statystyki

Prawnicy jednak odchodzą z KAS, ale ministra to nie martwi

autor: Mariusz Szulc31.08.2017, 07:43; Aktualizacja: 31.08.2017, 07:57
Takie informacje zebraliśmy w 16 izbach administracji skarbowej.

Takie informacje zebraliśmy w 16 izbach administracji skarbowej.źródło: ShutterStock

Stan na koniec sierpnia? 86 radców prawnych znalazło się już poza szeregami Krajowej Administracji Skarbowej. Czterech kolejnych pożegna się w najbliższym czasie.

Takie informacje zebraliśmy w 16 izbach administracji skarbowej.

Odchodzący prawnicy, to około jednej piątej wszystkich radców, jacy są zatrudnieni w KAS (na koniec czerwca takich etatów było 400).

Rafał Stankiewicz, kierownik Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych, ocenia, że exodus specjalistów to poważny cios dla struktur fiskusa.

– Odchodzą znakomici fachowcy, którzy gwarantowali obsługę prawną na najwyższym poziomie – mówi w rozmowie z DGP.

Zastrzega też, że Krajowa Rada Radców Prawnych (KRRP) ciągle bada przyczyny decyzji prawników rezygnujących z pracy w KAS. Za wcześnie więc na konkretne wnioski.

Co na to wszystko KAS? Z udzielonej DGP odpowiedzi wynika, że nie podziela obaw samych prawników. Biuro prasowe KAS przypomina, że do tej pory w strukturach fiskusa zatrudnionych było wielu pracowników, którzy posiadali uprawnienia radcy prawnego, ale nie wykonywali jego zadań. Niewykluczone więc, że to właśnie oni będą zainteresowani udziałem w wewnętrznej rekrutacji, której przeprowadzenie pozwoli wypełnić luki w gronie specjalistów.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

 • Pisma z MF najważniejsze!!!(2017-08-31 08:38) Zgłoś naruszenie 724

  Po co komu prawnicy w KAS. Taki prawnik to same komplikacje, ustawy i akty wykonawcze czyta i na podstawie ich brzmienia wyciąga wnioski. A przecież wiadomo, że czasem legislator - w tym przypadku orły z departamentów podatkowych w MF - chcą dobrze przepisy pisać, ale czasem nie wyjdzie i taki prawnik to tylko bruździ bo jak pijany płotu trzyma się brzmienia przepisu. A przecież jak przychodzi pismo z MF z wyjaśnieniem, co autorzy przepisu mieli na myśli, to tym powinien się wzorcowy pracownik KAS kierować!!! A prawnicy uważają inaczej, proponuję zwolnić wszystkich, mam nadzieję, że pomogłem

  Odpowiedz
 • Zrezygnowany(2017-08-31 10:05) Zgłoś naruszenie 542

  Ministrowi nie zależy na prawnikach. Nie zależy tez na pracownikach. Niestety praca w KAS to wymagania jak w korporacji, a płaca....szkoda pisać. Niestety łamane są prawa pracownicze. Nie wolno wykazywać nadgodzin, ciągła inwigilacja. Gdybym był młodszy szukał bym nowej pracy. W moim wieku zaczynać wszystko od nowa to duże ryzyko. Całe życie w skarbowości...aż szkoda, że tak nas doceniają. Za pracę na rzecz wpływów do budżetu - zamrożenie wynagrodzeń na kolejny rok. Teraz nie liczy się praca merytoryczna tylko wskaźniki, procedury....

  Odpowiedz
 • Skarbowiec(2017-08-31 21:56) Zgłoś naruszenie 301

  Za chwile wszyscy odejda bo pan minister oszukal zwiazkowcow i nie ma na podwyzki obiecane we wrzesniu. W calej skarbowce szykujesie strajk. Pan minister szuka miejsc pracy w Nowym Yorku a tu juz pelno wolnych wtatow w Kas bo nikt za 2000 nie chce pracowax przez cale zycie...moze ci w Nowym Yorku zechca?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sekundant(2017-08-31 20:38) Zgłoś naruszenie 232

  ..a kto by chciał w takim bałaganie pracować, reforma, reforma a bałagan

  Odpowiedz
 • aaaa(2017-08-31 23:52) Zgłoś naruszenie 201

  Taka sytuacja: Główny specjalista w Wydziale Europejskiego i Międzynarodowego Prawa Karnego w Departamencie Legislacyjnym Proponowane wynagrodzenie zasadnicze brutto: do 4122,44 zł (mnożnik kwoty bazowej do wysokości 2,2). https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/oferty-pracy/ogloszenia/news,9676,glowny-specjalista-w-wydziale-europejskiego-i.html

  Odpowiedz
 • były urzędnik(2017-08-31 20:17) Zgłoś naruszenie 156

  Nie znam szczegółów, więc mogę się mylić, ale czy przypadkiem nie zadecydowało wprowadzenie zakazu "dorabiania" na innym etacie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawnik(2017-09-01 09:16) Zgłoś naruszenie 141

  Bajeczki opowiadasz. Pracownika, który by się do czegokolwiek nadawał naprawdę trudno znaleźć. Także radcę - specjalistę od podatków. Zwłaszcza, jak się mu oferuje pracę za płacę wedle ministerialnego mnożnika kwoty bazowej. Więc można, z pewnym trudem, załatać wakaty radcowskie, zatrudniając młodych, niedoświadczonych radców. Ale gdy się oni trochę poduczą i załapią o co biega w przepisach, to i tak odejdą. Chodzi o to, że utraconą wiedzę instytucjonalną odzyskuje się trudno.

  Odpowiedz
 • obserwator(2017-09-01 11:44) Zgłoś naruszenie 131

  Przyczyna jest trywialna - to pieniądze. Autor niech się dowie ilu pracowników szeregowych z doświadczeniem powyżej 10 lat odchodzi lub odeszło lub zamierza odejść - przyczyna też kasa. Tyle ile w Biedronce. Wskaźnik 1,6% x podstawa 1874 zł daje miesięcznie brutto 3000, netto 2000 zł na rękę. WIELKI URZĘDNIK - z taką kasą. Ha ha. I o czym my tu gadamy.

  Odpowiedz
 • stncls67(2017-09-01 15:36) Zgłoś naruszenie 122

  Wchodziłem kiedyś na forum skarbowcy pl, z ciekawości, co nurtuje środowisko. Ilość jadu lanego na poprzednią władzę i nadzieje związane z nadejściem nowej była zdumiewająca. Ostatnio rura im zmiękła...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • adekwatny komentarz(2017-08-31 19:01) Zgłoś naruszenie 821

  Tak zawsze było w administracji. Radca prawny jest zarazem pracownikiem danej instytucji.. Na miejsce odchodzących czeka wielu prawników z ukończoną aplikacją. To nie problem zatrudnić teraz pełnomocnika. Odchodzący mają widocznie inne etaty w innych instytucjach lub kancelariach. To nawet zdrowo trzymać się 1-go miejsca pracy. Mniej kasy ale praca lepiej wykonywana.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Adios(2017-09-01 13:31) Zgłoś naruszenie 50

  Fachowcy, t.j histerycy, politolodzy i mniemanolodzy potrzebni są tylko w MF, reszta może być po gimnazjum, bo łatwiej zniesie bykowce mobberów i dietę CUD-VAT.

  Odpowiedz
 • Bert(2017-09-02 14:43) Zgłoś naruszenie 40

  Wykształcenie prawnicze od zarania skarbowości w PRLu do chwili obecnej budzi dzwonki ostrzegawcze w skarbowości, ponieważ skarbowość to specyficzna struktura i środowisko, gdzie o awansie decyduje "nie matura lecz chęć szczera" i bezkrytyczny serwilizm. Żeby skończyć studia prawnicze, zrobić aplikację,zdać egzamin zawodowy trzeba mieć charakter i niezłą kiepałę, (nieco podobnie ma się rzecz z mianowaniem), tymczasem oczekiwania politycznych zwierzchników są takie, żeby bezkrytycznie wdrażać nawet najgłupsze pomysły i kryć im tyłki jak one się walą. A do tego samodzielni i wykształceni urzędnicy nie są potrzebni, raczej tylko przeszkadzają.

  Odpowiedz
 • luasz(2017-09-01 22:57) Zgłoś naruszenie 22

  Fachowców się dobrze opłaca.a jak nie,państwo traci ludzi.władza się zmienia a ciągle popełniła ten sam błąd. Szkoda potem podatników objętych kontrolą.bo w administracji publicznej pozostaną w końcu miernoty i niedobitki fachowców

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • całekas(2017-09-01 10:35) Zgłoś naruszenie 01

  każdy sobie rzepkę skrobie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane