statystyki

Zapłata odsetek za niewykonanie zobowiązania w terminie to naruszenie dyscypliny

autor: Marcin Nagórek11.09.2017, 10:25; Aktualizacja: 11.09.2017, 14:37
Uzyskanie pisemnej zgody na przedłużenie terminu płatności faktury nie jest obowiązkiem gminy, ale to w jej interesie jest posiadanie takiego oświadczenia w celach dowodowych

Uzyskanie pisemnej zgody na przedłużenie terminu płatności faktury nie jest obowiązkiem gminy, ale to w jej interesie jest posiadanie takiego oświadczenia w celach dowodowychźródło: ShutterStock

Pracuję w księgowości gminy. W ostatnim czasie otrzymałam kilka faktur z datą płatności przypadającą nawet w tym samym dniu, co ich doręczenie. Mam problem z ich szybkim opłaceniem, a to duże kwoty, ok. 100 i 130 tys. zł. Czy powinnam uzyskać od wystawców oświadczenia o wydłużeniu terminów płatności? Obawiam się o naruszenie dyscypliny finansów.

Reklama


Wskazać należy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niewykonanie w terminie zobowiązania jednostki sektora finansów publicznych, w tym obowiązku zwrotu należności celnej, podatku, nadpłaty lub nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, którego skutkiem jest zapłata odsetek, kar lub opłat albo oprocentowanie tych należności. Co do zasady brak zapłaty w terminie np. faktury, może oznaczać naruszenie dyscypliny finansów publicznych, pod warunkiem że doszło do zapłaty przez gminę m.in. odsetek naliczonych od kwot wskazanych we wspomnianej fakturze. Jak zaś wynika z art. 44 ust. 3 pkt 4 ustawy o finansach publicznych, wydatki publiczne powinny być dokonywane m.in. w sposób celowy i oszczędny oraz w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Zatem istnieje powinność terminowego regulowania zobowiązań m.in. przez gminy.

Większość umów cywilnoprawnych nie wymaga formy pisemnej, zaś rachunek/faktura stanowi w takich przypadkach jedyny dokument potwierdzający zawarcie umowy i niektóre jej elementy, w tym przedmiot, cenę oraz termin płatności. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 10 lipca 2014 r., sygn. akt I ACa 453/14: „Zasady doświadczenia życiowego wskazują, że znacząca część umów sprzedaży zawierana jest w formie ustnej lub w sposób dorozumiany, gdy jedna ze stron składa zamówienie, a druga niezwłocznie potwierdza przyjęcie zamówienia. W takiej sytuacji zawarcie umowy sprzedaży potwierdza zwykle faktura wystawiona przez sprzedającego, która jednocześnie określa warunki sprzedaży lub też dowody wydania towaru WS”. Przy czym w pewnych stanach faktyczno-prawnych, co znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym, sama faktura nie jest dowodem na zawarcie umowy i jest to dokument księgowy, który niekoniecznie musi odzwierciedlać rzeczywistą treść stosunku prawnego między stronami (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 15 maja 2014r., sygn. akt I ACa 1632/13).


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama