statystyki

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

13.01.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Odliczeniu od dochodu podlegają określone wydatki poniesione w trakcie roku.

reklamareklama


Jeśli osoba niepełnosprawna lub taka, na utrzymaniu której jest niepełnosprawny, poniosła w 2008 roku wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, ma prawo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu PIT za 2008 rok. Ulga polega na odliczeniu poniesionych wydatków od dochodu.

Orzeczona niepełnosprawność

Aby podatnik mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Przepisy ustawy o PIT przewidują, że warunkiem odliczenia wydatków rehabilitacyjnych jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej mają prawo skorzystać również osoby, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają 9120 zł.

Wydatki rehabilitacyjne

Podatnicy mogą odliczyć od dochodu kwoty poniesione na wskazane w ustawie o PIT cele. Za wydatki rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na:

1) adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

2) przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

3) zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,

4) zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

5) odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,

6) odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,

7) opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

8) utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

9) opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,

10) opłacenie tłumacza języka migowego,

11) kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,

12) leki - w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),

13) odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:

a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,

b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a),

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 29

 • 1: Oj, aytorka nie za bardzo przyłożyła sie do tematu.... z IP: 81.15.226.* (2009-01-13 07:25)

  W "słowniku" wymieniono tylko dwa stopnie niepełnosprawnosci. A gdzie jest trzeci stopień zwany "lekki"?
  Jesli już ktoś podejmuje sie jakiegokolwiek zadania, zwłaszcza natury fiskalnej, to musi to zrobić bardzo rzetelnie! Bowiem wszelkie nawet najdrobniejsze niedopowiedzenia mogą mieć kolosalne konsekwencje dla podatnika. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to lepiej, by się za takie tematy nie brał.

 • 2: To śmieszne odliczenia!!! z IP: 81.15.226.* (2009-01-13 08:00)

  Śmiechu!! wart jest przepis stanowiący,że odliczeniu za leki podlega kwota powyżej 100 zł miesięcznie. Powinno być: 100 zł rocznie!!
  Znam osobę,która otrzymuje emeryturę w wysokości 800 zł/mies. Ponieważ jest to osoba w podeszłym wieku,więc różne schorzenia dokuczają jej i musi zażywac wiele leków.Wykupuje je na bieżąco,a rachunki bywają na różne kwoty.Czasem jest to kwota zblizona do 100zł,czasem przewyższająca.
  Nie stać jej na to,by raz na 3 miesiące wykupić wszystkie leki,bo nie miałaby za co żyć. Wówczas jednorazowo wydałaby wiekszą kwotę i różnicę powyżej 100zł mogłaby odliczyc od dochodu.
  Wydaje ona w ciągu roku na leki ok. 1300zł,a czasami nawet więcej.Cały jej roczny dochód to raptem ponad 9.000zł. Musi dokonac wszelkie opłaty,kupić ubranie,obuwie, zapewnic specjalistyczną dietę ze względu na chorobę.
  Cóż z tego? Jej ulga to raptem 48 zł zwrotu. Ależ łaska!!... Można aż pęknąć ze śmiechu...
  To wstyd dla naszych decydentów!!! I żenada!! Na cały świat !
  Ślepota? Niezrozumienie?

 • 3: A z IP: 78.131.216.* (2009-01-13 09:00)

  Do komentarza 1 proszę zmienić słownik!!
  I zajrzeć chociażby na tą stronkę http://www.pzn.org.pl/now/index.php?id=1 _50_2_x,u0on.
  Ja posiadam właśnie 3 stopień niepełnosprawności, więc taki jest

 • 4: Też mi ulgi z IP: 91.186.21.* (2009-01-13 10:01)

  Zasada jest jedna czy się stoi czy się leży 2280 zł się należy. Tym samym, Państwo polskie sponsoruje tym co na skaczą na głowki, ryzykują życie aby się zabawić, a gdy coś im się stanie to zaraz wielcy nie-pelnosprawni.pl którym stała się wielka krzywda

 • 5: Jerzy z IP: 83.10.81.* (2009-01-13 10:02)

  To, że można odliczać wydatki to od dawna wiemy. Przepis się nie zmienił, tylko interpretacje urzędników. Np. kiedyś nie trzeba było dokumentować przejazdu na zabiegi; przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego urzędnicy wymagają opinii lekarza specjalisty. Proszę mi powiedzieć, czy wymuszanie takich żądań nie jest łamaniem przepisów prawa? Bo jeżeli urzędnicy mają rację, to dlaczego nie ma takich bezwzględnych zapisów w w/w cytowanych przepisach? Kto tu komu z mózgu wodę robi?

 • 6: R z IP: 83.18.238.* (2009-01-13 10:11)

  Farsą jest to,że tylko autem jak jeżdzi się na zabiegi,można odpisac ulgę.Jest to ulga dla tych co mają auto.A gdy się jedzie innym środkiem lokomocji to już nie???Nie można odpisać jadąc autem do sanatorium lub na turnus,co jest bzdurą.A tutaj można odpisać jadąc publicznymi środkami lokomocji.Wiem że tej ustawy ,przed uchwaleniem nie czyytał nikt z osób niepełnosprawnych,bo kto?by takie nonsensy uchwalał.Nikt zdrowy,nie myśli że może być kiedyś chory.

 • 7: EM - autorka z IP: 192.168.32.* (2009-01-13 10:12)

  ad. 1 i 3: A owszem, jest a raczej był III stopień. Tyle, że osobom z III grupą ulga rehabilitacyjna - czy to się komuś podoba czy nie - nie przysługuje. Stąd nie ma jej definicji w słowniku. Niedowiarkom polecam art. 26 ust. 7f ustawy o PIT. Zmiany słownika zatem niestety nie będzie.

  ad. 2: Zgadzam się. To śmieszne odliczenia. Ale takie niestety jest :(

  pozdrawiam

 • 8: niepełnosprawny z IP: 89.77.89.* (2009-01-13 10:46)

  Czy przepisy dot. odliczeń za używanie samochodu przez inwalidę się zmieniły? Do tej pory, korzystajac z limitu 2280 na własny samochód, inwalida nie musiał udowadniać czegogokolwiek.

 • 9: Anna z IP: 87.204.109.* (2009-01-13 10:57)

  PRZYKŁAD: WYDATKI NA LEKI
  Szkoda, że autorka nie podpowiedziała, ze można np. wykupywać leki raz na dwa miesiace albo i 3 i wtedy kwota jest większa np nie 90 zl, które nie można odliczyc od 100 zł, ale 180 albo 270 za dwa miesiace i odliczamy 100 zostaje nam 80 zl do odliczenia od dochodu albo 270-100= 170 zł. Ja tak robię od lat. Wcale nie trzeba mieć rachunków z każdego miesiąca.

 • 10: Dorota N. z IP: 83.10.60.* (2009-01-13 11:42)

  Witam! Mam dwa ważne dla mnie pytania do autorki artykułu, pani Ewy Matyszewskiej Bardzo proszę o odpowiedź:
  1. Samochód zakupiony z dofinansowaniem ze środków PFRON w ramach programu "Sprawny dojazd", wyszło 50/50. Czy swój wkład finansowy w ten zakup mogę rozliczyć jako ulgę rehabilitacyjną? wydaje mi sie że tak skoro PFRON uznał że samochód jest niezbędny do poruszania się dla niektórych osób (np. tych ze znacznym stopniem niepełnospr. i niepełnosprawnymi kończynami dolnymi) i dofinansowuje jego zakup w tak wysokim procencie to czemu nie uznać go za cyt. "indywidualny sprzęt, urządzenie i narzędzie techniczne niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. "

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama