statystyki

Paczki z zagranicy do 150 euro bez cła

autor: Bogdan Świąder, Mch, Mf12.12.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Od grudnia obowiązują wyższe zwolnienia z cła dla przesyłek otrzymywanych z zagranicy. Przesyłki spoza krajów Unii mogą być objęte cłem, VAT i niekiedy podatkiem akcyzowym.  Wyższe zwolnienie oznacza, że za przesyłkę zapłacimy przy odbiorze mniej pieniędzy.

reklamareklama


Polska, przystępując do Unii Europejskiej, została objęta unią celną, czyli przepisami celnymi obowiązującymi na terenie całej Wspólnoty. Objęcie Polski unią celną związane jest z przyjęciem jednolitych zasad dotyczących obrotu towarowego z państwami trzecimi. Oznacza to, że również zwolnienia z należności celnych będą obowiązywały w Polsce, gdy wprowadzają je unijne przepisy. Trzeba pamiętać, że towary przywożone lub otrzymywane spoza krajów unijnych podlegają należnościom celnym. Odprawie celnej będą więc podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich.

Większy limit zwolnienia

Od grudnia zaczęły obowiązywać przepisy unijne, które wprowadzają większy limit zwolnienia dla towarów otrzymywanych w przesyłkach z krajów pozaunijnych (np. USA, Japonii, Kanady). Limity wartościowe i ilościowe towarów zwolnionych z należności przywozowych zostały podniesione (np. upominki, paczki, wino), z wyjątkiem przywozu wyrobów tytoniowych przywożonych przez podróżnych (w ruchu pieszym, kolejowym i transporcie kołowym).

Przede wszystkim zostały wprowadzone zmiany limitów przywozowych dla podróżnych oraz zwolnień celnych w obrocie pocztowym i kurierskim. Najważniejszą informacją dla osób, które robią zakupy przez internet, jest zwiększenie z 22 euro (ok. 86 zł) do 150 euro (590 zł) kwoty wolnej od cła przy zakupach z krajów pozaunijnych. Przesyłki z tych państw, których wartość nie przekracza 150 euro, nie będą podlegały ocleniu. Jest to ok. siedmiokrotny wzrost kwoty zwolnionej z cła. Oznacza to, że koszt zakupu przez internet zmniejszy się z uwagi na większe zwolnienie.

Trzeba przypomnieć, że podatnicy sami nie muszą wypełniać zgłoszeń celnych od paczek otrzymywanych z zagranicy. Rozliczenia należności celnopodatkowych dokonuje Poczta Polska. Pobieranie należności celnych i podatkowych przez operatora pocztowego jest korzystne dla podatników - odbiorców paczek, gdyż zwalnia ich z obowiązku samodzielnego regulowania tych należności i wypełniania innych obowiązków wynikających z przepisów celnych.

Należności podatkowe

Paczki, które otrzymujemy spoza państw unijnych, są objęte nie tylko cłem. Trzeba wspomnieć, że podlegają one też należnościom podatkowym: VAT oraz akcyzie (gdy kupujemy wyroby akcyzowe, np. alkohol, papierosy). Zasada opodatkowania takich przesyłek jest taka, że najpierw płacimy cło, od wartości celnej powiększonej o cło, ewentualną akcyzę, a od całości jeszcze VAT. Podstawą opodatkowania VAT w imporcie towarów jest więc wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Wyższy limit zwolnienia dla cła nie oznacza takiego samego zwolnienia dla VAT lub akcyzy. Zwolnienia i limity w akcyzie i VAT dla paczek zagranicznych wynikają już z przepisów krajowych.

Co ciekawe, w ustawie o VAT nadal istnieje zwolnienie z tego podatku dla przesyłek zagranicznych w kwocie 22 euro. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego (spoza krajów Unii) bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 22 euro. Tego zwolnienia od podatku nie stosuje się m.in. do:

• napojów alkoholowych,

• tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Zwolnienia od VAT nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Limity towarów otrzymywanych w paczkach bez cła i VAT dotyczą również przesyłek od osób fizycznych, czyli niekupowanych np. w zagranicznych sklepach internetowych. Towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty, są zwolnione do równowartości 45 euro.

Za przywóz o charakterze niehandlowym uważa się przywóz przesyłek, które jednocześnie:

• mają charakter okazjonalny,

• zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe,

• są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat.

Inne zwolnienia

Jednak zwolnienie dla należności celnych dotyczy nie tylko przesyłek zamawianych przez internet, lecz także drobnych upominków przywożonych osobiście. Od grudnia zostały zwiększone limity przywozowe dla podróżnych: średnio ponaddwukrotnie ze 175 euro do 430 euro w ruchu lotniczym i morskim oraz do 300 euro w ruchu lądowym. Oznacza to, że bez cła można przywieźć prezenty i upominki o większej wartości. Oprócz upominków zwolnionych z cła podniesiono limit przywozu w bagażu podręcznym alkoholi. Zwiększono limity przywozowe z 2 l do 4 l wina i 16 l piwa. Ograniczono natomiast przywóz liczby papierosów, które można przywieźć na teren Wspólnoty bez cła, do 40 sztuk (w transporcie innym niż lotniczy i morski). Takie same zwolnienia obowiązują przy VAT oraz akcyzie.

ZE STRONY BIZNESU

Opłacalność zakupów internetowych

Kupowanie towarów w amerykańskich i europejskich sklepach internetowych przestało się już opłacać. Najlepiej widać to na przykładzie ubiegłorocznych hitów, czyli sprzętu fotograficznego i laptopów. O ile np. zakup popularnej lustrzanki Nikona - czyli D60 - w grudniu 2007 r. oznaczał zysk wobec ceny w polskim sklepie o około 15 proc., o tyle teraz jest to strata rzędu 6 proc. Kupno tego samego aparatu teraz w strefie euro zupełnie się nie opłaca. Dziś jego cena jest wyższa o połowę od polskiej. Przed rokiem ceny były porównywalne. W obu przypadkach różnice to tylko efekt zmian kursu złotego wobec dolara i euro, bez uwzględnienia opłat dodatkowych, jak cło i koszty przesyłki. No i przy założeniu że ceny w dolarach i w euro oraz w Polsce nie zmieniły się w ciągu tego roku.

WYSYŁANIE PACZKI KURIEREM

Według rankingu GP z pięciu największych firm kurierskich w Polsce, w przypadku przesyłek krajowych najlepszą ofertę mają TNT i UPS (w obu firmach za wysłanie paczki do 5 kg nie zapłacimy więcej niż 30 zł). Wysyłając najcięższą paczkę - 30 kg - z Warszawy do Olsztyna, trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem 42-43 zł. Najkorzystniejsze ceny są w DHL (niecałe 40 zł) oraz w UPS (31 zł). Niewiele drożej (44 zł) taka przesyłka kosztować będzie w DPD. W TNT za paczkę o wadze 30 kg zapłacimy 52 zł.

1 grudnia 2008 r. od tego dnia obowiązują nowe limity zwolnień celnopodatkowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 33

 • 1: Irlandczyk1964 z IP: 46.7.43.* (2014-10-13 22:29)

  Paczka(z towarem zakupionym w portalu Allegro)wysłana z kraju Unii Europejskiej o wartości 176 euro została pozytywnie zweryfikowana w Urzędzie Celnym w Warszawie,po czym wysłana do odbiorcy,ale w następnym mieście Urząd Celny ją zatrzymał.Jestem tym zszokowany,w/g mnie jest to nieeleganckie - delikatnie rzecz ujmując.Czyżby każdy U.C kierował się własnymi,terytorialnymi(odrębnymi)przepisami,a może komuś spodobała się ta rzecz?Ot,pchamy się do Europy,ale chyba jeszcze nie dorośliśmy do niej.

 • 2: PIOTR z IP: 61.88.141.* (2013-11-27 03:57)

  WYSLALEM Z AUSTRALI LEKI DLA MOJEL CORKI W WARTOSCI 200$ KURIEREM MIEDZYNARODOWYM I RODZINA MUSIAL ZAPLACIC 80 ZL BY PACZKE ODEBRAC , PRZEDSTAWIC FACTURY I TYM PODOBNE G...
  WYSYLAJAC PACZKE NIE WIEDZIALEM ZE NOWE PRAWO OBOWIAZUJE. PACZK BYLA OD JEDNEI OSOBY CYWILNEJ DO DRUGIEJ OSOBY CYWILNEY I NIE MIALY NIC WSPOLNEGO Z EXPORTEM CZY INTERNETOWYM ZAKUPEM.
  CZY MOGE ODWOLAC SIE DO JAKIEJKOLWIEK INSTANCJII PANSWOWEJ BY TEN PROCEDER ZASTOPWAC ?? CZY LEKI TERZ PODLEGAJOM TYM SAMYM PRAWOM DO 45 EURO???

 • 3: latarkowo.pl z IP: 83.31.64.* (2013-11-05 17:31)

  kowal, wejdz sobie na www.isztar.mf.gov.pl i tam sprawdzisz sobie jakie stawki cla obowiazuja na to co sprowadzasz. A ja ze swojej strony mam pytanie odnosnie technicznej strony sprowadzania roznych artykulow z krajow z poza UE, chce rozszerzysz profil dzialalnosci i sprzedawac towary sprowadzone z chin, czy ktos moze mi łopatologicznie wyjasnic jak wyglada oplacanie cłą i vatu i jakich dokumentow potrzebuje zeby pozniej legalnie odsprzedawac to co sprowadze? Jak skladać zamowienia np w chinskich sklepach internetowych zeby wystawiali fakture na moja firme, bo jedyne opce jakie tam najczesciej widze dotycza osob fizycznych. Bardzo prosze o pomoc. moj email: adres@mixbox.pl

 • 4: kowal z IP: 95.49.169.* (2013-01-08 17:43)

  Witam ile zapłacę cła za sprzęt budowlany o wartości 2000$ i proszę o pomoc w tym temacie.

 • 5: nokia z IP: 89.228.140.* (2012-12-22 15:31)

  dzisiaj dostałam paczkę z USA dwa swetrrki sukienkę i koszulkę sportową
  są to upominki pod chownkę i zapłaciłam cło 95 zl. czy można i jak się odwołac od tej opłaty?

 • 6: Poliak z IP: 93.159.27.* (2012-10-16 09:09)

  To ciekawe, mnie naliczono cło i VAT od artykułów modelarskich z Chin. Kwota nie była może wysoka- 83 PLN, z czego cło to jakieś 10 PLN, ale jak widać te państewko to kraj bezprawia, urzędasy robią co chcą. Oczywiście, gdybym się odwołał od tego, to przepychanki trwałyby kolejne tygodnie (paczka na cle leżała 2 tyg.) a ja nadal nie miałbym przesyłki.

 • 7: darek z IP: 77.252.59.* (2012-10-09 12:30)

  Naliczą ci od sumy zadeklarowanej na paczce ,kogo obchodzi za ile jest w polsce co to bylby za sens sprowadzac i placic tyle samo co w polsce

 • 8: @utograf z IP: 80.229.128.* (2012-09-24 18:57)

  Witam. Dzięki za wszystkie informację... Chciałbym dowiedzieć się wg jakiej wartości naliczeny jest VAT??
  Chodzi mi o to czy podatek naliczany jest od wartości towaru w usa czy od wartośći jaka obowiązuje w polsce.
  a więc jeżeli np. telefon w usa kosztuje 100$ a w Polsce około 2000PLN To podatek naliczą mi od tych 100$ czy właśnie od tych 2000pln??

 • 9: rob z IP: 89.69.64.* (2012-03-09 14:24)

  nie są sprzeczne tylko czasami nie oclą bo są zawaleni dużo droższymi przesyłkami ;)

 • 10: Tom z IP: 46.7.135.* (2011-11-27 19:31)

  Kupiłem uszczelki motocyklowe z Kanady poprzez e-bay kwota 65$+15$wysyłka nie zapłaciłem podatku, urząd też nie chciał narzucic podatku więc informacje są sprzeczne.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama