statystyki

Fiskus zabiera podatnikom zwrócony z zagranicy PIT

01.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 01.03.2010, 08:48

Zapłacony za granicą podatek można odliczyć od polskiego podatku dochodowego. Jeśli podatnik odzyska zagraniczny podatek, będzie musiał wykazać go przed fiskusem. Za nieujawnienie zwróconego podatku w zeznaniu grożą sankcje karne skarbowe.

Reklama


Reklama


Polski podatnik, który rozliczył zagraniczne dochody w Polsce, a następnie otrzymał zwrot podatku zapłaconego poza Polską, będzie musiał ten podatek wykazać przed polskim fiskusem. Zwrócony podatek powiększy podatek, który trzeba zapłacić w Polsce.

Sprawa dotyczy tych podatników, którzy zarabiali w kraju, z którym podpisana przez Polskę umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę odliczenia proporcjonalnego. Z krajów unijnych są to np. Holandia, Belgia, Dania, Finlandia.

Metoda proporcjonalnego odliczenia, w dużym uproszczeniu, pozwala na odliczenie w polskim PIT podatku zapłaconego za granicą. Jeśli więc podatnik odliczył zagraniczny podatek w zeznaniu PIT, a następnie otrzymał jego zwrot, trzeba go doliczyć do podatku w zeznaniu za rok, w którym taki zwrot otrzymaliśmy.

Jeśli tego nie zrobimy, powstanie u nas zaległość podatkowa, którą trzeba będzie zapłacić wraz z należnymi odsetkami. Dodatkowo urząd skarbowy może ukarać nas sankcjami karnymi skarbowymi.

Ważna metoda

Osoba, która otrzymała zwrot podatku od zagranicznego fiskusa, jeżeli uprzednio rozliczała się z zagranicznych dochodów metodą odliczenia proporcjonalnego, ma obowiązek wykazania odpowiedniej jego części przed polskim fiskusem. Rafał Chmielewski, prawnik, specjalista w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego, wyjaśnia, że chodzi tu o tę część, która jest równa kwocie, jaka obniżyła w Polsce podatek do zapłaty w rozliczeniu za rok, za który podatek ten został podatnikowi zwrócony.

– Obowiązek ten dotyczy osób będących polskimi rezydentami podatkowymi, natomiast nie odnosi się do podatników, którzy rozliczali się w Polsce metodą wyłączenia z progresją – podkreśla ekspert.

Zastrzega jednak, że zwrócony podatek nie jest dochodem podatnika, ale kwotą podatku zwróconego. Wynika z tego, że kwoty tej nie można doliczyć do sumy dochodów z pracy i następnie opodatkować, ale właśnie należy ją – w odpowiedniej części – oddać fiskusowi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • uczeń(2012-12-14 14:34) Odpowiedz 00

    Czy uczeń pracujący sezonowo na wakacje za granicą musi rozliczać się w Polsce, jeżeli rozliczył się za granicą?

  • n(2010-03-01 18:34) Odpowiedz 00

    Pan Jurek Owsiak dobrze zrobil ze zorganizowal akcje swiatecznej pomocy. Material przedstawiony w TVP INFO przed kilkoma minutami w internecie powinien byc zabroniony przez polskie prawo (takie strony jako strony zakazane). Nieletni nie powinni oferowac swoich uslug w internecie w jakikolwiek sposob. Polska nie jest dzikim krajem ani polska polityka. Pan Mirek Drzewiecki jest natomiast czlowiekiem ktory sie przysluzyl polskiej pilce.

  • podatnik fer plej(2010-05-12 23:51) Odpowiedz 00

    to jest już złodziejstwo !!!człowiek dostaje zwrot podatku a ci bandyci jeszcze po to wyciągają łapy.nie będziemy pośrednikami w przekazywaniu pieniędzy.niech sobie urzędy przesyłają te pieniądze.po co wogóle starać się o zwrot jak mi go i tak ukradną.

  • mędrzec(2010-04-30 14:00) Odpowiedz 00

    złodzieje wara od moich pieniędzy!!!

  • Zuzanna(2010-04-20 21:12) Odpowiedz 00

    "zbulwersowana" moge za darmoche powiedziec Tobie jak to rozliczyc, ale kase musimy kazda za siebie zaplacic i tu jest juz ból. Nie ma opcji trzeba kase oddac, albo bedziemy siedziec przez 5 lat na "granacie", który moze wypalic w kazdej chwili... pozodtaje oddac kase, ale miec nadzieje ze przez 5 lat nie padnie na nas jakas kontrola, wybor nalezy do nas
    Pozdrawiam

  • okradziona(2010-04-15 14:52) Odpowiedz 00

    Złodziej, żałuję że mieszkam w takim ciemnogrodzie gdzie sie okrada uczciwych ludzi. Co to za kraj co nie oferuje dobrej pracy ale podatki zdziera z ludzi.

  • mleczarz(2010-03-02 23:06) Odpowiedz 00

    No proszę. Państwo zabier dojnym krowom prawie wszystko (około 80 %, licząc wszystkie daniny), a dojne krowy dyskutują nad jakimś małym elementem zwrotu tego, co wydojone.

  • zbulwersowana(2010-03-02 21:37) Odpowiedz 00

    I o to chyba chodzi-aby zostac za granicą! "ONI" nie chcą naszego powrotu!
    Do adres-mylisz sie z tymi 3 stówami a skladki odliczylam rok temu! Niech ten mądry ,który to rozdmuchal /akis kujon-Chmielewski/ powie dokladnie jak to rozliczyc!!!/za darmo-na forum/!!!

  • darek_holandia(2010-03-01 20:54) Odpowiedz 00

    Panie i Panowie nie zostało nam nic innego jak wyjezdzać z Polski za poszukiwaniem lepszej pracy i godniejszych warunków, bo tu w Polsce nie umią nic innego zrobić jak zdyskryminować zwykłego obywatela tego cudownego kraju. Gdzie ta druga Irlandia co pan D.Tusk przedstawiał ...

  • n(2010-03-01 18:40) Odpowiedz 00

    Polska nie jest krajem dzikim ani polska polityka nie jest dzika. Pan Mirek Drzewiecki jest natomiast czlowiekiem ktory przysluzyl sie polskiej pilce noznej. Dobrze, ze Pan Jurek Owsiak zorganizowal akcje wielkiej orkiestry swiatecznej pomocy. Material wyemitowany w TVP INFO ktory przedstawia pewne uslugi oferowane przez nieletnich (w internecie i w zyciu realnym) powinien byc zabroniony przez polskie prawo. Justyna Kowalczyk kolejne sukcesy w kolejnych latach. Jak kibice obstawiaja mecz Polska-Bulgara? Likwidacja uszkodzen przez wichure (usunecie drzew, naprawa uszkodzonych budynkow itp.).

  • ja(2010-03-01 17:50) Odpowiedz 00

    to kraj nie dla ludzi ?

  • buba(2010-03-01 08:00) Odpowiedz 00

    To jest chore.
    Zwrot podatku nie jest dochodem, a zwrotem nienależnie pobranej kwoty przez instytucje państwową. I powinien nastąpić z właściwym oprocentowaniem.
    Takie pomysły mogą przychodzi do głowy skończonym idiotom lub nieskończonym oszołomom kombinującym jak okraść tych uczciwych...

  • adres(2010-03-01 17:39) Odpowiedz 00

    do zbulwersowanej- jak miałaś zwrot podatku z Holandii to zapłać im te 3 stówy, bo tyle maksymalnie mógł wyność zwrot za poprzeni rok. Reszta zwrotu to holenderskie składki na ubezpieczenie społeczne i odsetki budżetowe. Sładki dolicz do dochodu i obejminj z nich naliczony podatek ulga abolicyjna. A następnym razem głeboko sie zastanów na kogo głosujesz. Ja będę głosował na tego który dotrzyma obietnicy: likwidacja stanowisk urzędasów o 2/3, wprowadzenie zasady maksymalne płace wysokich urzędasów i diety poselskich i europosłów jako mnożnik max 5 płacy minimalnej, likwidacja niedożywienia wśród dzieci, zrównanie obciążeń podatkowych pracowników i "przedsiębiorców" z takimi samymi odliczeniami od przychodu np. jazda limuzną do pracy, likwidacja 2/3 przepisów utrudniajacych życie zwykłym ludziom i jeszcze parę...

  • zbulwersowana(2010-03-01 17:23) Odpowiedz 00

    Ja sie nie zbiore ,bo pracuje za granica/od dzis mam w ...ten moj kraj/.

  • Prawnik(2010-03-01 15:31) Odpowiedz 00

    Oczywiście, że to dyskryminacja. Zajął się tym Rzecznik Praw Obywatelskich, ale bezskutecznie. Powinniście się zebrać, i wywalczyć stosowne zapisy, zamiast niepotrzebnie tracić czas na pisanie takich komentarzy.

  • zbulwersowana(2010-03-01 14:45) Odpowiedz 00

    Ktos kompetentny powinien se wypowiedziec publicznie.To dyskryminacja!Tylko z Holandii,Belgii,Finl.

  • wojtek(2010-03-01 13:35) Odpowiedz 00

    Czy to wymaga komentarza?
    Drzewiecki miał rację - to dziki kraj.

  • victor(2010-03-01 12:38) Odpowiedz 00

    W 2007 r. "eksperci" MF wstawili przepis, że zwrot podatku z zagranicy należy doliczyć do obliczonego podatku wg stopy podatkowej. Nie zastanawiając się co to jest zapłacony podatek za granicą w danym roku podatkowym. W ten sposób uniemożliwia się pomniejszenie zaliczek na podatek zapłaconych za granica o podatek zwrócony w danym roku podatkowym, co jest wbrew wykładni słownej "podatek zapłacony za granicą". Czyli z abolicji nici.
    Kogo to dotyka- niskozarabiajacych i sezonowych pracowników, którym pobrano zwiększone zaliczki na podatek dochodowy. Polski system podatkowy preferuje przedsiębiorców z liniowym podatkiem, działaność nieewidencjonowaną (brak podstaw do ustalania podatku, a rzadko który US określa pochodzenie majątku-patrz wszelkie mafie). Najłatwiej zabrać najbiedniejszym pracownikom. A co oni dają do budżetu oprócz podatku dochodowego- eksportowana siła najemna zabezpiecza bilans rachunku bieżącego i w odróżnieniu od polskich eksporterów towarów nie drenują budżetu z Vat, ponieważ jako konsumenci nabywają oVAtowane towary i usługi w Polsce. Za granica (wg Gus) przebywa rocznie 2,2 mln Polaków bez tych wyjazdów stopa bezrobocia wynosiłaby 35%. Polska jest najgorszym krajem pod względem zabezpieczenie socjalnego i warunków pracy w całym OECD. "Eksperci" wprowadzając "przyjazne" warunki dla przemieszczania sie osób w celach zarobkowych wzbudzają odrazę do kraju i wielu już na stałe wiąże swoja przyszłość z obcym krajem. Tylko pytanie jak długo wystarczy środków na emerytury, podatki pozyskiwanych z coraz mniejszej grupy obywateli. Wielu rodakom w Holandii ten zapis "wisi" gdyż zarabiajac 30 tys. euro rocznie nie mają zwrotu podatku, natomiast studenci, uczniowie oraz sezonowi pracownicy już sa przestępcami, tylko dlatego, że chcą w sposób legalny i uczciwy pozyskać fundusze na naukę, wykarmienie głodnych dzieci lub wyremontowanie mieszkania, zakup opału bo w Polsce z opieki społecznej nic im się nie należy. Ogólnie w Polsce jest "super" wzrost- tylko pytanie komu wzrasta i czemu to ma służyć?

  • Cuda Cuda Cuda(2010-03-01 12:05) Odpowiedz 00

    ...ogłaszają...

  • wjw(2010-03-01 11:42) Odpowiedz 00

    Nie ma to jak "Przyjazne państwo".
    Tylko dla kogo ? Złodziei, bandytów i oszustów bo samo nie lepsze.