ROZMOWA

EWA MATYSZEWSKA

Papierowe faktury to już przeszłość wśród szwedzkich agencji rządowych. Od lipca 2008 r. wszystkie organy państwowe w Szwecji otrzymują faktury w formie elektronicznej w standardzie Svefaktura. Jak przekształca się faktury papierowe w dokumenty elektroniczne?

MIIKKA SAVOLAINEN*

Odbywa się to w sposób następujący: Firma zajmująca się przekształcaniem faktur otrzymuje je w formie papierowej, otwiera pocztę, przygotowuje fakturę do skanowania, skanuje ją, przeprowadza interpretację informacji, a następnie dostarcza do organu państwowego fakturę przetworzoną w format Svefaktura.

Czy ten mechanizm działa też w drugą stronę?

Tak. Jeżeli chodzi o faktury wychodzące, organy państwowe przesyłają faktury w wersji papierowej do tych odbiorców, którzy jeszcze nie przetwarzają formy elektronicznej. Firma zmienia faktury w standardzie Svefaktura na faktury papierowe. Jeżeli klient obsługuje e-faktury, organ państwowy wysyła dokument w standardzie Svefaktura.

Jakie korzyści dają e-faktury?

Przejście od formy papierowej do elektronicznej oznacza szybsze płatności, mniej należności, niższe ryzyko kredytowania oraz oszustwa, ustandaryzowane procesy IT, jak również ustalony obieg e-dokumentów i przebieg e-procesów. Faktury elektroniczne dają wiele możliwości poprawy wydajności i wypracowania oszczędności, zarówno z ekonomicznego, jak i środowiskowego punktu widzenia. Korzystają na tym wszyscy – szczególnie podatnicy.