Gmina, która zwolniła rodziny kombatantów z opłat związanych z bieżącym utrzymaniem grobu, i tak musi rozliczyć VAT – wynika z interpretacji dyrektora KIS.



Organ uznał, że darmowy pochówek, prace remontowe, budowlane i konserwacyjne to nieodpłatna usługa, która nie jest związana z działalnością gospodarczą gminy. Podlega ona opodatkowaniu VAT jako świadczenie zrównane z odpłatnym świadczeniem usług – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Chodziło o gminę, w której radni uchwalili zwolnienie z opłat cmentarnych i pogrzebowych dla rodzin osób, które walczyły o wolność, suwerenność i niepodległość naszego kraju. Gmina uważała, że nie musi rozliczać VAT od takich nieodpłatnych usług jak darmowy pochówek czy konserwacja grobu. Skoro bowiem nie pobiera za nie opłat, to tym bardziej nie powinno być mowy o podatku.
Innego zdania był dyrektor KIS. Zwrócił uwagę na art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, z którego wynika, że opodatkowane jest również nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż prowadzona przez podatnika działalność gospodarcza.
Zdaniem dyrektora KIS przepis ten dotyczy także gminy. Z celami prowadzonej działalności gospodarczej nie można bowiem utożsamiać uhonorowania obywateli poprzez wydzielenie im kwatery i zwolnienie ich rodzin z opłat za grób. Takie nieodpłatne czynności nie są bowiem konieczne dla prawidłowego funkcjonowania cmentarza – stwierdził organ.
Wyjaśnił, że gmina powinna rozliczyć od nich VAT według stawki 8 proc., czyli według takiej samej stawki, jaką uwzględnia przy pobieraniu opłat za czynności cmentarne.
Dodał, że gmina powinna wyliczyć podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, czyli wziąć pod uwagę poniesione przez siebie koszty.
Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lipca 2017 r., nr 0114-KDIP4.4012.215.2017.2.MPE.