Czy rozliczyć stypendium od fundacji

Fundacja przekazuje uczniowi comiesięczne stypendium w kwocie 450 zł. Czy podlega ono rozliczeniu w zeznaniu rocznym?

Tak

Takie stypendium jest tylko częściowo zwolnione z podatku i pod warunkiem, że wypłacająca fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego. Zwolnione z PIT są stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje pożytku publicznego na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł. Zwolnienie stosuje się, jeżeli przed pierwszą wypłatą świadczenia zostanie złożone fundacji oświadczenie PIT-2C, że nie uzyskuje się równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów opodatkowanych ryczałtowo. W tym przypadku w każdym miesiącu zwolnione z podatku będzie tylko 380 zł, a od pozostałej części, czyli 70 zł, fundacja jako płatnik powinna pobrać zaliczkę na podatek.

Fundacja jest obowiązana w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S i przekazać ją uczniowi oraz urzędowi skarbowemu, chyba że uczeń złożył wniosek o rozliczenie podatku przez fundację. Na podstawie otrzymanego PIT-8S uczeń powinien wypełnić roczne zeznanie podatkowe i złożyć je do końca kwietnia w urzędzie skarbowym.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 40b i ust. 10 oraz art. 35 ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy nagrody są opodatkowane

Małoletni syn podatnika wygrał organizowany przez kuratora oświaty konkurs wiedzy o społeczeństwie. Otrzymał za to nagrodę pieniężną. Czy wartość tej nagrody podlega opodatkowaniu?

Nie

Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są wygrane i nagrody otrzymane przez uczniów za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty. Konkursy mogą być organizowane jako: konkursy interdyscyplinarne - obejmujące elementy treści podstaw programowych różnych przedmiotów lub bloków przedmiotowych, konkursy przedmiotowe - obejmujące i poszerzające treści podstawy programowej jednego przedmiotu, konkursy tematyczne - związane z wybranym przedmiotem lub blokiem przedmiotowym. Konkursy mogą mieć zasięg wojewódzki, które organizuje kurator oświaty, lub ponadwojewódzki, które są organizowane przez właściwych kuratorów oświaty, na podstawie zawartego porozumienia. W związku z tym wygrana pieniężna otrzymana w konkursie wiedzy o społeczeństwie organizowana przez kuratora oświaty będzie zwolniona z podatku.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 115 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Par. 1-6 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. nr 13, poz. 125).

Czy stypendium szkolne jest zwolnione z PIT

Z uwagi na niski dochód na osobę w rodzinie (350 zł netto) szkoła przyznała uczniowi stypendium w wysokości 55 zł miesięcznie. Czy może być ono zwolnione z PIT?

Tak

Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty - są zwolnione z podatku dochodowego.

Stypendium przyznane ze względu na niski dochód w rodzinie należy do świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym, które jest wypłacane na podstawie decyzji administracyjnej. Stypendium szkolne udzielane jest w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji, wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być przyznawane na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do 15 września danego roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach wniosek może być złożony po upływie tego terminu. Wypłata stypendium szkolnego zwolnionego z podatku nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych ani po stronie ucznia, ani jego rodzica.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Art. 90d oraz art. 90n ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Czy dofinansowanie do podręczników podlega PIT

Uczeń szkoły podstawowej otrzymał dofinansowanie zakupu książek w kwocie 130 zł. Czy kwota dofinansowania stanowi przychód, który trzeba opodatkować?

Nie

Przychód z tytułu dofinansowania zakupu podręczników stanowi pomoc materialną dla uczniów, która jest zwolniona z PIT. Ze zwolnienia takiego korzystają świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty. Dofinansowanie jest udzielane w ramach stypendium szkolnego dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód netto na osobę nie przekracza 351 zł.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Art. 90d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Czy stypendium gminne z PIT

W 2008 roku gmina przyznała uczniowi szkoły podstawowej stypendium miesięczne w wysokości 360 zł. Czy otrzymane kwoty są opodatkowane?

Nie

Przyznane stypendium w wysokości 360 zł za każdy miesiąc korzysta ze zwolnienia z podatku, gdyż nie przekroczyło określonego w ustawie o PIT limitu. Stypendia dla uczniów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy), są zwolnione do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.

Zwolnienie stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży gminie oświadczenie PIT-2C, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów opodatkowanych ryczałtowo. Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 40b i ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy stypendium naukowe podlega PIT

Uczeń gimnazjum otrzymał ze szkoły stypendium naukowe. Czy musi rozliczyć je w zeznaniu rocznym?

Nie

Stypendia naukowe przyznawane na podstawie ustawy o systemie oświaty to świadczenia pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym, które są zwolnione z podatku dochodowego. Szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce. Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium. Stypendium za wyniki w nauce nie może przekroczyć kwoty 128 zł. Wysokość stypendium ustala dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej i rady pedagogicznej oraz w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. W związku ze zwolnieniem z podatku przy wypłacie pieniędzy szkoła nie jest płatnikiem i nie powinna pobierać zaliczki na podatek. Również osoba otrzymująca, czyli uczeń oraz jego rodzice, nie muszą rozliczać takiego stypendium w rocznym zeznaniu podatkowym.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 39 i pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Art. 90g ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Czy opodatkować zasiłek szkolny

Rada gminy przyznała zasiłek szkolny dla ucznia gimnazjum. Czy kwota przyznanego zasiłku powinna być opodatkowana?

Nie

Zasiłek szkolny jest przyznawany na podstawie ustawy o systemie oświaty przez radę gminy w ramach pomocy materialnej dla uczniów, która jest zwolniona z PIT. Pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są: stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są stypendia: za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe, prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Uczniowi może być przyznana jednocześnie pomoc materialna o charakterze socjalnym i motywacyjnym.

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym, przy czym wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo 320 zł. Zasiłek szkolny zwolniony jest z podatku, gdyż przyznawany jest na podstawie ustawy o systemie oświaty, pomimo że wypłaca go gmina.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Art. 90c oraz art. 90e-90f ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).