statystyki

Rada gminy może zwolnić z podatku od nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski20.01.2010, 03:00

Rada gminy może wprowadzić zwolnienie z podatku dla właścicieli wybranych nieruchomości, ale musi precyzyjnie określić ich zakres.

Reklama


Reklama


Właściciele nieruchomości, których nie obejmują zwolnienia uchwalane przez rady gmin i miast, zgłaszają często wątpliwości, czy rada w ogóle mogła podjąć taką decyzję. Dotyczy to sytuacji, gdy zwolnieniu podlegają tylko właściciele niektórych, precyzyjnie opisanych w uchwale nieruchomości, np. rada uchwaliła zwolnienie od podatku od nieruchomości dla właścicieli kamienic wybudowanych przed 1945 rokiem i położonych w centrum miasta, pod warunkiem że odnowią w ciągu roku elewacje swoich budynków.

Uprawnienie z ustawy

Jak wyjaśnia Adam Hellwig, starszy menedżer w PricewaterhouseCoopers, rady gmin mogą wprowadzać zwolnienia przedmiotowe w podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z nim rada gminy może wprowadzać zwolnienia przedmiotowe inne niż już przewidziane we wspomnianej ustawie i inne niż dotyczące podmiotów prowadzących działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych.

– Ustawa nie precyzuje przy tym zakresu zwolnień, które mogą być wprowadzane lokalnie. Inwencja należy do organów lokalnych, ale musi być spełniony jeden warunek – nowe zwolnienia mają mieć charakter przedmiotowy, a nie zwalniać z podatku określony krąg podmiotów – tłumaczy Adam Hellwig.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • mik(2013-03-13 07:34) Odpowiedz 00

  chory kraj

 • nmvmn(2010-01-20 11:36) Odpowiedz 00

  bardzo odkrywczy tekst
  szkoda, że autor nie napisał nic na temat zwolnień w kontekście pomocy publicznej , to byłoby ciekawsze i pożyteczne

 • MB(2010-01-20 13:15) Odpowiedz 00

  Przed umorzeniem podatku od nieruchomości moja gmina zasłania się cyt;.."sensem umorzenia zaległości podatkowej jest poprawa sytuacji materialnej podatnika i umożliwienie mu przezwyciężenia trudności finansowych, w celu terminowego regulowania kolejnych zobowiązań podatkowych"...lub..."Uzasadnionego -"ważnego interesu"- możemy mieć do czynienia również wówczas, gdy podatnik znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, której nie mógł przewidzieć lub której nie mógł zapobiec"...itp. itd.
  Nadmieniam tylko, że te cytaty są ważne dla interesu gminy, a nie dla podatnika, któremu niezbędna jest potrzebna pomoc w zatrudnieniu z uwagi na status długotrwałego bezrobocia o wysokim wskaźniku bezrobocia w reginie strukturalnego jako region popegierowski. Moja nieruchomość wybudowana przed 45 rokiem, wymaga kapitannego remontu; jak dach i elewacja. Gmnie nie zależy na poprawie estetyki nieruchoomości, przy głównej ulicy miasta. Moje staranie o umorzenie podatku, do tego ocena stanu technicznego nieruchomości są sprzeczne z art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z uzasadnieniem kierowanym jako do właściciela nieruchomości przez gminę.Tylko ustawa może zmienić taki stan rzeczywisty, określając konkretnie i przedmiotowo umorzenie podatku, tak jak rozumuje redakcja.

 • astra(2010-01-21 08:15) Odpowiedz 00

  Szkoda, że Ci co odważyli się skomentowac artykuł nie wiedzą o czym piszą... Dla wyjaśnienia- artykuł dotyczy zwolnienia z podatku a nie umorzenia, które wynika z innej ustawy.

 • zdegustowany(2010-01-20 19:20) Odpowiedz 00

  Z pewnością Radę Gmin i Miast pretensje bardzo śmieszą, jak zwykle gdy ktoś ma
  słabe plecy, jakie jeszcze uprawnienia przyzna im tzw. polski parlament

 • Do zdegustowanego(2010-01-20 23:23) Odpowiedz 00

  rady gmin i miast pewnie wiele rzeczy śmieszy, bo radni dbają o wyborców dopiero przed wyborami, a po nich mają wyborcę w d. Nie mówię, że wszyscy, nie mówię nawet, że większość, ale niestety o tych niewielu zazwyczaj się słyszy

 • rozgoryczona(2010-03-18 11:25) Odpowiedz 00

  co z rencistami i emerytami na wsi. przecież wiadomo iż tam jest ich najwięcej a podatek od nieruchomości wyższy od świadczeni.doda że to dawni rolnicy któży mając pełne obory bydła płacili grosze a teraz chce sie im praktycznie zabrać te grosze które dostają za ciężką pracę na roli. co z ochroną tych ludzi.

 • Gaga(2011-08-08 20:56) Odpowiedz 00

  Umorzyć podatek? Tak ale tylko wtedy jak się ma znajomości na gminie.
  Tu nadal działa zasada coś za coś.

 • wqwiony(2012-02-28 09:27) Odpowiedz 00

  Durny kur...a kraj !.Kupiłem dom,zaplaciłem za niego ,a teraz muszę darmozjadom płacic haracz ,bo sobie tak uchwalili .Moja własność i von od niej.

 • mieszakniec(2012-03-07 23:39) Odpowiedz 00

  Czy Rada Gminy może zwolnić honorowego obywatela z podatku od nieruchomości ?
  Czy może tez zwolnic firmę ,chodzi o wielkie centrum handlowe ,polskie centrum jest to spółka akcyjna . Dziwi nas ,że ta firma jest zwolniona stąd pytanie a obiekty zostały pobudowane w 1992 ,potem wyremontowane i rozbudowane .Z tego tytułu powinno rocznie do gminy wpływać ok 20 mln zł a nie wpływa nic .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama