Rok podatkowy spółki kapitałowej nie musi się pokrywać z rokiem kalendarzowym. O wyborze innego roku podatkowego niż rok kalendarzowy należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Trzeba też dokonać zmian w statucie spółki kapitałowej.
Spółka zaczęła działać w branży spożywczej, w której wysokość przychodów związana jest z cyklem sezonowym. W prowadzonej działalności obserwuje się okresowe wahania kosztów i przychodów.
– Czy możemy rozliczać je podatkowo za okres pokrywający się z naszym cyklem ekonomicznym, a nie rokiem kalendarzowym? – pyta osoba odpowiedzialna za finanse spółki.
Jak tłumaczy Aleksander Kot, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, firmy rozliczające podatek dochodowy od osób prawnych mają dużą swobodę wyboru roku podatkowego, a bardziej precyzyjnie miesiąca, w którym rok ten będzie się zaczynał i kończył.
Zgodnie z art. 8 ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej i wybierze inny okres kolejnych dwunastu miesięcy.
– Konieczne jest jednak, by inny niż kalendarzowy rok podatkowy określony był w statucie albo w umowie spółki. Podatnik musi także zawiadomić o wyborze innego niż kalendarzowy roku podatkowego naczelnika swojego urzędu skarbowego – dodaje Aleksander Kot.
Jeśli podatnik dopiero rozpoczyna działalność, zawiadomienie musi zostać złożone w ciągu 30 dni od jej rozpoczęcia. Jeśli natomiast spółka już prowadzi działalność i chce zmienić dotychczasowy okres rozliczeniowy, wtedy o wyborze nowego roku podatkowego musi zawiadomić najpóźniej w ciągu 30 dni od zakończenia ostatniego roku.
Podkreślić trzeba, że przepisy nie wymagają, aby podatnik przedstawiał powody, dla których wybiera dany rok podatkowy. Ekspert Deloitte przypomina, że powody zmiany roku podatkowego mogą wynikać z przyczyn organizacyjnych. Dla spółki może być niekorzystne, by koniec roku finansowego zbiegał się z końcem roku kalendarzowego będącego często okresem wzmożonego handlu nakładającego się na święta i ferie pozbawiające spółkę części personelu księgowego.
Spółki mogą też na zasadach przewidzianych w art. 8 ustawy o CIT powrócić do rozliczenia podatkowego zgodnego z rokiem kalendarzowym. Niezależnie jednak od przyjętego roku podatkowego spółki składają w urzędzie skarbowym zeznanie CIT-8 do końca trzeciego miesiąca następującego po roku podatkowym.
PRZYKŁADY
Rozpoczęcie działalności
Jeśli spółka rozpoczyna działalność, a jej rok ma nie pokrywać się z rokiem kalendarzowym, to pierwszy rok jej działalności nie będzie mógł być dłuższy niż 12 miesięcy. Jeśli więc spółka rozpocznie działalność np. we wrześniu 2010 roku, a docelowo początkiem jej roku podatkowego ma być zawsze np. 1 kwietnia, to pierwszy rok jej działalności zakończy się już 31 marca 2011 roku i dopiero kolejny będzie trwał pełnych 12 miesięcy.