Nowoczesny system informatyczny rejestrujący przemieszczanie się towarów akcyzowych zastąpi stosowaną obecnie papierową dokumentację - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

Projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji finansów.

Jak wyjaśnił prezentujący projekt wiceminister finansów Jacek Kapica, jego celem jest implementacja unijnej dyrektywy w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego oraz zmiana obowiązujących przepisów, które wychodzą naprzeciw potrzebom stosowania prawa dotyczącego akcyzy.

"Kluczową kwestią regulowaną w projekcie jest wdrożenie teleinformatycznego systemu obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy" - powiedział Kapica. Dodał, że system ten powinien zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Jak podkreślił, projekt zawiera korzystne dla podatników rozwiązania prawne. "Przyjęcie zaproponowanej nowelizacji usprawni i ułatwi w obecnych warunkach gospodarczych działalność podatników" - zaznaczył.

Nowy system będzie rejestrował przypadki zawieszenia poboru akcyzy, np. wówczas, gdy towar jest magazynowany. Podatek stałby się wymagalny dopiero w czasie wyprowadzenia towaru na rynek.

Zgodnie z projektem, przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy będzie odbywać się na podstawie elektronicznego administracyjnego dokumentu, tzw. e-AD, a papierowa forma w postaci dokumentu zastępującego e-AD będzie miała zastosowanie wyjątkowo w przypadkach ewentualnej niedostępności systemu.

Zakończenie przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy będzie następowało na podstawie wprowadzonego do systemu raportu odbioru (w przypadku eksportu-raportu wywozu). Jeżeli system będzie niedostępny, wówczas raport ten zastąpi jego papierowa wersja.