statystyki

"Podatnik musi się rozliczyć, nawet jeśli nie otrzymał PIT-11"

autor: Ewa Matyszewska08.04.2010, 03:00

ROZMAWIAMY z MONIKĄ SALĄ-SZCZYPIŃSKĄ - Do końca lutego płatnicy mieli obowiązek przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, czyli PIT-11. Co zrobić, gdy takiej informacji nie mamy?

Reklama


Reklama


Jeżeli z jakichś powodów podatnik nie otrzymał jeszcze od swojego pracodawcy (płatnika) takiej informacji, powinien jak najszybciej się z nim skontaktować w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Jeżeli mimo to pracodawca nadal będzie się ociągał z przekazaniem PIT, można wysłać do niego pismo ponaglające. Kopię pisma można przesłać także do urzędu skarbowego.

Jeżeli płatnik nadal nie wystawi informacji o wysokości uzyskanych dochodów, zeznanie roczne należy sporządzić na podstawie własnych danych (np. zawartej umowy, wyciągów bankowych). Brak PIT-11 od płatnika nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia się z uzyskanych dochodów. Należy pamiętać, aby do zeznania załączyć pismo wyjaśniające, że podatnik nie otrzymał od płatnika informacji PIT-11, a zeznanie wypełnił według posiadanych dokumentów i najlepszej swojej wiedzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • odwrotnie(2010-04-08 14:37) Odpowiedz 00

  A co zrobić, jeśli wysyłam już dwukrotnie PIT-11 pod właściwy adres, podany przy zawieraniu umowy, a podatnik nie odbiera i dostaje zwrot?...

 • sasza(2010-06-13 21:59) Odpowiedz 00

  jak to co ? po kieszeni prezesa firmy lub ksiegową.

 • Aga(2012-02-16 18:21) Odpowiedz 00

  Bardzo proszę o informację dotyczące co dalej... Poczekam do końca lutego... Dziękuje.

 • Aga(2012-02-16 18:19) Odpowiedz 00

  Co mam zrobić skoro właściciel firmy nie odpowiada na moje telefony ani nie mam juz pojecia gdzie go szukac, iz firma upadla, miejsca zamieszkania nie znam :( a pitu 11 jak nie ma od maja tak nie ma do dzis i zapewne do lutego watpie bym dostala.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama