statystyki

Telepracę opodatkowuje się w kraju jej wykonywania

autor: Katarzyna Jędrzejewska07.08.2017, 20:00
praca

Skoro pracownik ma miejsce zamieszkania na terenie Szwajcarii i tam świadczy telepracę na rzecz polskiej firmy, to w Polsce nie powstaje obowiązek podatkowy od tych dochodów.źródło: ShutterStock

Firma podpisała z osobą mającą miejsce zamieszkania w Szwajcarii umowę o pracę, która będzie wykonywana zdalnie, w formie telepracy. Jako miejsce pracy wskazano miejsce zamieszkania w Szwajcarii. Pracownik przebywa tam ze swoją rodziną. Tam też zamierza pozostać na stałe. Oprócz dochodów z telepracy na rzecz polskiego pracodawcy nie uzyskuje żadnych innych, które podlegałyby opodatkowaniu w Polsce. Firma nie ma w Szwajcarii żadnego oddziału ani przedstawiciela. Czy dochody pracownika z telepracy będą opodatkowane w Polsce, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane z poborem zaliczki na podatek?

Na oba pytania odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli pracownik przebywa za granicą i tam jest jego ośrodek interesów życiowych, wówczas na polskim pracodawcy nie ciąży obowiązek potrącania zaliczek na PIT. W takiej sytuacji wypłacane wynagrodzenie jest opodatkowane wyłącznie w Szwajcarii. Wynika to z art. 15 ust. 1 polsko-szwajcarskiej konwencji z 2 września 1991 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W świetle tego przepisu wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Szwajcarii osiąga tam z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w Szwajcarii (chyba że praca byłaby wykonywana w Polsce, co w tym wypadku nie ma miejsca).

Skoro zatem pracownik ma miejsce zamieszkania na terenie Szwajcarii i tam świadczy telepracę na rzecz polskiej firmy, to w Polsce nie powstaje obowiązek podatkowy od tych dochodów. W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o PIT w Polsce muszą się rozliczać z podatku dochodowego osoby, które mają tu miejsce zamieszkania, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane