statystyki

Zwolnienie z podatku darowizny od najbliższej rodziny: urzędnicy tworzą własne prawo

27.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2010, 13:12
 • Wyślij
 • Drukuj

Najbliższa rodzina nie zapłaci podatku, gdy zgłosi darowiznę w urzędzie skarbowym. Urzędy skarbowe przy zgłoszeniu SD-Z2 żądają umów lub kopii dowodów osobistych. Zdaniem MF i ekspertów podatkowych zachowanie urzędników jest niezgodne z prawem.

reklamareklama


Otrzymanie darowizny od najbliższej rodziny, np. od rodzica, jest zwolnione z podatku. Wystarczy, że obdarowany w ciągu pół roku od otrzymania datku zgłosi ten fakt w urzędzie skarbowym. Służy do tego formularz SD-Z2. Załatwienie tej formalności wydaje się banalnie proste. Niestety, to tylko złudzenie. Sprawę utrudniają bowiem urzędnicy skarbowi. Tworzą pozaustawowe wytyczne, komplikujące zgłoszenie darowizny. Przykładowo Urząd Skarbowy w Piasecznie przy składaniu przez podatnika formularza SD-Z2 z wykazaną darowizną dla ojca poprosił o kopie dowodów osobistych – syna i ojca. Urzędnik na tej podstawie chciał sprawdzić stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.

Mamy też inny przykład. Tym razem fantazją wykazał się Urząd Skarbowy w Pińczowie. W tym przypadku chodziło o darowiznę pieniędzy między córką a matką. Urzędnik nakazał poza kopią dowodów podatniczek przynieść dowód wpłaty bądź pisemną umowę darowizny.

Ministerstwo Finansów jest zdziwione tymi przykładami. Resort wyjaśnił, że przy składaniu SD-Z2 podatnicy nie muszą dołączać ani dowodów przekazania darowizny, ani umów, ani kserokopii dowodów osobistych.

– W celu potwierdzenia przysługującego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn organ podatkowy może przeprowadzić czynności sprawdzające, żądając od podatnika niezbędnych dokumentów, np. dowodu przekazania pieniędzy na konto bankowe obdarowanego – stwierdza Magdalena Kobos z MF.

W wymienionych przypadkach urzędy nie rozpoczynały czynności sprawdzających.

Warunki ustawowe

Podatnicy, którzy są blisko spokrewnieni i przekazują sobie darowizny, skorzystają ze zwolnienia od podatku, jeśli spełnią pewne warunki. Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, wymienia, że konieczne jest, po pierwsze, dokonanie w przewidzianym terminie zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Po drugie (ale tylko w niektórych przypadkach dokonania pieniężnej darowizny lub takiego polecenia), udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych za pomocą dowodu przekazania ich na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez SKOK lub za pomocą przekazu pocztowego.

– Nie ma podstaw dla żądania urzędu skarbowego dołączenia do składanego zgłoszenia SD-Z2 dokumentów innych niż wskazane, związane z darowizną lub poleceniem, mającymi charakter pieniężny – stwierdza Paweł Jabłonowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

 • 1: anders z IP: 145.237.108.* (2010-04-27 07:42)

  Bzdurny artykuł i szukanie taniej sensacji. Żądanie potwierdzenia wpływu na konto jest ustawowym warunkiem skorzystania ze zwolnienia. Proszę o nie wprowadzanie ludzi w błąd pisząc, że jest to konieczne tylko w niektórych przypadkach dokonania darowizny pieniężnej.

 • 2: petent z IP: 193.227.131.* (2010-04-27 08:56)

  Ostatnio zgłaszałam darowiznę samochodu w US Warszawa - Ursynów. Do druku, z własnej woli, wiedząc że nie ma takiego ustawowego wymogu, załączyłem kserokopię umowy darowizny oraz dowodu rejestracyjnego. Inteligentna blond pani w okienku stwierdziła, iż muszę dołączyć oryginał umowy, inaczej nie przyjmie wogóle zeznania. Po zażądaniu podstawy prawnej, inteligentna pani stwierdziła, iż ona tu nie jest od udzielania porad prawnych i dyskusji, tylko od przyjmowania zeznań. Sprawa otarła się o przełożonego i w końcu inteligentna pani łaskawie stwierdziła, iż przyjmie zeznanie.
  Gdy wydawało się już że wszystko zmierza do szczęśliwego końca, inteligentna pani odmówiła przybicia potwierdzenia złożenia zeznania na jego kserokopii, wskazując iż podpis nie jest oryginalny, tylko skserowany (jakżeby inaczej skoro była to po prostu kserokopia). Na nic zdały się tłumaczenia, że potwierdzenie jest dla mnie i nie musi bć na nim żadnego podpisu i może być to zwykła kserokopia. Sprawa znów otarła się o 'czynnik wyższy' i w końcu udało mi się szczęśliwie zakończyć, wydawałoby się prosty, proces składania zeznania SD-Z2 w US Warszawa Ursynów na Wynalazek.
  Pozdrawiam inteligentną panią z okienka i doradzam zastanowić się jednak nad zmianą pracy, zanim utrudni się swoją niekompetencją życie innym (a w szczególności osobom, które nie są zorientowane w przepisach, z pewnością owa inteligentna pani z okienka odesłała już skutecznie wielu podatników).

 • 3: córka z IP: 89.230.149.* (2010-04-27 08:59)

  A czy darowanie mieszkania córce tez wymaga złożenia zeznania? Byłam przekonana, że nie ma takiej potrzeby, skoro darowizna jest notarialna. Po przeczytaniu tego artykułu mam wątpliwości.

 • 4: teresa z IP: 80.53.60.* (2010-04-27 09:06)

  Bardzo dobrze, że urzędy wymagają dokumentów stwierdzających stopień pokrewieństwa i dowodu wpłaty darowizny. W ten sposób , z ulgi skorzystają tylko osoby uczciwe, które nie liczą na to, że może im się uda, bo kontrole sprawdzajace nie obejmuja kazdego. Autor nie ma pojęcia co Polak potrafi. Jeśli na podstawie nowych dowodów nie można stwierdzić stopnia pokrewieństwa, to są inne dokumenty w urzędach, np. stanu cywilnego, które moim zdaniem powinien doręczyć petent, a ze trzeba za tym trochę pochodzić, to i tak sie to opłaca, nie ma nic za darmo.

 • 5: Artek z IP: 80.53.60.* (2010-04-27 09:09)

  A może trzeba zmienić ustawę, żeby wszystko było jasne i nie powodowało nadużyć ze strony podatników.

 • 6: K.K. z IP: 80.249.15.* (2010-04-27 09:32)

  Obudzili się. Dziennikarze. Przecież Urzędy Skarbowe zawsze wymagały dowodów, jeszcze przed zmianą ustawy. Wtedy też przepisy nie nakazywały okazywania dowodów. A ja po zmianie przepisów odmówiłem okazania dowodów. Na pismo od Naczelnika odpisałem z prośba o podanie podstawy prawnej i teraz mam już spokój.

  P.S. Do Teresy. W jaki sposób sprawdzisz, na podstawie dowodu, pokrewieństwo rodzica z dzieckiem. W dowodzie nie są już wpisywane dzieci. A imię rodzica w dowodzie dziecka, to też za mało na potwierdzenie pokrewieństwa - "nie jednemu psu burek".

 • 7: Paweł z IP: 95.41.159.* (2010-04-27 09:36)

  Mi urząd skargowy w gliwicach kazał donieść kopie odpisów aktów urodzenia...

 • 8: joni z IP: 79.188.37.* (2010-04-27 09:50)

  corocznie muszę udowadniać US kopiami aktów urodzenia ile mamy dzieci, ta kopia z zeszłego roku juz im nie wystarczyła, kopie legitymacji szkolnych, oswiadczenie że odpis na te dzieci wpisałem w takich kwotach w jakich wypisałem na PITcie. O kopiach przelewów ZUS zdrowotnego już nie wspomnę. A na odchodne: Do widzenia w przyszłym roku! Konieczne sa dwie wizyty, jedna by złożyc dokumenty które żądają, potem by podpisać przyjęcie dokumentu pokontrolnego. Strata pół dnia - czasu i zarobków, bo w tym czasie mógłbym zarobić kilkaset zł, gdyż US chce bym go odwiedzał przed południem. Do PITA oczywiście tych dokumentów nie można podłączać, bo prawo nie zezwala. Nikt nie wpadnie na to by zmienic prawo, lepiej gnębic podatników i dokładać niepotrzebnej pracy urzędnikom

 • 9: ala z IP: 80.54.151.* (2010-04-27 10:10)

  Do córki, nie ma potrzeby.

 • 10: Enon z IP: 89.72.158.* (2010-04-27 11:05)

  do 3: jeśli umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego to notariusz zobowiązany jest powiadomić o darowiźnie US. Proszę jednak sprawdzić, czy aby na pewno to zrobił.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama