Przedsiębiorca, który inwestuje w nowe technologie, może skorzystać z ulgi w PIT. Zainteresowanie odliczeniem wydatków inwestycyjnych wśród podatników jest znikome. Zdaniem ekspertów trzeba wypromować tę ulgę, aby jej popularność wzrosła.
Od czterech lat przedsiębiorcy mogą korzystać ze specjalnej ulgi na nowe technologie. Polega ona na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych m.in. na wiedzę technologiczną w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych. Niestety niewielu podatników jest zainteresowanych tym odliczeniem. W 2007 roku skorzystało z niej 117 przedsiębiorców PIT, a w 2008 roku 11.
Zdaniem ekspertów, tak znikome zainteresowanie tym odliczeniem wynika m.in. z niewiedzy podatników, jakie wydatki można odliczać.

Braki w rozwoju

W 2008 roku z ulgi na nabycie nowych technologii skorzystało 11 podatników PIT oraz 26 podatników CIT. Kwoty, jakie zostały odliczone od dochodu też nie imponują – 51 tys. zł w PIT i 7,8 mln zł w CIT.
– Podstawowym celem ulgi na nowe technologie jest stworzenie podatkowej zachęty dla przedsiębiorców do inwestowania w wiedzę technologiczną – ocenia Adam Mariuk, doradca podatkowy, dyrektor w Deloitte.
Mateusz Latkowski, konsultant w Accreo Taxand, dodaje, że przyczyn małego zainteresowania ulgą może być kilka. Jako główną wymienia fakt, że zakresem ulgi objęto jedynie nabycie wiedzy technologicznej w postaci wartości niematerialnych i prawnych. Z danych GUS wynika, że struktura inwestycji na działalność innowacyjną przedsiębiorstw w 2008 roku charakteryzowała się przeważającym udziałem nakładów na rozbudowę parku maszynowego i infrastruktury (głównie środków trwałych), w dalszej kolejności na własną działalność badawczo-rozwojową, a dopiero na końcu na zakup oprogramowania i wiedzy technologicznej ze źródeł zewnętrznych.
– W praktyce inwestycje tego typu prowadzą głównie duże przedsiębiorstwa, czyli podatnicy CIT – zauważa Mateusz Latkowski.
Ekspert dodaje, że sama konstrukcja ulgi przewiduje ograniczenia skutkujące wyłączeniem z zakresu jej stosowania części podatników. W odniesieniu do podatników PIT brak jest możliwości skorzystania z ulgi przez rozliczających się w formie podatku liniowego.
Poza tym z ulgi nie mogą korzystać podatnicy (zarówno PIT jak i CIT) prowadzący działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych na podstawie zezwolenia. Ulga nie może być stosowana także w przypadku otrzymania przez podatnika zwrotu wydatków w jakiejkolwiek formie na nabycie nowej technologii (dofinansowanie unijne będzie skutkować brakiem możliwości skorzystania z ulgi).
– Dużym utrudnieniem może być również konieczność uzyskania opinii jednostki naukowej, która potwierdza, że wiedza technologiczna nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż pięć lat – wskazuje Mateusz Latkowski.



Przejrzyste przepisy

Zainteresowanie podatników ulgą na nabycie nowych technologii powinno być oczywiste, chociażby ze względu na możliwość odliczenia nawet połowy kwoty wydatków na nowe technologie. Ponadto prawo do ulgi wynika wprost z ustawy, a warunków koniecznych do spełnienia jest niewiele i są one dość precyzyjne.
Agnieszka Smoleńska, menedżer w Ernst & Young, dostrzega konieczność rozstrzygnięcia problemów definicyjno-logistycznych, np. czy zakup oprogramowania lub linii produkcyjnej w ogóle można rozpatrywać w kontekście korzystania z ulgi, czy moment zapłaty za nabyte aktywa wpłynie na możliwość odliczenia, czy posiadana dokumentacja pozwoli skorzystać z ulgi. Te problemy przy odpowiednim zaplanowaniu transakcji, są rozwiązywalne.
– Samo korzystanie z ulgi może zaowocować znaczącymi korzyściami i ułatwiać podatnikom podjęcie decyzji o kolejnych inwestycjach – podpowiada Agnieszka Smoleńska.

Ulga powinna zostać

Pozostawienie ulgi w przepisach nie jest pozbawione sensu, choć należy zastanowić się nad zliberalizowaniem przepisów, poprzez np. objęcie zakresem ulgi także przedsiębiorców podatku liniowego.
Adam Mariuk, uważa, że warto rozważyć wprowadzenie bardziej przejrzystych zasad korzystania z ulgi. Likwidacja ulgi nie wydaje się celowa, bo może więcej podatników zechce z niej korzystać wraz z rozwojem firm.