statystyki

Kto i w jaki sposób odlicza wydatki na leki

10.09.2009, 03:00

Wydatki poniesione na leki mogą być odliczone od dochodu jedynie w wysokości przekraczającej 100 zł w danym miesiącu. Wydatek niższy niż 100 zł nie zostanie uwzględniony w rocznym PIT.

Reklama


Reklama


Ulga podatkowa na zakup leków przysługuje tylko i wyłącznie osobom niepełnosprawnym oraz takim, które mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. W ramach tej ulgi od dochodu można odliczyć wydatki poniesione za zakup leków w danym roku podatkowym. Jednak dochód pomniejszy tylko wydatek w wysokości przekraczającej 100 zł w miesiącu. Przykładowo jeśli podatnik w styczniu 2009 roku wydał na leki 150 zł, w rocznym PIT od dochodu odliczy 50 zł. Z kolei gdy w lutym 2009 r. wydał na medykamenty 90 zł, dochodu nie pomniejszy o żadną kwotę. Wysokość rocznego odliczenia trzeba obliczyć poprzez zsumowanie nadwyżki wydatków ponad 100 zł za każdy miesiąc w roku. Ważne jest również to, aby posiadać odpowiednie dokumenty, które potwierdzą wysokość poniesionych na ten cel kosztów.

Wydatki rehabilitacyjne

Odliczenia wydatków na zakup leków podatnicy dokonują w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mają prawo odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

PRZYKŁAD: ZAKUP LEKU DLA PRACOWNIKA FIRMY

Spółka planuje zakup drogiego lekarstwa w kwocie ok. 20 tys. zł dla byłego pracownika firmy, który zachorował na nowotwór. Spółka w ten sposób chce pomóc byłemu pracownikowi, który znalazł się w trudnej sytuacji. Czy istnieje możliwość zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych?

Wskazany wydatek nie przekłada się na przychody spółki z prowadzonej działalności gospodarczej i nie ma związku z przychodami spółki oraz z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie może być więc zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zostały wymienione w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Wśród nich znajdują się m.in. leki.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Kto i w jaki sposób odlicza wydatki na leki.
W pełnej wersji artykułu dowiesz się o:

- Odliczeniu z limitem
- Definicji leku
- Dofinansowaniu kosztów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • Igo(2009-09-11 00:23) Odpowiedz 00

    Pani Ewa niewłaściwie interpretuje przepisy. Przytaczam podany przykład: jeżeli np.
    20 stycznia wydamy na leki 150zl, a 5 lutego wydamy 90zł, wówczas odliczymy sobie od dochodu 140zł ( sic!). Wydatki na leki nie rozliczamy miesięcznie, a w odstępach 30-dniowych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama