W razie zawarcia umowy ustnej, gdy jedna strona potwierdzi ją w piśmie do drugiej strony, wiąże je umowa o treści określonej w piśmie potwierdzającym. Może być nim faktura.

Naczelnik urzędu skarbowego ustalił spółce świadczącej usługi telekomunikacyjne zobowiązanie w VAT. Problem polegał jednak na tym, że termin płatności wynikający z umowy był inny niż termin płatności wykazany na fakturach. Organ ustalił więc moment powstania obowiązku podatkowego w dacie wystawienia faktury. Spółka twierdziła natomiast, że w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, określonego w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia tych usług. Jej zdaniem terminy płatności były określone na fakturach.
Dyrektor izby skarbowej podtrzymał jednak postanowienie naczelnika urzędu skarbowego w mocy.
Sprawa trafiła do WSA. Sąd uchylił decyzje organów podatkowych. Stwierdził, że zmiana umowy może nastąpić poprzez wydłużenie terminu płatności określonego na fakturze. Ponadto, zgodnie z art. 77 kodeksu cywilnego, w razie gdy umowę zawartą pomiędzy przedsiębiorcami w formie ustnej jedna strona potwierdzi w piśmie skierowanym do drugiej strony, a pismo to zawiera zmiany lub uzupełnienia umowy, niezmieniające istotnie jej treści, strony wiąże umowa o treści określonej w piśmie potwierdzającym. Sąd uznał więc, że faktura VAT była pismem potwierdzającym, które wydłużyło termin płatności. Obowiązek podatkowy w VAT powstał więc z chwilą upływu terminu płatności.
Łukasz Zalewski
Sygn. akt III SA/Wa 728/07