RAPORT

Na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 rok mamy czas dziś do północy. Podatnicy, którzy w ubiegłym roku uzyskali dochody, muszą wykazać je w deklaracji PIT. Fiskusa interesuje każda zarobiona złotówka, choć nie od każdej złotówki będzie pobrany podatek. Podatnicy, których roczne zarobki w 2008 roku nie przekroczyły kwoty 3091 zł, nie zapłacą podatku. Jednak zeznanie muszą złożyć. Gdy od tych pieniędzy została pobrana zaliczka na podatek, będzie ona podatnikom zwrócona w formie nadpłaty.

W zależności od rodzaju uzyskanego dochodu podatnicy mają do wyboru następujące formularze: PIT-37, gdy podatnik np. uzyskiwał dochody z pracy; PIT-36, gdy np. podatnik prowadził działalność, uzyskiwał zarobki za granicą, a ma obowiązek rozliczenia ich w Polsce; PIT-36L, gdy podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym 19-proc. PIT; PIT-38, gdy podatnik zarobił, np. inwestując na giełdzie.

Poprawne wypełnienie

Wypełniając deklarację podatkową ostatniego dnia, łatwo o pomyłkę. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, w zeznaniu w poz. 1 wpisujemy swój NIP, a nie NIP pracodawcy. Po drugie, rozliczamy się zawsze według miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania. Po trzecie, każde zeznanie podatkowe musi być podpisane. Deklaracja podatkowa niepodpisana jest nieważna. Przy wypełnianiu rocznego PIT wskazana jest również ostrożność przy obliczeniach. Błędy rachunkowe, które się pojawiają, trzeba będzie poprawić, składając korektę zeznania.

Złożenie PIT

Gdy zeznanie już jest wypełnione, trzeba je złożyć w urzędzie skarbowym. Ostatniego dnia najbezpieczniej jest to zrobić osobiście w urzędzie, choć warto przygotować się na kolejki. Dziś większość urzędów pracuje dłużej, ale jest to indywidualna decyzja każdego naczelnika urzędu. Wystawiane są też specjalne urny, przeznaczone na roczne zeznania PIT. Bezpiecznym rozwiązaniem jest też wysłanie deklaracji za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ale tu uwaga: tylko stempel Poczty Polskiej potwierdza złożenie zeznania podatkowego w danym dniu. W dużych miastach poczty czynne są nawet całą dobę, wystarczy więc, że zeznanie zostanie nadane 30 kwietnia przed północą. Jednak nie w każdym mieście jest poczta całodobowa. Trzeba też pamiętać, że jeśli korzystamy z usług innego operatora pocztowego lub wysyłamy zeznanie z zagranicy, dniem złożenia PIT jest moment wpływu pisma do urzędu skarbowego, a nie stempel z koperty.