Podatnik, który w 2009 roku przekazał darowiznę, np. na cele kultu religijnego, pożytku publicznego czy krwiodawstwa, może ją wykazać w rocznym zeznaniu PIT. Kwota darowizny lub ekwiwalentu za oddaną krew pomniejszy dochód do opodatkowania.

Czy ważny jest cel przekazanej darowizny

Podatnik w 2009 roku kilka razy przekazywał darowizny. Część środków podarował dwóm domom dziecka, a część organizacji pożytku publicznego. Czy wykazując te darowizny w rocznym PIT, ważne jest, komu pieniądze są przekazywane?

Czy VAT ma znaczenie przy darowiźnie

Przedsiębiorca przekazał trzy komputery na rzecz organizacji pożytku publicznego, która pomaga dzieciom z ubogich rodzin. Czy przy uwzględnianiu tej darowizny w zeznaniu PIT-36 podatnik musi uwzględnić VAT?

Czy w PIT trzeba wskazać dane obdarowanego

Podatnik co roku przekazuje darowiznę na Kościół w swojej miejscowości. Darowizna przeznaczana jest na cele kultu religijnego. Czy w zeznaniu trzeba wpisać dane obdarowanego?

Czy odliczenie darowizn jest limitowane

W ubiegłym roku podatniczka przekazała 10 tys. zł darowizny na budowę kościoła. Zarobiła 60 tys. zł. Czy odliczenie darowizny w rocznym PIT jest limitowane?

Czy zwrot darowizny trzeba zgłosić w urzędzie

Organizacja pożytku publicznego otrzymała w 2009 roku darowiznę. Teraz chce ją zwrócić, bo planuje rozwiązanie. Czy o takim zwrocie organizacja musi powiadomić naczelnika urzędu skarbowego?

Czy zagraniczną darowiznę się odlicza

Podatnik przekazał dwie darowizny na rzecz niemieckiej organizacji pożytku publicznego, która pomogła w leczeniu jego dziecka. Czy taką darowiznę można uwzględnić w polskim PIT?

Czy darowiznę trzeba dokumentować

W ubiegłym roku podatnik przekazał darowiznę na rzecz Kościoła. Zrobił to, przekazując gotówkę w kancelarii parafii. Czy darowiznę trzeba udokumentować w jakiś specjalny sposób, by można ją było uwzględnić w rocznym PIT?

Czy ujęcie darowizny w kosztach wyłącza ulgę

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Przekazane darowizny zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Czy takie rozliczenie pozbawi podatnika możliwości skorzystania z odliczenia w rocznym PIT?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć przekazane darowizny.