statystyki

Zatrudniasz obcokrajowca? Uważaj na PIT

autor: Radosław Kowalski13.02.2017, 09:35; Aktualizacja: 13.02.2017, 10:05
Sporządzenie PIT-11. Najczęściej zadawane pytania

Sporządzenie PIT-11. Najczęściej zadawane pytaniaźródło: Inne

Ta nowa zasada utrudnia życie firmom, które zatrudniają obcokrajowców niemających statusu polskiego rezydenta. Fiskus może bowiem podważać miejsce opodatkowania takich przychodów

Reklama


W minionych latach zagadnienie podatku u źródła budziło wątpliwości, ale na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w pewnych sytuacjach już w poprzednich latach stosunkowo łatwo można było rozstrzygnąć, czy do przychodu osoby mającej miejsce zamieszkania poza granicami Polski mają zastosowanie krajowe regulacje. Niestety, prawodawca, z sobie znanych powodów (zapewne dla uszczelnienia systemu podatkowego), od 1 stycznia 2017 r. znowelizował art. 3 ust. 2b ustawy o PIT, który rozszerza katalog okoliczności decydujących o tym, że do dochodów (przychodów) obcokrajowca zastosowanie mają regulacje polskiej ustawy o PIT. I tak pkt 1 i 2 tego przepisu pozostały bez zmian, 3 i 4 uległy niewielkiej modyfikacji, a zupełnie nowe regulacje zamieszczono w pkt 5–7. 

Sposób rozliczania nierezydenta

Rodzaj czynności

Czy jest polski PIT

Umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa-zlecenie itp. świadczone w Polsce

TAK

Działalność gospodarcza fatycznie wykonywana w Polsce

TAK

Umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa-zlecenie itp. świadczone w innym państwie

NIE

Działalność gospodarcza faktycznie wykonywana poza granicami Polski

NIE

Większość zmodyfikowanych lub nowo dodanych punktów nie powinna budzić wątpliwości co do sposobu ich stosowania. Kontrowersyjny natomiast jest pkt 7.

Istota problemu

Nowo dodany pkt 7 stanowi o powiązaniu polskiej alokacji przychodu nierezydenta z wypłacającym, tzn. jeśli wypłaty dokonuje polski podmiot, to nierezydent płaci podatek w Polsce. Istotne jest przy tym dodatkowe zastrzeżenie zawarte w art. 3 ust. 2d. Zgodnie z tym przepisem (także obowiązuje od 1 stycznia 2017 r.) za dochody (przychody), o których mowa w pkt 7, uważa się przychody wymienione w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT, jeżeli nie stanowią dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 2b pkt 1–6. Przypomnijmy tu, że art. 29 ust. 1 ustawy o PIT traktuje o tzw. podatku u źródła.

I tak, skoro za dochody (przychody) osiągane w Polsce uznaje się dochody (przychody) z tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia, to co z funkcjonującą uprzednio – i to z dużym powodzeniem – regułą zapisaną w art. 3 ust. 2b pkt 1–3 ustawy o PIT, wedle której w przypadku osób fizycznych ważne jest miejsce faktycznej realizacji świadczenia? [przykład 1] Przy czym należy podkreślić, że zasada ta funkcjonuje w PIT także po nowelizacji, ale nie wprost. I tutaj dochodzimy do istoty zmian!

PRZYKŁAD 1


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama