Tylko zmiany w systemie finansowym jednostek samorządu terytorialnego mogą zrekompensować gminom konieczność płacenia VAT.
Publikacja: 9 czerwca 2010, 03:00
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 14839) poinformowało, że trwają pracę nad zmianami w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Rząd w porozumieniu ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego powołał zespół roboczy, którego zadaniem jest wypracowanie zmian w zakresie dochodów jednostek samorządu. Mają one rozwiązać m.in. problem związany z ponoszeniem przez samorządy ciężaru VAT.
Za podatnika VAT nie uznaje się organów władzy publicznej (w tym lokalnej). Nie naliczają one podatku od wykonywanych czynności, nie mogą również korzystać z prawa do odliczenia VAT zawartego w ponoszonych nakładach. Jednostki samorządowe nabywające towary lub usługi, w stosunku do których są nabywcami końcowymi, muszą ponosić ciężar tego podatku.
Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, przepisy unijne nie pozwalają na preferencje w opodatkowaniu dóbr nabywanych przez gminy. Nie jest również możliwe wprowadzenie zwrotów VAT lub prawa do odliczeń podatku naliczonego niezwiązanego z czynnościami opodatkowanymi, stąd potrzebna jest modyfikacja systemu finansowania samorządów.
1: radny gminy Wawer Górnośląski z IP: 83.17.85.* (2010-06-09 09:10)
co się stało, żę gminy za remonty niektórych budynków płaciły 7 a teraz 22
2: luk z IP: 188.33.223.* (2010-06-09 15:53)
Każdy końcowy odbiorca towaru lub usługi mu płacić cenę powiększoną o VAT.
Jeśli jest podatnikiem VAT może odliczyć podatek z zakupionych towarów.
Nie rozumiem dlaczego gminy mają mieć w tym zakresie jakieś preferencje. Ja też poproszę o zwrot całości VAT od kupowanych przeze mnie na cele prywatne towarów.
3: n z IP: 213.25.175.* (2010-06-09 17:45)
tytuł artykułu.

Stawka podatku akcyzowego dla paliwa zużywanego do lokalnego publicznego transportu pasażerskiego, np. autobusami, nie zostanie obniżona, mimo że możliwość taką przewidują przepisy wspólnotowe.