statystyki

Telepracę opodatkowuje się w kraju jej wykonywania

autor: Katarzyna Jędrzejewska07.08.2017, 20:00
praca

Skoro pracownik ma miejsce zamieszkania na terenie Szwajcarii i tam świadczy telepracę na rzecz polskiej firmy, to w Polsce nie powstaje obowiązek podatkowy od tych dochodów.źródło: ShutterStock

Firma podpisała z osobą mającą miejsce zamieszkania w Szwajcarii umowę o pracę, która będzie wykonywana zdalnie, w formie telepracy. Jako miejsce pracy wskazano miejsce zamieszkania w Szwajcarii. Pracownik przebywa tam ze swoją rodziną. Tam też zamierza pozostać na stałe. Oprócz dochodów z telepracy na rzecz polskiego pracodawcy nie uzyskuje żadnych innych, które podlegałyby opodatkowaniu w Polsce. Firma nie ma w Szwajcarii żadnego oddziału ani przedstawiciela. Czy dochody pracownika z telepracy będą opodatkowane w Polsce, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane z poborem zaliczki na podatek?

Na oba pytania odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli pracownik przebywa za granicą i tam jest jego ośrodek interesów życiowych, wówczas na polskim pracodawcy nie ciąży obowiązek potrącania zaliczek na PIT. W takiej sytuacji wypłacane wynagrodzenie jest opodatkowane wyłącznie w Szwajcarii. Wynika to z art. 15 ust. 1 polsko-szwajcarskiej konwencji z 2 września 1991 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W świetle tego przepisu wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Szwajcarii osiąga tam z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w Szwajcarii (chyba że praca byłaby wykonywana w Polsce, co w tym wypadku nie ma miejsca).

Skoro zatem pracownik ma miejsce zamieszkania na terenie Szwajcarii i tam świadczy telepracę na rzecz polskiej firmy, to w Polsce nie powstaje obowiązek podatkowy od tych dochodów. W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o PIT w Polsce muszą się rozliczać z podatku dochodowego osoby, które mają tu miejsce zamieszkania, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane