statystyki

Paczki z zagranicy do 150 euro bez cła

autor: Bogdan Świąder, Mch, Mf12.12.2008, 03:00

Od grudnia obowiązują wyższe zwolnienia z cła dla przesyłek otrzymywanych z zagranicy. Przesyłki spoza krajów Unii mogą być objęte cłem, VAT i niekiedy podatkiem akcyzowym.  Wyższe zwolnienie oznacza, że za przesyłkę zapłacimy przy odbiorze mniej pieniędzy.

Reklama


Reklama


Polska, przystępując do Unii Europejskiej, została objęta unią celną, czyli przepisami celnymi obowiązującymi na terenie całej Wspólnoty. Objęcie Polski unią celną związane jest z przyjęciem jednolitych zasad dotyczących obrotu towarowego z państwami trzecimi. Oznacza to, że również zwolnienia z należności celnych będą obowiązywały w Polsce, gdy wprowadzają je unijne przepisy. Trzeba pamiętać, że towary przywożone lub otrzymywane spoza krajów unijnych podlegają należnościom celnym. Odprawie celnej będą więc podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich.

Większy limit zwolnienia

Od grudnia zaczęły obowiązywać przepisy unijne, które wprowadzają większy limit zwolnienia dla towarów otrzymywanych w przesyłkach z krajów pozaunijnych (np. USA, Japonii, Kanady). Limity wartościowe i ilościowe towarów zwolnionych z należności przywozowych zostały podniesione (np. upominki, paczki, wino), z wyjątkiem przywozu wyrobów tytoniowych przywożonych przez podróżnych (w ruchu pieszym, kolejowym i transporcie kołowym).

Przede wszystkim zostały wprowadzone zmiany limitów przywozowych dla podróżnych oraz zwolnień celnych w obrocie pocztowym i kurierskim. Najważniejszą informacją dla osób, które robią zakupy przez internet, jest zwiększenie z 22 euro (ok. 86 zł) do 150 euro (590 zł) kwoty wolnej od cła przy zakupach z krajów pozaunijnych. Przesyłki z tych państw, których wartość nie przekracza 150 euro, nie będą podlegały ocleniu. Jest to ok. siedmiokrotny wzrost kwoty zwolnionej z cła. Oznacza to, że koszt zakupu przez internet zmniejszy się z uwagi na większe zwolnienie.

Trzeba przypomnieć, że podatnicy sami nie muszą wypełniać zgłoszeń celnych od paczek otrzymywanych z zagranicy. Rozliczenia należności celnopodatkowych dokonuje Poczta Polska. Pobieranie należności celnych i podatkowych przez operatora pocztowego jest korzystne dla podatników - odbiorców paczek, gdyż zwalnia ich z obowiązku samodzielnego regulowania tych należności i wypełniania innych obowiązków wynikających z przepisów celnych.

Należności podatkowe

Paczki, które otrzymujemy spoza państw unijnych, są objęte nie tylko cłem. Trzeba wspomnieć, że podlegają one też należnościom podatkowym: VAT oraz akcyzie (gdy kupujemy wyroby akcyzowe, np. alkohol, papierosy). Zasada opodatkowania takich przesyłek jest taka, że najpierw płacimy cło, od wartości celnej powiększonej o cło, ewentualną akcyzę, a od całości jeszcze VAT. Podstawą opodatkowania VAT w imporcie towarów jest więc wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Wyższy limit zwolnienia dla cła nie oznacza takiego samego zwolnienia dla VAT lub akcyzy. Zwolnienia i limity w akcyzie i VAT dla paczek zagranicznych wynikają już z przepisów krajowych.

Co ciekawe, w ustawie o VAT nadal istnieje zwolnienie z tego podatku dla przesyłek zagranicznych w kwocie 22 euro. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego (spoza krajów Unii) bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 22 euro. Tego zwolnienia od podatku nie stosuje się m.in. do:

• napojów alkoholowych,

• tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Zwolnienia od VAT nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Limity towarów otrzymywanych w paczkach bez cła i VAT dotyczą również przesyłek od osób fizycznych, czyli niekupowanych np. w zagranicznych sklepach internetowych. Towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty, są zwolnione do równowartości 45 euro.

Za przywóz o charakterze niehandlowym uważa się przywóz przesyłek, które jednocześnie:

• mają charakter okazjonalny,

• zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe,

• są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat.

Inne zwolnienia

Jednak zwolnienie dla należności celnych dotyczy nie tylko przesyłek zamawianych przez internet, lecz także drobnych upominków przywożonych osobiście. Od grudnia zostały zwiększone limity przywozowe dla podróżnych: średnio ponaddwukrotnie ze 175 euro do 430 euro w ruchu lotniczym i morskim oraz do 300 euro w ruchu lądowym. Oznacza to, że bez cła można przywieźć prezenty i upominki o większej wartości. Oprócz upominków zwolnionych z cła podniesiono limit przywozu w bagażu podręcznym alkoholi. Zwiększono limity przywozowe z 2 l do 4 l wina i 16 l piwa. Ograniczono natomiast przywóz liczby papierosów, które można przywieźć na teren Wspólnoty bez cła, do 40 sztuk (w transporcie innym niż lotniczy i morski). Takie same zwolnienia obowiązują przy VAT oraz akcyzie.

ZE STRONY BIZNESU

Opłacalność zakupów internetowych

Kupowanie towarów w amerykańskich i europejskich sklepach internetowych przestało się już opłacać. Najlepiej widać to na przykładzie ubiegłorocznych hitów, czyli sprzętu fotograficznego i laptopów. O ile np. zakup popularnej lustrzanki Nikona - czyli D60 - w grudniu 2007 r. oznaczał zysk wobec ceny w polskim sklepie o około 15 proc., o tyle teraz jest to strata rzędu 6 proc. Kupno tego samego aparatu teraz w strefie euro zupełnie się nie opłaca. Dziś jego cena jest wyższa o połowę od polskiej. Przed rokiem ceny były porównywalne. W obu przypadkach różnice to tylko efekt zmian kursu złotego wobec dolara i euro, bez uwzględnienia opłat dodatkowych, jak cło i koszty przesyłki. No i przy założeniu że ceny w dolarach i w euro oraz w Polsce nie zmieniły się w ciągu tego roku.

WYSYŁANIE PACZKI KURIEREM

Według rankingu GP z pięciu największych firm kurierskich w Polsce, w przypadku przesyłek krajowych najlepszą ofertę mają TNT i UPS (w obu firmach za wysłanie paczki do 5 kg nie zapłacimy więcej niż 30 zł). Wysyłając najcięższą paczkę - 30 kg - z Warszawy do Olsztyna, trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem 42-43 zł. Najkorzystniejsze ceny są w DHL (niecałe 40 zł) oraz w UPS (31 zł). Niewiele drożej (44 zł) taka przesyłka kosztować będzie w DPD. W TNT za paczkę o wadze 30 kg zapłacimy 52 zł.

1 grudnia 2008 r. od tego dnia obowiązują nowe limity zwolnień celnopodatkowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • poco(2009-12-02 11:50) Odpowiedz 20

  Ten kraj z roku na rok mnie coraz bardziej wku... moja paczka żeby dotrzeć ze stanów do polski potrzebowała 3 dni a w polsce żęby dotrzeć do mnie kurierem potrzebuje już 4 dni przez kogo ***** .ł urząd celny zadzwoniłem do poczty polskiej i powiedzieli mi żę paczki nie będzie narazie bo naliczane jest cło ciekawe jakie cło dostane na prezent możę ja hu..m opodatkuje prezenty pod choinką hu. wa. w du.e

 • Exciter(2009-08-20 22:37) Odpowiedz 20

  Z tym podatkiem to jakaś zwykła paranoja. Pieniądze, które się zarabia są już mega opodatkowane potem kupuje coś z innego kraju w co oczywiście też jest już wliczony podatek a do tego trzeba jeszcze raz zapłacić podatek + cło. Gdzie my żyjemy? To jeden wielki Jud...land!!! A tak chciałem zbudować sobie zestawy głośnikowe nomen omen na bazie europejskich komponentów kupionych w US:)

 • mama(2011-06-08 23:41) Odpowiedz 10

  córka wysłala mi na Dzien Matki paczkę z Kanady,zadeklarowała wart.99$,oplaciła przeszło 200$ za przesyłkę,żeby była szybko.UC zawiadamia i domaga się faktur,itp.nie napisała,ze to jest upominek.Paczka leży w UC!!!Co normalny człowiek ma o tym mysleć?Wstyd mi wobec Kanadyjczyków!!

 • puszysta(2010-04-19 18:12) Odpowiedz 10

  wyjechalam do usa 10.2009. na bilet kupiony we wrzesniu, za druga walizke
  skasowano ode mnie ok.840 pln./lawica-p-n/.teraz wracam ,ale wczesniej wyslalam paczka przez polamer czesc rzeczy osobistych /odziez zimowa i inne/nie
  pamietam dokladnie ile czego .paczke ocenilam na 80usd w rubryce informacja dla u.c.dzis maz mi zadzwonil, ze musze szczegolowo okreslic zawartosc w celu
  okreslenia naleznego cla. paczka wyslana od osoby fizycznej do osoby fizycznej.
  ciekawa jestem ile bede musiala zaplacic za swoje strare buty, kurtki itp.

 • Joy(2010-02-08 20:24) Odpowiedz 10

  mam pytanie, bo to sa teoretycznie cla i vaty odnosnie towarow zakupionych na terenie krajow spoza uni europejskiej, natomiast jesli cos kupie lub dostane w prezencie od kogos z kraju czlonkowskiego czy wtedy tez place clo i podatek czy juz nie?

 • darek(2012-10-09 12:30) Odpowiedz 00

  Naliczą ci od sumy zadeklarowanej na paczce ,kogo obchodzi za ile jest w polsce co to bylby za sens sprowadzac i placic tyle samo co w polsce

 • wojtek(2009-10-28 18:45) Odpowiedz 00

  Proszę o pomoc, zamówiłem odzież z Chin za kwotę 157$ + koszty transportu 106$, razem 263$. Jaką będę musiał zapłacić kwotę cła i vat-u. Czy zapłacę tylko sam podatek vat (mam nadzieję,że obowiązuje mnie zwolnienie z cła - wartość odzieży nie przekracza 150 EUR), czy też będę musiał zapłacić jedno i drugie.

 • git koleś:)(2010-08-17 19:08) Odpowiedz 01

  mam pytanie chciał bym przesłać z bośni do polski 10 l alkoholu i 4 kartony papierosów czy będę musiał za to zapłacić jakieś cło lub vat???

 • rob(2012-03-09 14:24) Odpowiedz 00

  nie są sprzeczne tylko czasami nie oclą bo są zawaleni dużo droższymi przesyłkami ;)

 • Tom(2011-11-27 19:31) Odpowiedz 00

  Kupiłem uszczelki motocyklowe z Kanady poprzez e-bay kwota 65$+15$wysyłka nie zapłaciłem podatku, urząd też nie chciał narzucic podatku więc informacje są sprzeczne.

 • BoDo(2011-11-24 11:20) Odpowiedz 00

  A może ktoś wie jak się ma sprawa z przedmiotami używanymi sprowadzonymi z USA?? I czy naliczane cło jest na takich samych zasadach?? Chodzi mi o to że np kupię stary zepsuty analogowy aparat fotograficzny do naprawy i zapłacę 100 USD. Czy zakup ten będzie potraktowany jako zakup zwykłego i przedmiotu i zostaną naliczone opłaty celne??
  dzieki za pomoc

 • xynona(2011-10-30 02:43) Odpowiedz 00

  Wracam po roku z Usa i chce wyslac swoje oobiste rzeczy jak ubrania ,buty do polski .Czy od tego bede musiala cos placic ?Bardzo prosze o odpowiedz ,moze ktos wie.

 • łukasz(2011-10-23 01:32) Odpowiedz 00

  chcialbym sie dowiedziec ja jako osoba prywatna kupuje z aukcji towar to place podatek przy kazdej kwocie a powyzej 150 euro dochodzi do tego clo??/

 • klient_shiptu(2011-08-14 21:25) Odpowiedz 00

  Kupilem koszulki polo za 79 USD, firma Shiptu wyslala je do Polski zamiast do Niemiec. W Polsce naliczono mi clo i oplaty w agencji celnej na 250 zl z 50 % rabatem !!! Minelo 1,5 miesiaca jeszcze nie otrzymalem przesylki. Odradzam firme Shiptu, sa niekompetetni i nieprofesionalni.

 • Piotrek(2009-11-28 17:10) Odpowiedz 00

  Witam wszystkich!
  Proszę o pomoc!

  Kuzyn wysłał mi swój używany łuk bloczkowy drogą morską poprzez Polimex.com,
  z Kanady, jako prezent o wartości 50$.
  Po 6 tygodniach otrzymuję list z Agencji Celnej Polamer w Warszawie:
  "Przesyłka została złożona do magazynu celnego w W-wie, celem dokonania
  odprawy celnej..."
  Oczywiście jest też druk do wypełnienia oświadczenia celnego co tam jest w
  przesyłce oraz wartość tego.
  Dodatkowo jest druk upoważnienia do działania w formie przedstawicielstwa
  bezpośredniego na Agencje Celną Polamer.
  Oczywiście koszty ich pośrednictwa jak pisze to od 130 zł do 270 zł + 20 zł
  przy odbiorze.
  Na żadnym z druków nie ma pieczątki firmy Polamer ani UC.
  Dołączony jest skan nadania paczki z Kanady.
  Muszę korzystać z pośrednictwa Polamer?
  Osobiście jechać? - do W-wy mam ok. 450 km w jedną stronę.
  Przecież to był prezent z zadeklarowaną wartością 50$ (cło jest od 45 Euro).
  Co bedzie jak nie odeślę tych papierów, zwrócą przesyłkę do Kanady?
  Jakie jest wyjście, żeby nie płacić 200 zł za pośrednictwo Polameru?
  Dlaczego paczka nie przyszła do mnie?
  Przecież jak UC naliczy jakieś cło to przy odbiorze zapłacę.
  Pozdrawiam

 • Marek(2009-11-23 19:04) Odpowiedz 00

  Witam!!
  Ja mam pytanie do osób, które wiedzą "o co tu chodzi". Więc, mój znajomy na początku jesieni zaczął się bawić w locker.com (chyba tak sie to pisze), zdobywa się tam punkty. Uzbierał kilka punktów i zamówił grę (wartość ok 30 $) i ją dostał...Oczywiście wątpiłem, że można dostać coś za darmo..i się myliłem. Cła ani VAT-u nie płacił. Na przesyłce był napis "gift" I teraz zasadnicze pytanie, co z przesyłkami, większymi o większej wartości?? Mam dużo wolnego czasu i chętnie pobawiłbym się w to. Czy jak na przesyłce jest napisane "gift" to znają wartość przedmiotu?? Czy moga przedmiot ocilić?? I jak wysokie może być cło??

 • Bob(2009-05-08 17:43) Odpowiedz 00

  Marian, jak bys mial cos zaplacic, to juz bys zaplacil przy odbiorze/dostarczeniu paczki. Ja dostawalem paczki z australii od siostry - spodnie, koszulki, perfumy czasem, itd. i nigdy cla ani podatku nie zaplacilem. Ale kiedys felgi uzywane dostalem z poza unii, to mi dowalili clo i podatek niewiadomo od jakiej sumy... ale urzad celny byl na drugim koncu kraju, trzeba bylo zaplacic haracz i koniec :)

 • @utograf(2012-09-24 18:57) Odpowiedz 00

  Witam. Dzięki za wszystkie informację... Chciałbym dowiedzieć się wg jakiej wartości naliczeny jest VAT??
  Chodzi mi o to czy podatek naliczany jest od wartości towaru w usa czy od wartośći jaka obowiązuje w polsce.
  a więc jeżeli np. telefon w usa kosztuje 100$ a w Polsce około 2000PLN To podatek naliczą mi od tych 100$ czy właśnie od tych 2000pln??

 • pytek(2009-01-03 21:02) Odpowiedz 00

  Czy komuś od początku grudnia celnicy naliczyli (bądź nie) VAT dla zakupów do 150 Euro? Miałem cichą, nieśmiałą nadzieję, że nie będzie im się chciało... :)

 • Poliak(2012-10-16 09:09) Odpowiedz 00

  To ciekawe, mnie naliczono cło i VAT od artykułów modelarskich z Chin. Kwota nie była może wysoka- 83 PLN, z czego cło to jakieś 10 PLN, ale jak widać te państewko to kraj bezprawia, urzędasy robią co chcą. Oczywiście, gdybym się odwołał od tego, to przepychanki trwałyby kolejne tygodnie (paczka na cle leżała 2 tyg.) a ja nadal nie miałbym przesyłki.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama