Rozmawiamy z Grzegorzem Smogorzewskim, dyrektorem departamentu służby celnej w Ministerstwie Finansów

W Polsce obowiązuje zakaz reklamy hazardu. Część zagranicznych klubów piłkarskich, jak np. Real Madryt, ma na swoich koszulkach logo firm bukmacherskich. Kiedy noszenie koszulki przez kibica może być uznane za złamanie zakazu reklamy hazardu?

Polski ustawodawca zdecydował się na zakaz reklamy w pewnym obszarach. To, czy w danej sprawie złamany został zakaz reklamy hazardu, Służba Celna będzie rozstrzygać w każdej sprawie indywidualnie. Należy pamiętać o tym, że aby ukarać osobę za złamanie zakazu reklamy, trzeba udowodnić, że czyn wypełnia znamiona przestępstwa. Ostateczna decyzja, czy dane zachowanie należy uznać za reklamę, należy do sądu. Z całą pewnością celnicy nie będą biegali z bronią za kibicami w koszulkach drużyn sponsorowanych przez firmy bukmacherskie. Osoba łamiąca zakaz hazardu spotka się z urzędnikiem na gruncie prowadzonego postępowania przygotowawczego.

Czyli nie każdy celnik jest uzbrojony?

Nie każdy celnik może otrzymać broń. Minister finansów w specjalnym rozporządzeniu wskazał jednostki, które mogą używać broni. Do tych jednostek należą komórki zwalczania przestępczości, które funkcjonują na poziomie izb celnych, oraz celnicy z oddziałów celnych, w szczególności tych granicznych. Celnik, który otrzyma broń, musi przejść badania i odpowiednie szkolenia.

Czy zagrożenie życia uzasadnia użycie broni?

Funkcjonariusz celny będzie mógł użyć broni palnej w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Oczywiście broń może być również wykorzystana w celu ochrony życia innych osób, czy też mienia, jednak procedura w tym przypadku jest bardziej skomplikowana. Broń ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa celnika. Nie jesteśmy po to, by wchodzić w kompetencje policji. Traktujemy broń jako element zwiększenia poziomu bezpieczeństwa celnika, który pracuje w oddziale celnym granicznym, gdzie porusza się po przejściu granicznym mającym ponad 20 hektarów, gdzie różne rzeczy mogą się nocą wydarzyć. Ostatnio mieliśmy przypadki, gdy celnicy byli atakowani zarówno na, jak i po służbie. Zdarzył się przypadek, gdy na granicy z Rosją celnikowi wrzucono do mieszkania koktajl mołotowa, czyli butelkę z substancją, która wywołała pożar.

Czy jest możliwe, że celnik użyje broni na ulicy?

Tak. Może dojść do takiej sytuacji, ponieważ celnik może użyć broni w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.