statystyki

Alimenty są opodatkowane tylko raz

autor: Magdalena Majkowska16.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 16.07.2008, 19:28

Powstanie obowiązku podatkowego u osoby otrzymującej alimenty nie jest uzależnione od prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego z osobą płacącą alimenty.

Reklama


Reklama


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 2043) wypowiedziało się w sprawie opodatkowania alimentów, w sytuacji gdy osoba zobowiązana do ich płacenia oraz osoba alimentowana prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Wątpliwości posłów budziła kwestia podwójnego opodatkowania pieniędzy otrzymywanych na utrzymanie rodziny. Po raz pierwszy w momencie otrzymania pensji, emerytury bądź renty, a po raz drugi, gdy część już raz opodatkowanych dochodów przykazywana jest w wydzielonej przez sąd kwocie na rzecz osoby innej niż dziecko, ale pozostającej w tym samym gospodarstwie domowym. MF stwierdziło, że nie można zgodzić się ze stwierdzeniem o podwójnym opodatkowaniu alimentów. Jak podkreślił resort podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym. Zatem dla powstania obowiązku podatkowego u osoby, która otrzymuje alimenty, nie ma znaczenia fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego z osobą płacącą alimenty. Alimenty podlegają opodatkowaniu tylko raz, tj. u osoby je otrzymującej. Tylko dla tej osoby stanowią źródło przychodu. Źródłem przychodu nie są natomiast dla osoby realizującej obowiązek alimentacyjny. Dla tej osoby źródłem przychodu jest np. przychód ze stosunku pracy, z którego to przychodu następuje wypłata alimentów.

Zdaniem MF całkowite zwolnienie z opodatkowania alimentów oraz świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny mogłoby zostać uznane za przejaw niesprawiedliwości podatkowej. W przypadku bowiem osoby utrzymującej się wyłącznie z emerytury, renty czy też wynagrodzenia za pracę uzyskiwane przez nią dochody podlegałyby opodatkowaniu, natomiast jedyny dochód osoby alimentowanej w postaci alimentów lub świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny byłby zwolniony z opodatkowania.

ZWOLNIENIE Z OPODATKOWANIA ALIMENTÓW

Wolne od podatku są alimenty:

• na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,

• na rzecz innych osób, zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • olusia57(2009-02-16 10:01) Odpowiedz 00

  DOSTAJĘ ALIMENTY 1000 ZŁ M-C Z EMERYTURY OD BYŁEGO MĘŻA I SĄ OPODATKOWANE PRZEZ ZUS,A JA DOSTAJĄC JE NA KONTO CO MIESIĄC W KWIETNIU DRUGI RAZ MUSZĘ ZANIEŚC PODATEK SKARBÓWCE KWOTA WOLNA OD PODATKU TO 700 ZŁ NATOMIAST 300 ZŁ RAZ OPODATKOWANE JEST KOLEJNY RAZ OPODATKOWANE !GDZIE SENS GDZIE LOGIKA?Z PRZYZNANYCH 1000 ZŁ WYCHODZI 943 ZŁ.CZY TO JEST ZGODNE Z WYROKIEM SĄDU,KTÓRY PRZYZNAŁ MI 1000 ZŁ?

 • tik(2008-07-16 09:44) Odpowiedz 00

  Głupie uzasadnienie i nielogiczne. Wszystkie alimenty powinny być zwolnione z PIT. To jest dwukrotne płacenie podatku od tych samych pieniędzy.

 • kot 1(2008-07-28 13:40) Odpowiedz 00

  Jeśli ktoś jest na tyle głupi, że dogaduje się przez sąd i komornika to niech płaci.
  Powinien za to być zwolniony z odprowadzania PIT od alimentów zobowiązany.
  Po zapłaceniu 1000 zł alimentów pozostaje mi 1000 zł na życie. Z tego 1000 zabierają mi podatek od alimentów i od tego pozostałego 1000 - razem od 2000. Gdzie sens i logika?

 • kit(2008-07-16 09:48) Odpowiedz 00

  Czyli najlepiej zrzec się oficjalnych alimentów i brać je nieoficjalnie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama