statystyki

Pochówek darmowy, ale VAT należny

autor: Mariusz Szulc31.07.2017, 07:52; Aktualizacja: 31.07.2017, 10:08

Gmina, która zwolniła rodziny kombatantów z opłat związanych z bieżącym utrzymaniem grobu, i tak musi rozliczyć VAT – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Reklama


Organ uznał, że darmowy pochówek, prace remontowe, budowlane i konserwacyjne to nieodpłatna usługa, która nie jest związana z działalnością gospodarczą gminy. Podlega ona opodatkowaniu VAT jako świadczenie zrównane z odpłatnym świadczeniem usług – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o gminę, w której radni uchwalili zwolnienie z opłat cmentarnych i pogrzebowych dla rodzin osób, które walczyły o wolność, suwerenność i niepodległość naszego kraju. Gmina uważała, że nie musi rozliczać VAT od takich nieodpłatnych usług jak darmowy pochówek czy konserwacja grobu. Skoro bowiem nie pobiera za nie opłat, to tym bardziej nie powinno być mowy o podatku.

Innego zdania był dyrektor KIS. Zwrócił uwagę na art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, z którego wynika, że opodatkowane jest również nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż prowadzona przez podatnika działalność gospodarcza.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane