Mikrofirmy będą wiedziały, jakie mają obowiązki w zakresie JPK

autor: Mariusz Szulc12.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 12.09.2017, 08:33
rozliczenia podatkowe

Jeśli jednolity plik kontrolny ma zadziałać w pełni, to system musi być kompletny i szczelnyźródło: ShutterStock

- Odrobiliśmy lekcję, wykorzystaliśmy doświadczenia z zagranicy i zapewniam, że mikrofirmy będą wiedziały, jakie są ich obowiązki w zakresie JPK i czego mają się spodziewać - wyjaśnia Przemysław Krawczyk, dyrektor departamentu kontroli i analiz ekonomicznych w Ministerstwie Finansów.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • mały(2017-09-12 09:28) Zgłoś naruszenie 521

    Jest to koniec małych firm -jednoosobowych -przeważnie prowadzonych przez starszych podatników.Ci podatnicy nie są w stanie podołać tym obowiązkom.A miały być szumnie zapowiadane ułatwienia?

    Odpowiedz
  • remigiusz(2017-09-12 09:53) Zgłoś naruszenie 411

    To w/g mnie działanie zamierzone. Przy ogólnym deficycie pracowników dla firm i koncernów to właśnie likwidacja mikro firm ma w zamyśle władców tego kraju pomóc im znaleźć ludzi do roboty. Mikro firmy mają się likwidować!

    Odpowiedz
  • mikro firma(2017-09-12 11:32) Zgłoś naruszenie 321

    A co na to Pan Jarosław Kaczyński Prezes PIS? On też jest w starszym wieku- tak jak wielu małych podatników.Czy podołał by tym obowiązkom?

    Odpowiedz
  • gowy(2017-09-12 10:57) Zgłoś naruszenie 282

    Co ten gościu bredzi. Jak pokazanie UPO może wpłynąć na kontrahenta. To że mamy potwierdzenie złożenia dokumentu, deklaracji nic nam nie mówi. Poza tym jak posiadanie możliwości przekazywania JPK_VAT w systemie informatycznym ma nas uchronić od karuzeli podatkowej. Coś sobie gościu pomylił narzędzia małej firmy i Państwowego molocha skarbowego.

    Odpowiedz
  • Obiecanki Morawickiego!(2017-09-12 17:29) Zgłoś naruszenie 140

    PANIE MORAWIECKI! CZYLI TAK JAK PONIŻEJ, TO JUŻ CZAS PRZESZŁY, TAK??? JEST PAN NIEWIARYGODNY!!!! SZKODA SŁÓW I SZOK!!! ...Morawiecki miał własną propozycję, która wprowadzała zupełnie nowatorski mechanizm płacenia składek na ZUS. Wadą tego rozwiązania było to, że nie może być szybko wprowadzone. Pomysł polegał na tym, by każdy przedsiębiorca zarabiający miesięcznie nie więcej niż dwuipółkrotność minimalnej pensji, mógł liczyć swoje składki na ubezpieczenie od wielkości przychodu, zamiast opłacać je ryczałtem. Skorzystaliby zwłaszcza ci, którzy osiągają najmniejsze obroty: w ich przypadku „szusowanie” na zasadach ogólnych (składka ryczałtowa, policzona od 60 proc. przeciętnej pensji) to obciążenie, któremu często nie są w stanie sprostać. Właśnie dlatego wiele firm prowadzących małą działalność gospodarczą upada po przejściu z małego ZUS (liczonego od 30 proc. pensji minimalnej) na składki na zasadach ogólnych. Nowe rozwiązanie miało eliminować ten efekt dzięki podzieleniu przychodu na przedziały co 200 zł. W pierwszym przedziale – od zera do 200 zł miesięcznie – składka na ZUS wynosiłaby 32 zł. Potem rosłaby o 32 zł dla każdego z przedziałów – tak, by w ostatnim (4801–5000 zł) sięgnąć 800 zł. Przy przychodzie większym od 5000 zł przedsiębiorca byłby zobowiązany płacić ZUS na zasadach ogólnych"...

    Odpowiedz
  • Kontemplyta(2017-09-12 14:14) Zgłoś naruszenie 60

    Przez dziesięć lat w W-wie nie znalazłem ani jednego banku, który oferuje kredyt dla mikrofirm, z wyjątkiem odsyłacza w Reiffeisen-Bank do ich centrali na Grzybowskiej oraz Idea Banku (kasa z Unii), który zaczął jednak wymagać zaświadczania o wpłatach na ZUS za ostatnie dwa lata. Wszystkie banki chcą by firma istniała już pół roku. Bo niby facet, który buty szyje/restaurację prowadzi/parasolki wyrabia to o niczym innym nie marzy jak o ubezpieczeniu w drodze do pracy. I najbardziej potrzebny jest mu kredyt po odpowiednio: zepchnięciu klapek i pepegów/po wyjściu gości z knajpy/z nadejściem wiosny. Bezwład bolszewizmu jest ogromny, gdyż to bajdurzenie o liberalizmie gospodarczym podobne do poprzednich rządów socjalistycznych dla kogokolwiek kto choć jedne spodnie sam uszył.Bowiem ideą VAT na Zachodzie było skłonienie mikrofirm do wyjścia z czarnej strefy poprzez mechanizm wzajemnej kontroli dokumentami pośrednimi. Ja bym to zjawisko nazwał mienszewiopodobieństwo, jako że PiS przynajmniej zabezpiecza przed rozstrzelaniem za kułactwo.

    Odpowiedz
  • Jm(2017-09-15 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    tak

    Odpowiedz