statystyki

Prawnicy jednak odchodzą z KAS, ale ministra to nie martwi

autor: Mariusz Szulc31.08.2017, 07:43; Aktualizacja: 31.08.2017, 07:57
Takie informacje zebraliśmy w 16 izbach administracji skarbowej.

Takie informacje zebraliśmy w 16 izbach administracji skarbowej.źródło: ShutterStock

Stan na koniec sierpnia? 86 radców prawnych znalazło się już poza szeregami Krajowej Administracji Skarbowej. Czterech kolejnych pożegna się w najbliższym czasie.

Reklama


Takie informacje zebraliśmy w 16 izbach administracji skarbowej.

Odchodzący prawnicy, to około jednej piątej wszystkich radców, jacy są zatrudnieni w KAS (na koniec czerwca takich etatów było 400).

Rafał Stankiewicz, kierownik Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych, ocenia, że exodus specjalistów to poważny cios dla struktur fiskusa.

– Odchodzą znakomici fachowcy, którzy gwarantowali obsługę prawną na najwyższym poziomie – mówi w rozmowie z DGP.

Zastrzega też, że Krajowa Rada Radców Prawnych (KRRP) ciągle bada przyczyny decyzji prawników rezygnujących z pracy w KAS. Za wcześnie więc na konkretne wnioski.

Co na to wszystko KAS? Z udzielonej DGP odpowiedzi wynika, że nie podziela obaw samych prawników. Biuro prasowe KAS przypomina, że do tej pory w strukturach fiskusa zatrudnionych było wielu pracowników, którzy posiadali uprawnienia radcy prawnego, ale nie wykonywali jego zadań. Niewykluczone więc, że to właśnie oni będą zainteresowani udziałem w wewnętrznej rekrutacji, której przeprowadzenie pozwoli wypełnić luki w gronie specjalistów.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • Pisma z MF najważniejsze!!!(2017-08-31 08:38) Zgłoś naruszenie 724

    Po co komu prawnicy w KAS. Taki prawnik to same komplikacje, ustawy i akty wykonawcze czyta i na podstawie ich brzmienia wyciąga wnioski. A przecież wiadomo, że czasem legislator - w tym przypadku orły z departamentów podatkowych w MF - chcą dobrze przepisy pisać, ale czasem nie wyjdzie i taki prawnik to tylko bruździ bo jak pijany płotu trzyma się brzmienia przepisu. A przecież jak przychodzi pismo z MF z wyjaśnieniem, co autorzy przepisu mieli na myśli, to tym powinien się wzorcowy pracownik KAS kierować!!! A prawnicy uważają inaczej, proponuję zwolnić wszystkich, mam nadzieję, że pomogłem

    Odpowiedz
  • Zrezygnowany(2017-08-31 10:05) Zgłoś naruszenie 542

    Ministrowi nie zależy na prawnikach. Nie zależy tez na pracownikach. Niestety praca w KAS to wymagania jak w korporacji, a płaca....szkoda pisać. Niestety łamane są prawa pracownicze. Nie wolno wykazywać nadgodzin, ciągła inwigilacja. Gdybym był młodszy szukał bym nowej pracy. W moim wieku zaczynać wszystko od nowa to duże ryzyko. Całe życie w skarbowości...aż szkoda, że tak nas doceniają. Za pracę na rzecz wpływów do budżetu - zamrożenie wynagrodzeń na kolejny rok. Teraz nie liczy się praca merytoryczna tylko wskaźniki, procedury....

    Odpowiedz
  • Skarbowiec(2017-08-31 21:56) Zgłoś naruszenie 301

    Za chwile wszyscy odejda bo pan minister oszukal zwiazkowcow i nie ma na podwyzki obiecane we wrzesniu. W calej skarbowce szykujesie strajk. Pan minister szuka miejsc pracy w Nowym Yorku a tu juz pelno wolnych wtatow w Kas bo nikt za 2000 nie chce pracowax przez cale zycie...moze ci w Nowym Yorku zechca?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sekundant(2017-08-31 20:38) Zgłoś naruszenie 232

    ..a kto by chciał w takim bałaganie pracować, reforma, reforma a bałagan

    Odpowiedz
  • aaaa(2017-08-31 23:52) Zgłoś naruszenie 201

    Taka sytuacja: Główny specjalista w Wydziale Europejskiego i Międzynarodowego Prawa Karnego w Departamencie Legislacyjnym Proponowane wynagrodzenie zasadnicze brutto: do 4122,44 zł (mnożnik kwoty bazowej do wysokości 2,2). https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/oferty-pracy/ogloszenia/news,9676,glowny-specjalista-w-wydziale-europejskiego-i.html

    Odpowiedz
  • były urzędnik(2017-08-31 20:17) Zgłoś naruszenie 156

    Nie znam szczegółów, więc mogę się mylić, ale czy przypadkiem nie zadecydowało wprowadzenie zakazu "dorabiania" na innym etacie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik(2017-09-01 09:16) Zgłoś naruszenie 141

    Bajeczki opowiadasz. Pracownika, który by się do czegokolwiek nadawał naprawdę trudno znaleźć. Także radcę - specjalistę od podatków. Zwłaszcza, jak się mu oferuje pracę za płacę wedle ministerialnego mnożnika kwoty bazowej. Więc można, z pewnym trudem, załatać wakaty radcowskie, zatrudniając młodych, niedoświadczonych radców. Ale gdy się oni trochę poduczą i załapią o co biega w przepisach, to i tak odejdą. Chodzi o to, że utraconą wiedzę instytucjonalną odzyskuje się trudno.

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-09-01 11:44) Zgłoś naruszenie 131

    Przyczyna jest trywialna - to pieniądze. Autor niech się dowie ilu pracowników szeregowych z doświadczeniem powyżej 10 lat odchodzi lub odeszło lub zamierza odejść - przyczyna też kasa. Tyle ile w Biedronce. Wskaźnik 1,6% x podstawa 1874 zł daje miesięcznie brutto 3000, netto 2000 zł na rękę. WIELKI URZĘDNIK - z taką kasą. Ha ha. I o czym my tu gadamy.

    Odpowiedz
  • stncls67(2017-09-01 15:36) Zgłoś naruszenie 122

    Wchodziłem kiedyś na forum skarbowcy pl, z ciekawości, co nurtuje środowisko. Ilość jadu lanego na poprzednią władzę i nadzieje związane z nadejściem nowej była zdumiewająca. Ostatnio rura im zmiękła...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • adekwatny komentarz(2017-08-31 19:01) Zgłoś naruszenie 821

    Tak zawsze było w administracji. Radca prawny jest zarazem pracownikiem danej instytucji.. Na miejsce odchodzących czeka wielu prawników z ukończoną aplikacją. To nie problem zatrudnić teraz pełnomocnika. Odchodzący mają widocznie inne etaty w innych instytucjach lub kancelariach. To nawet zdrowo trzymać się 1-go miejsca pracy. Mniej kasy ale praca lepiej wykonywana.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Adios(2017-09-01 13:31) Zgłoś naruszenie 50

    Fachowcy, t.j histerycy, politolodzy i mniemanolodzy potrzebni są tylko w MF, reszta może być po gimnazjum, bo łatwiej zniesie bykowce mobberów i dietę CUD-VAT.

    Odpowiedz
  • Bert(2017-09-02 14:43) Zgłoś naruszenie 40

    Wykształcenie prawnicze od zarania skarbowości w PRLu do chwili obecnej budzi dzwonki ostrzegawcze w skarbowości, ponieważ skarbowość to specyficzna struktura i środowisko, gdzie o awansie decyduje "nie matura lecz chęć szczera" i bezkrytyczny serwilizm. Żeby skończyć studia prawnicze, zrobić aplikację,zdać egzamin zawodowy trzeba mieć charakter i niezłą kiepałę, (nieco podobnie ma się rzecz z mianowaniem), tymczasem oczekiwania politycznych zwierzchników są takie, żeby bezkrytycznie wdrażać nawet najgłupsze pomysły i kryć im tyłki jak one się walą. A do tego samodzielni i wykształceni urzędnicy nie są potrzebni, raczej tylko przeszkadzają.

    Odpowiedz
  • luasz(2017-09-01 22:57) Zgłoś naruszenie 22

    Fachowców się dobrze opłaca.a jak nie,państwo traci ludzi.władza się zmienia a ciągle popełniła ten sam błąd. Szkoda potem podatników objętych kontrolą.bo w administracji publicznej pozostaną w końcu miernoty i niedobitki fachowców

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz