym przychodem, a takie koszty potrącane są nie w okresie, którego dotyczą, ale w momencie ich poniesienia.

– Jeżeli zatem zapłacimy podatek pięć lat później, to również pięć lat później stanie się on kosztem podatkowym – stwierdza Wojciech Krok.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Joanna M.(2012-07-11 14:34) Odpowiedz 00

  Błagam... nie siejcie zamętu... nie mieszajcie ludziom w głowie!!!
  Podstawowa sprawa - "moment poniesienia kosztu" to nie jest moment zapłaty!!!
  Zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu - a takim w tej sytuacji jest decyzja w sprawie wysokości podatku od nieruchomości.
  Usuńcie ten "artykuł" bo to wstyd dla Pana Kroka, Firmy Parulski & Wspólnicy i Gazety Prawnej.

 • xkdeuibeui(2010-09-30 14:24) Odpowiedz 00

  artykul

 • demiurg(2010-09-30 15:04) Odpowiedz 00

  co za idiotyzm interpretacyjny-czyli data poniesienia kosztu bedzie teraz data zapłaty? ciekawe jak to podłożyć pod koszty międzyokresowe, albo inne koszty poniesione w konkretnym okresie ale do ktorych zapłata jest realizowana np z pół roku

 • STi(2010-09-30 19:30) Odpowiedz 00

  Wg mnie to czy został zapłacony podatek od nieruchomości nie, nie ma znaczenia - momentem poniesienia kosztu pośredniego jest data wydania decyzji. Przed nowelizacją przepisów (do 31.12.2006) momentem poniesienia była data zapłaty...

 • ANTY DORADCA(2010-09-30 21:44) Odpowiedz 00

  Szanowny Panie jeśli twierdzisz, że tak jest to podaj konkretne artykuły ustaw o których wspominasz ! Według mnie art.22 ust.5d wyraźnie mówi o zaksięgowaniu ich w takim przypadku "... dzień, na który ujęto koszt w ksiegach rachunkowych..., ", chyba że są to bierne rozliczenia miedzyokresowe. Nie powiedzenie o tym, że podatnicy prowadzy tzw. księgę przychodów "inaczej' niż księgi rachunkowe księgują to w dacie wystawienia decyzji.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama