statystyki

Zwolnienie z podatku darowizny od najbliższej rodziny: urzędnicy tworzą własne prawo

27.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2010, 13:12
  • Wyślij
  • Drukuj

Najbliższa rodzina nie zapłaci podatku, gdy zgłosi darowiznę w urzędzie skarbowym. Urzędy skarbowe przy zgłoszeniu SD-Z2 żądają umów lub kopii dowodów osobistych. Zdaniem MF i ekspertów podatkowych zachowanie urzędników jest niezgodne z prawem.

reklama



reklama


Otrzymanie darowizny od najbliższej rodziny, np. od rodzica, jest zwolnione z podatku. Wystarczy, że obdarowany w ciągu pół roku od otrzymania datku zgłosi ten fakt w urzędzie skarbowym. Służy do tego formularz SD-Z2. Załatwienie tej formalności wydaje się banalnie proste. Niestety, to tylko złudzenie. Sprawę utrudniają bowiem urzędnicy skarbowi. Tworzą pozaustawowe wytyczne, komplikujące zgłoszenie darowizny. Przykładowo Urząd Skarbowy w Piasecznie przy składaniu przez podatnika formularza SD-Z2 z wykazaną darowizną dla ojca poprosił o kopie dowodów osobistych – syna i ojca. Urzędnik na tej podstawie chciał sprawdzić stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.

Mamy też inny przykład. Tym razem fantazją wykazał się Urząd Skarbowy w Pińczowie. W tym przypadku chodziło o darowiznę pieniędzy między córką a matką. Urzędnik nakazał poza kopią dowodów podatniczek przynieść dowód wpłaty bądź pisemną umowę darowizny.

Ministerstwo Finansów jest zdziwione tymi przykładami. Resort wyjaśnił, że przy składaniu SD-Z2 podatnicy nie muszą dołączać ani dowodów przekazania darowizny, ani umów, ani kserokopii dowodów osobistych.

– W celu potwierdzenia przysługującego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn organ podatkowy może przeprowadzić czynności sprawdzające, żądając od podatnika niezbędnych dokumentów, np. dowodu przekazania pieniędzy na konto bankowe obdarowanego – stwierdza Magdalena Kobos z MF.

W wymienionych przypadkach urzędy nie rozpoczynały czynności sprawdzających.

Warunki ustawowe

Podatnicy, którzy są blisko spokrewnieni i przekazują sobie darowizny, skorzystają ze zwolnienia od podatku, jeśli spełnią pewne warunki. Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, wymienia, że konieczne jest, po pierwsze, dokonanie w przewidzianym terminie zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Po drugie (ale tylko w niektórych przypadkach dokonania pieniężnej darowizny lub takiego polecenia), udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych za pomocą dowodu przekazania ich na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez SKOK lub za pomocą przekazu pocztowego.

– Nie ma podstaw dla żądania urzędu skarbowego dołączenia do składanego zgłoszenia SD-Z2 dokumentów innych niż wskazane, związane z darowizną lub poleceniem, mającymi charakter pieniężny – stwierdza Paweł Jabłonowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

  • 1: polak mały z IP: 86.111.111.* (2012-08-22 13:50)

    Urząd skarbowy nie może sobie sprawdzić w USC pokrewieństwo. Proste, panie i panowie z okienka. Naprawdę, w jakim my popieprzonym kraju żyjemy.

  • 2: Mariusz z IP: 91.205.91.* (2012-07-30 11:37)

    Art. 17a. 1. USTAWA z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn
    ( tekst jednolity opublikowany w Dz.U. z dnia 17 czerwca 2009 r. Nr 93, poz.768,
    Dz.U. z 2011 r. Nr 75, poz.398,Nr 85, poz.458,Nr 149, poz.887,Nr 171, poz.1016)
    stwierdza:

    "Art. 17a. 1. Podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, złożyć, w
    terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu
    naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw
    majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się
    dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania."

    wiec jednak trzeba dolaczyc dokument przelewu do zeznania.

  • 3: LUCA z IP: 77.45.15.* (2012-05-04 20:41)

    NASZE URZĘDY TO FARSA...

  • 4: męski ryszard z IP: 83.11.113.* (2011-12-06 16:10)

    kobeda
    od aktorzy
    ryszard
    53
    jestem córka cemec toda
    ja cze poznicz
    od toda
    gabirylela
    laepszy
    toa
    maonard
    chłec skupil bil sam
    koniec
    moja anDżelika wczała Pdn wacet
    i jaczszpilam i jestm zła
    ja zownicz od becze męskikosz
    jest gosz taty
    ja filme sterepolaszka
    nie koniec
    tod i marian

  • 5: Pytanie z IP: 62.61.34.* (2011-09-26 09:08)

    Czy jest zwolninony z opodatkowania brat, który podaruje siostrze pieniądze?

  • 6: zdrowy_rozsądek z IP: 93.159.53.* (2010-10-06 16:34)

    Niech ktoś mi powie dlaczego ustawodawca w ogóle fatyguje ludzi do zgłaszania operacji które są ZWOLNIONE z podatku? To jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli już potrzebują takiej wiedzy żeby wykryć jakieś szwindle to niech chociaż dadzą limit że zgłoszeniu podlegają przedmioty darowizny o kwocie powyżej 50k czy 100k i po sprawie, 99% darowizn w rodzinie nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla kogokolwiek poza samymi zainteresowanymi. Zdrowy rozsądek jak zwykle wyłączony.

  • 7: HENIA z IP: 89.191.147.* (2010-08-01 16:40)

    gdzie mozna znalezc przyklad rozliczenia druku SD-Z2 bo nigdzie nie mogę tego poszukać. Gdzie szukam są same druki do wypelnienia. Bardzo mi zależy na przykładowym rozliczeniu darowizny. To jest darowizna dla wnuczki.Jeszcze jedno jak rozliczyc zakup mieszkania wlasnosciowego

  • 8: ela z IP: 83.11.127.* (2010-05-18 15:59)

    Nadgorliwy Urząd Skarbowy we Włodawie przy zgłoszeniu SD-Z2 zażądał umowy darowizny, kopii dowodów osobistych, dowód wpłaty z banku 'matki' i na dodatek dowodu otrzymania tej wpłaty w banku 'córki' i nie chodziło tu o wyciąg z konto. Panie w banku, matka i córka nie wiedza o jaki 'dowód' chodzi. Pomocy!

  • 9: bartq z IP: 195.20.110.* (2010-05-06 22:43)

    Nie jestem do końca przekonany tym co jest tutaj napisane, a jasno o tym mówi okazanie dowodu przelani apieniedzy: art 4a ust. 2

    "Art. 4a.17) 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

    2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym."