statystyki

Umowa sprzedaży auta zawarta za granicą nie zwalnia z podatku od czynności cywilnoprawnych

autor: Ewa Matyszewska30.09.2010, 03:00

Polacy, którzy podpiszą umowę sprzedaży samochodu za granicą, nie będą zwolnieni z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reklama


Reklama


Podatnicy postanowili podpisać umowę kupna sprzedaży auta za granicą. Samochód ten był jednak zarejestrowany w Polsce. Chcieli w ten sposób uniknąć 2-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Niestety uniknięcie tego podatku nie jest takie proste. Agnieszka Kasperek, prawnik z departamentu podatkowego w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, wyjaśnia, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.) stanowią, że podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne (w tym umowa sprzedaży), jeżeli ich przedmiotem są:

● rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane w Polsce;

● rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana w Polsce.

W opisanej sytuacji, przedmiotem zawartej umowy sprzedaży jest rzecz (samochód) znajdujący się na terytorium kraju. Elementem przesądzającym o podleganiu bądź niepodleganiu danej umowy opodatkowaniu PCC jest miejsce, w którym znajduje się towar.

– Jeżeli towar (samochód) w momencie zawarcia transakcji znajdował się w Polsce, czynność cywilnoprawna tj. umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu w Polsce – wyjaśnia Agnieszka Kasperek.

Ekspert dodaje, że jeżeli rzecz znajdowałaby się za granicą, umowa kupna-sprzedaży podlegałaby opodatkowaniu PCC tylko wtedy, gdy zostałyby spełnione łącznie dwa warunki, tj. nabywca miałby miejsce zamieszkania (lub siedzibę) na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna zostałaby dokona na na terytorium Polski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Szympans tez czlowiek(2010-09-30 10:38) Odpowiedz 00

  A kto kupuje w Niemczech samochód, który znajduje sie w Polsce, u nas jest tylko zlom. ZAWSZE trzeba sie tam pofatygowac, a to zalatwia sprawe! Prosze przestac robic cicha reklane Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna!Jedna Chalas w wiadomosciach TVP1 mi wystarczy...

 • Autor powinien czytać ze zrozumieniem własnego tek(2010-09-30 11:06) Odpowiedz 00

  tekstu: To ,że auto jest zarejestrowane w Polsce nie oznacza ,że znajduje się w momencie sprzedaży na terytorium naszego kraju i nie oznacza ,ze umowa została podpisana również na terytorium naszego kraju. Gdyby tak było jak twierdzi autor to każdy Polak kupując pojazd za granicą np w Niemczech na niemieckich tablicach musiał by tam płacić podatek od czynności cywilno prawnej a jak to się ma do praktyki.

 • A może Ktoś chce Nam POlakom dać do dorozumienia ,(2010-09-30 11:13) Odpowiedz 00

  że fiskus POlski cicho inkasuje nienależne kwoty jeżeli auto prze POlaka było kupione za granicą i jest w chwili kupienia na Niemeickich numerach !!

  Siedzi RPO ,siedzą dziennikarze i w niczym nie ostrzegają POdatników przed niepotrzebnym płaceniem fiskusowi polskiemu nienależnego haraczu od czynności cywilno prawnej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama