statystyki

BGK zadba o firmy. Zapewni im płynność przy split paymencie

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski05.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 05.10.2017, 10:11
rozliczenia podatkowe

Zaburzenia w płynności mogą powstać w tych firmach, które w pewnym sensie zarządzały płatnościami VATźródło: ShutterStock

Mechanizm podzielonej płatności w VAT ma być kijem na oszustów. Dla uczciwych przedsiębiorców będzie marchewka – finansowanie pomostowe, które ma ograniczyć ryzyko utraty płynności.

W przyszłym tygodniu posłowie zajmą się projektem ustawy wprowadzającej podzieloną płatność w VAT (tzw. split payment). Rozwiązanie polega na rozbiciu płatności za towary lub usługi na dwa strumienie. Kwota netto trafi na konto dostawcy lub usługodawcy, a podatek bezpośrednio na odrębny rachunek VAT. MF i eksperci podatkowi nie mają wątpliwości, że mechanizm okaże się skuteczny w walce z oszustami i wyłudzaczami VAT. Przedsiębiorcom sen z powiek spędza jednak to, że uderzy w ich płynność finansową. Dlatego fiskus postanowił wyjść im naprzeciw i proponuje specjalne finansowanie pomostowe. Zapowiedział je w radiu TOK FM wiceminister finansów Paweł Gruza.Resort na razie nie zdradza szczegółów. Z nieoficjalnych informacji DGP wynika jednak, że wsparcia płynnościowego firmom dostarczy Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Jeśli firma uważa, że split payment odpowiada za jej problemy płynnościowe, wówczas będzie mogła zwrócić się do banku o finansowanie pomostowe. BGK przeanalizuje, czy zaburzenia są efektem mechanizmu podzielonej płatności, czy wynikają z innych czynników, np. zatorów płatniczych – przekonuje nasz rozmówca z MF i dodaje, że w tym drugim przypadku o wsparciu nie ma mowy.

MF ma ogłosić pomysł podczas prac nad ustawą w Sejmie. Na razie nie określa, jakie kwoty mogą zostać przeznaczone na pomoc firmom, bo split payment będzie dobrowolny i nie wiadomo, ilu przedsiębiorców zdecyduje się na jego zastosowanie. Pomimo wielu zachęt dla przedsiębiorców do stosowania podzielonej płatności (brak ryzyka sankcji podatkowych, zwolnienie z solidarnej odpowiedzialności, maksymalnie 25-dniowe zwroty VAT), wśród przedstawicieli biznesu przeważają obawy o przepływy finansowe.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane