Głosowało 89 senatorów, za uchwaloną 6 maja przez Sejm nowelizacją opowiedziało się 87 osób, jedna była przeciwna, a jedna wstrzymała się od głosu. Senat wprowadził do ustawy 16 poprawek, wszystkie mają charakter doprecyzowujący.
Celem ustawy jest dostosowanie polskiego prawa do wspólnotowej dyrektywy tzw. usługowej. Przewiduje ona, że doradcy będą mogli prowadzić inną niż doradcza działalność gospodarczą. Będą też mogli reklamować swoje usługi, co dotychczas było zakazane. Reklama będzie musiała być zgodna z zasadami etyki zawodowej, np. nie mogłaby dyskredytować innych doradców. Za przekroczenie zasad etyki doradcy będzie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna.
Rozszerzone zostały kompetencje doradców podatkowych
Rozszerzone zostały kompetencje doradców podatkowych. Poza sprawami podatkowymi, będą oni mogli prowadzić również sprawy celne oraz dotyczące egzekucji administracyjnej.
Doradca, który nie wykupi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaną działalnością, może stracić prawo świadczenia usług. Gdyby prowadził już działalność w innym państwie unijnym, to wykupione przez niego ubezpieczenie byłoby równoważne z ubezpieczeniem zawieranym w tym kraju członkowskim. Gdyby jego zakres był mniejszy, doradca będzie musiał zawrzeć umowę uzupełniającą.
Ustawa trafi ponownie do Sejmu, który rozpatrzy senackie poprawki.