Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie wzmocni zawód doradcy podatkowego. Doradcy będą zastępować klientów w sądach w sprawach celnych i egzekucji administracyjnej. Spółki multidyscyplinarne pozwolą świadczyć usługi doradcze i prawne w jednym miejscu.
ANALIZA
Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym niesie istotne zmiany dla kandydatów na doradców podatkowych, doradców podatkowych funkcjonujących na rynku oraz ich firm. Jak mówi Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, dzięki niej zawód doradcy podatkowego stanie się bardziej atrakcyjny i konkurencyjny.

Nowe formy działalności

Sławomir Sadocha, doradca podatkowy i wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, zwraca uwagę, że przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym ma wielkie znaczenie dla usprawnienia wykonywania zawodu. Projekt umożliwia doradcom podatkowym tworzenie spółek multidyscyplinarnych z radcami prawnymi, adwokatami i biegłymi rewidentami. Zbigniew Maciej Szymik przyznaje, że obecnie doradcy podejmują współpracę z przedstawicielami tych zawodów, ale jest to współpraca niesformalizowana. Dlatego - jak dodaje Dariusz M. Malinowski, doradca podatkowy - wprowadzenie możliwości tworzenia takich spółek należy ocenić bardzo pozytywnie.
- Wykonywanie zawodu w spółkach komandytowo-akcyjnych jest formą tworzenia podmiotów multidyscyplinarnych - mówi Sławomir Sadocha.
Dominik Szczygieł, doradca podatkowy w MSDS Kancelaria Radców Prawnych M. Szczotka D. Szczygieł, zwraca z kolei uwagę, że multidyscyplinarność to obecnie naturalna tendencja rynkowa. Nie mniej oczekiwaną zmianą jest zniesienie restrykcyjnych i niezrozumiałych ograniczeń w zakresie prowadzenia pobocznej działalności gospodarczej przez doradców podatkowych. Projekt zakłada, że doradca może prowadzić działalność gospodarczą, pod warunkiem że nie stoi ona w sprzeczności z zasadami etyki zawodowej. Zdaniem Sławomira Sadochy, przyjęta przez Ministerstwo Finansów konstrukcja braku sprzeczności rodzaju wykonywanej działalności z zasadami etyki zawodowej jest rozwiązaniem wystarczająco zabezpieczającym interes klientów oraz powagę wykonywanego zawodu. Etyka będzie również jedynym wyznacznikiem w przypadku reklamy usług. Jak mówi Dominik Szczygieł, dotychczasowy ustawowy zakaz reklamowania usług dyskryminował doradców podatkowych wobec pokrewnych grup zawodowych, które nie podlegały takim restrykcjom. Odwołanie się w tym zakresie do ograniczeń wynikających z norm etycznych, godności, uczciwości, niezależności oraz tajemnicy zawodowej jest oczywiste i pożądane.
Zbigniew Maciej Szymik przyznaje, że po nowelizacji samorząd będzie miał większy wpływ na przepisy dotyczące reklamy w kodeksie etyki zawodowej. Nierówność w konkurencji z biurami rachunkowymi będzie mogła być zniwelowana już na Krajowym Zjeździe Doradców w 2010 roku.



Większe kompetencje

Projekt nowelizacji ustawy nadaje doradcom nowe kompetencje. Chodzi o poszerzenie zakresu czynności doradztwa podatkowego o sprawy celne i egzekucji administracyjnej.
Jak tłumaczy Aleksander Stanek, wiceprzewodniczący KRDP, zmiana ta jest uzupełnieniem uprawnień doradców.
- Obecnie doradca podatkowy może być pełnomocnikiem przed organami celnymi, ale nie może być pełnomocnikiem przed sądem administracyjnym w sprawach celnych - mówi Aleksander Stanek.
Dodaje, że podobnie wygląda sytuacja w sprawach egzekucji administracyjnej. Na przykład w postępowaniu o zabezpieczeniu, do którego stosuje się przepisy o egzekucji w administracji, doradca jest dopuszczany jako pełnomocnik. W sprawie egzekucyjnej przed sądem, w której zastosowanie mają te same regulacje, nie może już być pełnomocnikiem. Stąd zmiany w zakresie czynności doradztwa podatkowego.
W projekcie przewiduje się też, że doradca będzie mógł udzielić dalszego pełnomocnictwa oraz samodzielnie uwierzytelnić otrzymane pełnomocnictwo od adwokata, radcy prawnego lub innego doradcy.
Sławomir Sadocha podkreśla, że zezwolenie na udzielenie dalszego pełnomocnictwa na doradcę podatkowego, radcę prawnego lub adwokata zwiększa bezpieczeństwo klienta. Dominik Szczygieł uważa, że usankcjonowanie możliwości uwierzytelniania pełnomocnictw oraz udzielania pełnomocnictw substytucyjnych jest niezwykle przydatną i pożądaną zmianą. Usunie to dotychczasowe wątpliwości i trudności, jakie piętrzyły przed doradcami organy podatkowe i sądy.
Krokiem od dawna oczekiwanym przez środowisko - jak mówi Sławomir Sadocha - jest wzmocnienie ochrony tajemnicy zawodowej. Stan obecny nie odpowiada podstawowym celom tajemnicy zawodowej ustawowo chronionej.
Chodzi o zmianę, zgodnie z którą doradca podatkowy może zostać zwolniony z tajemnicy zawodowej wyłącznie przez sąd, a nie, jak obecnie, przez prokuratora. Oznacza to zrównanie statusu zawodu doradcy podatkowego z innymi zawodami prawniczymi.

Zniesienie sankcji

Projekt nowelizacji przewiduje również zniesienie surowych sankcji dla doradców podatkowych. Doradca nie zostanie skreślony z listy, jeśli spóźni się z opłaceniem składki obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zlikwidowana zostanie również sankcja za niepoinformowanie samorządu o zmianie danych dotyczących wpisu na listę. Sankcja ta obecnie istnieje, ale trudno ją wyegzekwować. Z ustawy ma także zniknąć sankcja za przekroczenie pięcioletniego terminu zawieszenia wykonywania zawodu. Ta ostatnia zmiana jest konsekwencją wprowadzenia możliwości zawieszenia działalności doradczej na czas nieokreślony.



Nowa komisja egzaminacyjna

Dariusz M. Malinowski pozytywnie ocenia zmiany w zakresie liczby członków komisji egzaminacyjnej oraz w zakresie samego egzaminu. Projekt przewiduje zwiększenie liczby sędziów w komisji do dziesięciu (dodatkowo pięciu sędziów WSA) oraz poszerza zakres egzaminu m.in. o postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi oraz postępowanie egzekucyjne w administracji.
- W dotychczasowych uregulowaniach dotyczących zakresu egzaminu najbardziej brakuje działu dotyczącego postępowań przed sądami administracyjnymi - uważa Dariusz M. Malinowski.
Projekt przewiduje również, że wraz z wejściem w życie nowelizacji zostanie skrócona kadencja obecnej komisji.
Zbigniew Maciej Szymik przewiduje, że nowelizacja powinna wejść w życie do końca czerwca.
Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie wzmocni zawód doradcy podatkowego. Doradcy będą zastępować klientów w sądach w sprawach celnych i egzekucji administracyjnej. Spółki multidyscyplinarne pozwolą świadczyć usługi doradcze i prawne w jednym miejscu. / ST