statystyki

Rolnik może rozliczyć się wspólnie z żoną

autor: Ewa Matyszewska03.03.2009, 03:00; Aktualizacja: 04.03.2009, 09:11
  • Wyślij
  • Drukuj

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie stanowi przeszkody dla wspólnego rozliczenia małżonków.



Podatniczka jest zatrudniona na umowę o pracę. Mąż jest rolnikiem nieprowadzącym działalności gospodarczej. W 2008 roku nic nie zarobił. Małżonkowie nie wiedzą, czy mogą rozliczyć się wspólnie.

Zdaniem Michała Cieliłaby, doradcy podatkowego z Biura Rachunkowego Biurex w Kielcach, małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie. Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe, jeżeli zostaną spełnione razem warunki: małżonkowie podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu; przez cały rok podatkowy istnieje między nimi wspólność majątkowa; pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

- Bezwzględnym warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest złożenie wniosku o łączne opodatkowanie w zeznaniu podatkowym do ostatniego dnia terminu składania zeznań - podpowiada Michał Cielibała.

Samo spełnienie tych warunków jest jednak niewystarczające, gdyż należy wziąć pod uwagę wyłączenie zawarte w art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, że wspólne opodatkowanie dochodów małżonków jest niemożliwe, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym lub zryczałtowanym.

- Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie stano- wi przeszkody dla wspólnego rozliczenia małżonków - wyjaśnia nasz rozmówca.

Najcześciej wspólne rozliczenie spowoduje nadpłatę podatku w wysokości 586,85 zł. Kwota nadpłaty będzie uzależniona od wysokości dochodów i kwoty pobranego podatku. Jeśli małżonek zarabiał minimalne wynagrodzenie (1126 zł brutto), to zwrot będzie jedynie w wysokości 468 zł, gdyż tylko taką kwotę potrącił pracodawca z wypłaconego wynagrodzenia. Gdy małżonkowie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, należy pamiętać, że na każde wychowywane dziecko przysługuje ulga w wysokości 1173,70 zł. Jeżeli kwota podatku w PIT-11 jest mniejsza od iloczynu wartości ulgi prorodzinnej, to wspólne rozliczenie, w przypadku gdy jedno z małżonków nie posiada dochodów, nie jest konieczne.

59<> DNI zostało do rocznego rozliczenia PIT






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 10

  • 1: em z IP: 89.76.198.* (2009-03-03 07:54)

    Jak to jest rolnikiem i nic nie zarobił ? Co to za nieudolny rolnik, oni i tak nie płcą podatku od dochodu i jeszcze następna ulga , to chore niech sprzeda tą ziemię i zasuwa na etacie albo innej umowie tak jak inni.

  • 2: Rolnik może rozliczyć się wspólnie z żoną z IP: 84.234.1.* (2009-03-03 16:58)

    a z koniem?

  • 3: mir_J64 z IP: 83.8.70.* (2009-03-03 18:51)

    Do 2 Czy pracownik może się rozliczyć razem z miotłą lub łopatą?

  • 4: do 3 - może z IP: 84.234.1.* (2009-03-03 20:09)

    ja odliczyć jako amortyzację.

  • 5: J 23 z IP: 83.20.222.* (2009-03-10 07:04)

    posiadam 5h ziemi.Jestem rolnikiem i płacę KRUS.Czy muszę rozliczyć się z podatku?

  • 6: Pysia15 z IP: 83.19.180.* (2009-03-19 15:01)

    Dziwne,ze nic nie zarobił? A nie pomyśleliście, ze może ten z etatu jeszcze dołożył do gospodarstwa??? Co za głupie gadanie. A Ty geniuszu nie rozliczasz się z żona, czy mężem, które tez nic nie zarobiło? i wtedy się nie dziwisz. Przecież tez ma dwie ręce do roboty, to tez niech idzie na etat. a jeśli tak zazdrościsz rolnikowi, to kup żonie, (mężowi) parę ha i pokażcie jak gospodarują udolni. Poziom niektórych komentarzy jest żenujący. Ciekawe od ilu pokoleń komentujący pracują na etacie? A o dziadku, czy ojcu z wioski zapomnieli. Swoja drogą, to nieważne jaki temat forum, jeżeli tylko jest okazja komuś dowalić, albo pochwalić się swoja wątpliwa elokwencją

  • 7: Ciocia Gienia z IP: 87.105.132.* (2009-03-22 11:05)

    Obrażacie mnie i innych rolników .Jesteśmy biedni -a syty głodnego nie zrozumie..
    Już niedługo weżmiemy się w garść i zaczniemy zarabiać -jak nam godnie za jedzonko,i inne nasze produkty zapłacicie ...Oj będziecie nas cenić i szukać znajomości ...Chcieliście do UNIi- to Wy jesteście odpowiedzialni za naszą nędzę i jeszcze nam dokopujecie...

  • 8: x z IP: 79.186.185.* (2011-11-13 12:26)

    Każdy etatowiec może się po pracy położyć, rolnik nie zawsze!
    A co z wakacjami na które jeździcie, rolnik może zapomnieć o wygrzewaniu się na plaży, bo wtedy ma najwięcej pracy. Rolnik za 1 l mleka dostaje 90 gr, ciekawe czy każdy by za to godnie żył, gdzie na jedną wyplatę 1400 zł pracuje cała rodzina, a rachunki trzeba opłacać. Nie mówię już o prezentach świątecznych, bo przygotowanie Wigilii to już koszt. I który teraz by się zamienił? Jak nie wiecie co to ciężka praca i na starość emerytura 600 zł, to lepiej się nie wypowiadajcie. Dzieci w wieku 5 lat pracują na polu, a w mieście to tylko kąbinują jak zdobyć kasę na fajki czy narkotyki. Jak by wszyscy tak pracowali jak rolnicy, to nasz kraj miałby największe PKB na skalę światową.

  • 9: Iwo z IP: 89.77.40.* (2012-02-21 18:04)

    Do X pisze PAn chyba o rolniku , który ma mało ziemi. Ci co maja dużo maja takie dopłaty, że wakacji nie spędzają w Polsce. Wiem bo sprzedaje maszyny rolnicze i często jeżdżę po rolnikach. takze nie ma co uogólniać.

  • 10: lila z IP: 185.4.214.* (2013-02-10 22:22)

    mam putanie.muj mąż pracue u matki wgospodarstwie.krus opłaca ale niema swojej ziemi , sadzi truskawke czy morze kasę pszelewac na swoje konto iz tego sie nie rozliczac.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie