Podstawowym skutkiem zawieszenia działalności gospodarczej na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych jest to, że podatnik w okresie zawieszenia działalności jest zwolniony z obowiązku płacenia comiesięcznych (cokwartalnych) zaliczek na podatek dochodowy – podkreśla Izba Skarbowa w Szczecinie.
Przedsiębiorcy mogą zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na okres od miesiąca do 24 miesięcy.
Izba Skarbowa w Szczecinie w opracowanym informatorze podaje, że jednym ze skutków zawieszenia firmy jest brak obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Oszczędności podatkowe

Uchylenie obowiązku płatności zaliczek w okresie zawieszenia działalności, w przypadku podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, następuje z mocy samego prawa. Tacy przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność, począwszy od rozliczeń za miesiąc, w którym zawiesili działalność, są zwolnieni od obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Szczególna regulacja obowiązuje podatników, którzy są wspólnikami spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej. Jest to związane z faktem, że przedsiębiorcą (zawieszającym wykonywanie działalności) jest sama spółka osobowa, zaś podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy tej spółki. W związku z tym przepisy przewidują, że wspólnicy handlowej spółki osobowej zawieszającej działalność, jeśli chcą uzyskać zwolnienie od obowiązku płacenia zaliczek na podatek, powinni – w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej – zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia wykonywania tej działalności. Zawiadomienie musi mieć formę pisemną.
Po zakończeniu okresu zawieszenia działalności podatnicy są zobowiązani opłacać zaliczki na zasadach ogólnych.
Zawieszenie wykonywania działalności nie zwalnia jednak podatników od obowiązku prowadzenia stosownej ewidencji księgowej. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy zawiesili wykonywanie działalności, nie są także zwolnieni od obowiązku złożenia zeznania rocznego w podatku dochodowym za ten okres, jak również od obowiązku zapłaty podatku dochodowego (o ile taki u nich powstanie) należnego za dany rok podatkowy (nawet jeśli przez cały rok podatkowy ich działalność była zawieszona).



Procedura zawieszenia

Izba Skarbowa w Szczecinie zwraca uwagę na to, że uprawnienie do zawieszenia działalności gospodarczej na okres od miesiąca do 24 miesięcy przysługuje przedsiębiorcy niezatrudniającemu pracowników. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zawieszenie działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy złożony na piśmie właściwemu organowi ewidencyjnemu a w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego – właściwemu sądowi rejestrowemu.
Prawa i obowiązki przedsiębiorcy w okresie zawieszenia
W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca:
● ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
● ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia działalności;
● może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
● ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem;
● wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
● ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem działalności ;
● może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Ważne
Nie ma urzędowego wzoru zawiadomienia o zawieszeniu firmy, wystarczające jest, aby podatnik w zawiadomieniu poinformował organ podatkowy o tym, że spółka osobowa, której jest wspólnikiem, zawiesiła wykonywanie działalności
Infolinia podatkowa
Informacji udziela Krajowa Informacja Podatkowa od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 18.00 tel. stacjonarny: 0 801 055 055, tel. komórkowy: (022) 330 0330.
Więcej www.izba-skarbowa.szczecin.pl