statystyki

PIT 2009: Czy można odliczać materiały higieniczne

05.02.2010, 14:18; Aktualizacja: 05.02.2010, 14:20
  • Wyślij
  • Drukuj

W rocznym PIT osoba niepełnosprawna może pomniejszyć swój dochód m.in. o wydatki poniesione na leki. Odliczyć nie można wydatków np. na materiały higieniczne.

reklama


reklama


Podatnik jest osobą niepełnosprawną. Ponosi wysokie wydatki na leki i materiały higieniczne, np. pieluchomajtki.

– Czy te wydatki mogę uwzględnić w rozliczeniu podatkowym – pyta pan Henryk z Kielc.

Jeśli podatnik będący osobą niepełnosprawną ponosi wydatki na zakup leków i lekarz specjalista stwierdza, że powinien je stosować (stale lub czasowo), to ma prawo odliczyć wydatki poniesione na ten cel w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Wysokość wydatków na zakup leków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Z kolei, odnosząc się do wydatków związanych z kosztami nabycia środków medycznych czy higienicznych, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji.

Oznacza to, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Taki sprzęt musi posiadać właściwości leczniczo-rehabilitacyjne.

Nie wszystkie środki medyczne służące osobom niepełnosprawnym podlegają odliczeniu. Przykładowo zakup pieluchomajtek, niewątpliwie ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym, nie będzie podlegał odliczeniu od dochodu, gdyż nie można ich uznać za sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne.

Podstawa prawna

Art. 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

reklama