statystyki

Samotny rodzic korzysta z odliczenia na dziecko

autor: Magdalena Majkowska04.03.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Podatnik rozliczający się z fiskusem jako osoba samotnie wychowująca dziecko może od obliczonego w preferencyjny sposób podatku odliczyć ulgę na dzieci.





Podatnicy samotnie wychowujący dzieci często mają wątpliwości, czy sporządzając roczne zeznanie podatkowe, mogą korzystać jednocześnie z dwóch podatkowych przywilejów: preferencyjnego obliczenia podatku oraz ulgi prorodzinnej. Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy, potwierdza, że tak.

- Rodzic samotnie wychowujący dziecko może jednocześnie dokonać preferencyjnego rozliczenia przewidzianego w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od tak obliczonego podatku odliczyć ulgę na dziecko - wskazuje ekspert.

Ulgę prorodzinną można odliczyć od podatku dochodowego obliczonego według progresywnej skali podatkowej, pomniejszonego o kwotę składki zdrowotnej. Marcin Sikora zwraca uwagę, że przepisy art. 27f ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) określające warunki odliczenia ulgi nie wyłączają nikogo z grupy osób mogących skorzystać z tego przywileju ze względu na sposób dokonywania rozliczenia podatkowego.

- Jeżeli władzę rodzicielską sprawuje tylko jeden rodzic, jest on uprawniony do dokonania całości odliczenia z tytułu ulgi prorodzinnej - mówi Marcin Sikora.

Jeżeli kwota wykazanego podatku pomniejszona o składki zdrowotne nie pozwala na uwzględnienie całej kwoty ulgi, która w rozliczeniu za 2008 r. wynosi 1173,70 zł, należy odliczyć część ulgi do wysokości podatku. Nadwyżka nie przechodzi na kolejny rok podatkowy.

58 dni

zostało do rocznego rozliczenia PIT




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

  • 1: Iwona z IP: 193.33.174.* (2009-03-06 10:51)

    Mam status samotnej matki, uwzględniłam to przy rozliczeniu, ale z ulgi prorodzinnej odliczyłam tylko 366zł. Czy resztę z tej kwoty może odliczyć mój były mąż. Zaznaczam, że dziecko ma taki sam adres zameldowania jak ja.

  • 2: ROLNIK z IP: 195.116.80.* (2009-03-10 20:10)

    JESTEM SAMOTNA MATKA SYN MA RENTE PO OJCU MA SKOŃCZONE 18 LAT JA POBIERAM EMERYTURE CZY MOGE ROZLICZYC SIĘ WSPÓLNIE Z SYNEM WYKASZAĆ W ZEZNANIU PODATKOWYM SYNA RĘTE I SWOJĄ EMERYTURE ODLICZYĆ ULGE PRARODZINNĄ

  • 3: Krystyna z IP: 79.187.24.* (2009-03-11 15:43)

    Ulgi przysługujące osobom samotnie wychowującym dziecko nie są prorodzinne. Już są zauważalne przypadki, że nie są zawierane związki małżeńskie ze względu na ulgi dla osób o takim statusie. Jest to niesprawiedliwe społecznie, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy świadkami sytuacji, gdy faktycznie ojciec jest zaangażowany w wychowywanie dziecka emocjonalnie i finansowo (bez zasądzonych alimentów i opiekuje się dzieckiem w każdym czasie, gdy tego matka potrzebuje). Uważam, że taki status powinna mieć osoba rzeczywiście, a nie fikcyjnie samotna.

  • 4: Ilona Kryst z katowic z IP: 83.16.97.* (2009-03-12 12:25)

    czy po odliczeniu ulgi prorodzinnej w danym roku zostanie pomniejszone mi rodzinne na córke

  • 5: OLO z IP: 89.228.22.* (2009-03-12 21:37)

    pity2008.infor.pl/dzial/rozliczenia_osob_fizycznych/ulga_na_dzieci/108564,do_jakich_preferencji_podatkowych_uprawnia_wychowywanie_dziecka_w_konkubinacie.html


    iWONA TAK MOZE ROZLICZYC RESZTE MĄŻ :) o ile nie ma odebranych praw rodzicielskich i wychowuje razem z toba dziecko a zakładam ze tak jest nawet jesli z wami nie mieszka :)

    Rolnik to zalezy czy syn sie uczy.

    Krystyna nie denerwuj sie tak małżenstwa tez sie razem rozliczaja i maja rozne ulgi nawet jak sa malżenstwem tylko na picie :P

    Ilona jezeli wolisz dostac rodzinne to musisz złozyc korekte w US do konca kwietnia i wpisac taka kwote ulgi aby dochod nie przekroczył 504zł na osobe miesiecznie badz całkiem z niej zrezygnowac :)

  • 6: Janina z Rybnika z IP: 80.55.154.* (2009-04-15 12:17)

    Jestem samotną matką ale jeszcze nie skorzystałam z ulgi na dziecko bo po wyliczeniu podatku nawet niemam z czego odliczyć składek na ubezpieczenie zdrowotne, które wynosi 854,70 apodatek 17,60 z czego mam potrącić ulgę na dziecko ? Mam takie wrażenie że ten przewilej znów dla bogatych . w imieniu mojego dziecka dziękuje tym którzy to uchwalili . Z byłym mężem nie mam żadnego kontaktu

  • 7: slash z IP: 217.96.110.* (2009-04-21 17:00)

    A co z konkubentami ,ktorzy mieszkaja pod jednym adresem , maja dziecko, konkubina nie pracuje , a ojciec utrzymuje wszystkich?
    prosze o odpowiedz. czy moge cos odliczyc i ewentualnie ile(jedno dziecko)
    pozdrawiam

  • 8: marta z IP: 79.186.98.* (2009-04-30 11:59)

    mam pytanie czy jeśli odliczam sobie dziecko od podatku to muszę całą sumę nie mogę tylko 800zł bo nie mam z czego odliczyć całej kwoty

  • 9: marta z IP: 79.186.98.* (2009-04-30 11:59)

    mam pytanie czy jeśli odliczam sobie dziecko od podatku to muszę całą sumę nie mogę tylko 800zł bo nie mam z czego odliczyć całej kwoty?

  • 10: Renata z IP: 109.243.159.* (2010-02-04 21:41)

    W kwietniu2009r. urodziłam dziecko a w pażdzierniku tego samego roku wyszłam za mąż. czy moge rozliczyć się jako samotna matka a mąż skorzystać z ulgi prorodzinnej ?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie