statystyki

Paczki z zagranicy do 150 euro bez cła

autor: Bogdan Świąder, Mch, Mf12.12.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Od grudnia obowiązują wyższe zwolnienia z cła dla przesyłek otrzymywanych z zagranicy. Przesyłki spoza krajów Unii mogą być objęte cłem, VAT i niekiedy podatkiem akcyzowym.  Wyższe zwolnienie oznacza, że za przesyłkę zapłacimy przy odbiorze mniej pieniędzy.

reklamareklama


Polska, przystępując do Unii Europejskiej, została objęta unią celną, czyli przepisami celnymi obowiązującymi na terenie całej Wspólnoty. Objęcie Polski unią celną związane jest z przyjęciem jednolitych zasad dotyczących obrotu towarowego z państwami trzecimi. Oznacza to, że również zwolnienia z należności celnych będą obowiązywały w Polsce, gdy wprowadzają je unijne przepisy. Trzeba pamiętać, że towary przywożone lub otrzymywane spoza krajów unijnych podlegają należnościom celnym. Odprawie celnej będą więc podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich.

Większy limit zwolnienia

Od grudnia zaczęły obowiązywać przepisy unijne, które wprowadzają większy limit zwolnienia dla towarów otrzymywanych w przesyłkach z krajów pozaunijnych (np. USA, Japonii, Kanady). Limity wartościowe i ilościowe towarów zwolnionych z należności przywozowych zostały podniesione (np. upominki, paczki, wino), z wyjątkiem przywozu wyrobów tytoniowych przywożonych przez podróżnych (w ruchu pieszym, kolejowym i transporcie kołowym).

Przede wszystkim zostały wprowadzone zmiany limitów przywozowych dla podróżnych oraz zwolnień celnych w obrocie pocztowym i kurierskim. Najważniejszą informacją dla osób, które robią zakupy przez internet, jest zwiększenie z 22 euro (ok. 86 zł) do 150 euro (590 zł) kwoty wolnej od cła przy zakupach z krajów pozaunijnych. Przesyłki z tych państw, których wartość nie przekracza 150 euro, nie będą podlegały ocleniu. Jest to ok. siedmiokrotny wzrost kwoty zwolnionej z cła. Oznacza to, że koszt zakupu przez internet zmniejszy się z uwagi na większe zwolnienie.

Trzeba przypomnieć, że podatnicy sami nie muszą wypełniać zgłoszeń celnych od paczek otrzymywanych z zagranicy. Rozliczenia należności celnopodatkowych dokonuje Poczta Polska. Pobieranie należności celnych i podatkowych przez operatora pocztowego jest korzystne dla podatników - odbiorców paczek, gdyż zwalnia ich z obowiązku samodzielnego regulowania tych należności i wypełniania innych obowiązków wynikających z przepisów celnych.

Należności podatkowe

Paczki, które otrzymujemy spoza państw unijnych, są objęte nie tylko cłem. Trzeba wspomnieć, że podlegają one też należnościom podatkowym: VAT oraz akcyzie (gdy kupujemy wyroby akcyzowe, np. alkohol, papierosy). Zasada opodatkowania takich przesyłek jest taka, że najpierw płacimy cło, od wartości celnej powiększonej o cło, ewentualną akcyzę, a od całości jeszcze VAT. Podstawą opodatkowania VAT w imporcie towarów jest więc wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Wyższy limit zwolnienia dla cła nie oznacza takiego samego zwolnienia dla VAT lub akcyzy. Zwolnienia i limity w akcyzie i VAT dla paczek zagranicznych wynikają już z przepisów krajowych.

Co ciekawe, w ustawie o VAT nadal istnieje zwolnienie z tego podatku dla przesyłek zagranicznych w kwocie 22 euro. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego (spoza krajów Unii) bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 22 euro. Tego zwolnienia od podatku nie stosuje się m.in. do:

• napojów alkoholowych,

• tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Zwolnienia od VAT nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Limity towarów otrzymywanych w paczkach bez cła i VAT dotyczą również przesyłek od osób fizycznych, czyli niekupowanych np. w zagranicznych sklepach internetowych. Towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty, są zwolnione do równowartości 45 euro.

Za przywóz o charakterze niehandlowym uważa się przywóz przesyłek, które jednocześnie:

• mają charakter okazjonalny,

• zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe,

• są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat.

Inne zwolnienia

Jednak zwolnienie dla należności celnych dotyczy nie tylko przesyłek zamawianych przez internet, lecz także drobnych upominków przywożonych osobiście. Od grudnia zostały zwiększone limity przywozowe dla podróżnych: średnio ponaddwukrotnie ze 175 euro do 430 euro w ruchu lotniczym i morskim oraz do 300 euro w ruchu lądowym. Oznacza to, że bez cła można przywieźć prezenty i upominki o większej wartości. Oprócz upominków zwolnionych z cła podniesiono limit przywozu w bagażu podręcznym alkoholi. Zwiększono limity przywozowe z 2 l do 4 l wina i 16 l piwa. Ograniczono natomiast przywóz liczby papierosów, które można przywieźć na teren Wspólnoty bez cła, do 40 sztuk (w transporcie innym niż lotniczy i morski). Takie same zwolnienia obowiązują przy VAT oraz akcyzie.

ZE STRONY BIZNESU

Opłacalność zakupów internetowych

Kupowanie towarów w amerykańskich i europejskich sklepach internetowych przestało się już opłacać. Najlepiej widać to na przykładzie ubiegłorocznych hitów, czyli sprzętu fotograficznego i laptopów. O ile np. zakup popularnej lustrzanki Nikona - czyli D60 - w grudniu 2007 r. oznaczał zysk wobec ceny w polskim sklepie o około 15 proc., o tyle teraz jest to strata rzędu 6 proc. Kupno tego samego aparatu teraz w strefie euro zupełnie się nie opłaca. Dziś jego cena jest wyższa o połowę od polskiej. Przed rokiem ceny były porównywalne. W obu przypadkach różnice to tylko efekt zmian kursu złotego wobec dolara i euro, bez uwzględnienia opłat dodatkowych, jak cło i koszty przesyłki. No i przy założeniu że ceny w dolarach i w euro oraz w Polsce nie zmieniły się w ciągu tego roku.

WYSYŁANIE PACZKI KURIEREM

Według rankingu GP z pięciu największych firm kurierskich w Polsce, w przypadku przesyłek krajowych najlepszą ofertę mają TNT i UPS (w obu firmach za wysłanie paczki do 5 kg nie zapłacimy więcej niż 30 zł). Wysyłając najcięższą paczkę - 30 kg - z Warszawy do Olsztyna, trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem 42-43 zł. Najkorzystniejsze ceny są w DHL (niecałe 40 zł) oraz w UPS (31 zł). Niewiele drożej (44 zł) taka przesyłka kosztować będzie w DPD. W TNT za paczkę o wadze 30 kg zapłacimy 52 zł.

1 grudnia 2008 r. od tego dnia obowiązują nowe limity zwolnień celnopodatkowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 33

 • 1: Frywolny Heniek z IP: 195.205.254.* (2008-12-12 17:15)

  SUPER! Miałem już jedną przeprawę z urzędem celnym jak kupiłem parę drogich książek w USA przez e-baya. Teraz łapałbym się na to zwolnienie.

 • 2: zainteresowany z IP: 83.13.61.* (2008-12-14 10:04)

  Kupilem uzywana elektronike na ebay za 149 $ jak dobrze rozumiem te nowe przepisy to nie zaplace cla ale co z VAT ??

 • 3: pomocna dłoń z IP: 83.17.158.* (2009-01-02 13:42)

  podatek zapłacisz. 22% od całości kwoty (sprzet plus przesyłka) plus należności celne.

 • 4: pytek z IP: 77.254.60.* (2009-01-03 21:02)

  Czy komuś od początku grudnia celnicy naliczyli (bądź nie) VAT dla zakupów do 150 Euro? Miałem cichą, nieśmiałą nadzieję, że nie będzie im się chciało... :)

 • 5: Robert z IP: 193.33.174.* (2009-03-30 18:51)

  *********** głupoty! Dziś otrzymałem paczkę USA. Wartosc przesyłki (materiały modelarskie, farbki itp. duperele) 90$ + opłata 37$. Teraz UWAGA!!! Dowalili mi 170 zł cła i VAT i do tego dwie opłaty za oclenie paczki w sumie 90 zł. Niech mi ktoś to Q... wytłumaczy bo napisałem prawdę w deklaracji pod wpływem tego artykułu. O to co ma do powiedzenia Urząd celny.

  Przepisy art. 52 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 z późn. zm. http://isip.sejm.gov.pl) zwalniającego od podatku VAT import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego przez osobę fizyczną i przeznaczonych dla osoby fizycznej przebywającej na terytorium kraju, spełniających warunki określone w przepisie do wartości kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 45 euro - jest zgodny z Dyrektywą Rady 2006/79/WE z dnia 5 października 2006 r. w sprawie zwolnienia od podatku przy przywozie z państw trzecich małych partii towarów o charakterze

 • 6: Qub z IP: 79.190.61.* (2009-04-09 12:08)

  Dzisiaj również się nadziałem na tą informację, dzwoniłem do Urzędu Celnego i tak to wytłumaczyli (wczytując się w treść artykułu też tak jest): towary do 22 euro zwolnione są z cła i podatku, towary do 150 euro zwolnione są tylko z cła (VAT płacimy normalnie !!!), powyżej 150 euro doliczane jest cło i VAT. Pozdrowienia dla wszystkich którzy nie zrozumieli tego do końca (jak ja ;) )

 • 7: Robert z IP: 193.33.174.* (2009-04-15 08:13)

  Qub, czy Ty czytasz czasem to co piszesz? :) Zdecyduje się czy cła nie ma od 22 czy od 150 euro. Cło walą od 45 euro. Na tą kwotę składa się nie tylko wartość towaru ale i przesyłka. Tak więc jak przesyłka wynosi więcej niż 45 euro to macie cło od wszystkiego. Tak się strzyże gojów.

 • 8: pracownik administacji celnej z IP: 145.237.72.* (2009-04-21 09:58)

  Upominki przesyłane przez osobę fizyczą do osoby fizycznej zwolnione są od cła i podatku do równowartości 45 euro. W tym przypadku chodzi o zwykłą wartość towarów, a nie o wartość celną, a więc bez kosztów transportu i ubezpieczenia. Dla towarów o wartości powyżej 45 EURO, ale nie przekraczającej 700 euro, stosuje się stawkę ryczałtową w wysokości 2,5%. Od towarów o wartości powyżedj 700 euro stosuje się stawki celne określone we Wspólnej Taryfie Celnej.
  Od przywozu pozostałych towarów (np. od firmy do osoby fizycznej czy też od firmy do firmy) o wartości do równowartości 150 euro (również wartość towaru) nie pobiera się cła. Od towarów do równowartości 22 euro nie pobiera się również podatku. Od towarów, które przekraczają 22 euro do 150 euro -nie pobiera się cła ale pobiera się podatek.
  Uwaga!!!
  Od towarów zakupionych w drodze zamównienia wysyłkowego ( np. w sklepie internetowym) nie ma zwolnienia od podatku. Zawsze pobiera się podatek, niezależnie od wartości przesyłanego towaru.
  Inną kwestią jest sposób naliczania tych opłat. Cło nalicza się zawsze od
  wartości celnej towaru ( wartość towaru+ koszty transportu i ubezpieczenia).Jeżeli jest to towar akcyzowy, to akcyzę nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło.
  VAT nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło, a jeżeli towar jest akcyzowy- to VAT nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło i podatek akcyzowy. To są wszystkie opłaty pobierane przez urzędzy celne.
  Jeżeli ktoś korzysta z usług agencji celnych ( są to prywatne podmioty gospodarcze działające w Państwa imieniu przed organami celnymi) to musi się liczyć z dodatkowymi kosztami na konto tych podmiotów. Tych opłat nie pobierają urzędy celne.
  Zawsze radziłabym przed dokonanie transakcji skorzystać z pomocy informacji celnych, które znajdują sie we wszystkich izbach celnych oraz w Ministerstwie Finansów . Nie będzie wtedy żadnych kłopotów i rozczarowań.

 • 9: marian z IP: 85.14.85.* (2009-05-06 17:48)

  a możecie mi powiedziec jedna rzecz,dostałam wlasnie paczke z USA o wartosci 50$ i na paczce jest stempel "UC warszawa objeto procedura dopuszczenia do obrotu", i moje pytanie brzmi-czy bede płacic VAT a jesli tak to jak sie o tym dowiem? listownie czy jak??? czy taka info dostaje sie przed odbiorem paczki???
  dzieki z gory za odpowiedz

 • 10: Bob z IP: 121.45.218.* (2009-05-08 17:43)

  Marian, jak bys mial cos zaplacic, to juz bys zaplacil przy odbiorze/dostarczeniu paczki. Ja dostawalem paczki z australii od siostry - spodnie, koszulki, perfumy czasem, itd. i nigdy cla ani podatku nie zaplacilem. Ale kiedys felgi uzywane dostalem z poza unii, to mi dowalili clo i podatek niewiadomo od jakiej sumy... ale urzad celny byl na drugim koncu kraju, trzeba bylo zaplacic haracz i koniec :)

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama