Czy urząd sprawdzi wartość darowanego mieszkania

Strony umówiły się, że w akcie notarialnym wpiszą niższą wartość nieruchomości, aby oszczędzić na podatku od darowizny. Notariusz nie zakwestionował wartości nieruchomości. Teraz urząd skarbowy wezwał do zapłaty wyższego podatku. Czy miał do tego prawo?

Czy urząd zawsze wzywa biegłego do wyceny

Podatnik otrzymał wezwanie do podwyższenia wartości darowanego domu. Nie zamierza jednak tego zrobić, gdyż dom nie nadaje się do całorocznego zamieszkania i wymaga kapitalnego remontu. Urzędnik odpowiedział, że w takim razie powołany zostanie biegły, a za opinię zapłaci podatnik. Czy urząd zawsze wzywa biegłego?

Czy organ może wydać decyzję w sprawie PCC

Podatnik kupił od znajomego pięcioletni samochód. W umowie wpisano cenę 1000 zł, dzięki czemu umowa była zwolniona podatku od czynności cywilnoprawnych. Urząd skarbowy wymierzył jednak podatek decyzją. Czy miał do tego prawo?

Czy można odliczyć długi spadku

Podatnik otrzymał spadek w testamencie. Nie był rodziną spadkodawcy i musi zapłacić podatek. Jak ustalić wartość spadku, czy można potrącić długi spadkodawcy oraz uwzględnić koszty pogrzebu?

Czy można kwestionować decyzję urzędu

Organ podatkowy przed wydaniem decyzji wezwał podatnika do podwyższenia wartości darowanego domu. Czy podatnik może się bronić przed podwyższeniem podatku?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy można podważyć wartość spadku lub umowy.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.