EWA MATYSZEWSKA

MAREK KUTARBA

W przyszłym roku hazard internetowy będzie zakazany. Czy już dziś nie jest?

JACEK KAPICA*

Nie jest dopuszczony. Ustawa określa, które z gier są dopuszczalne. Internet nie jest tam wymieniony.

Czyli nowa ustawa wprowadzi całkowity zakaz?

Tak, a uczestnictwo w grach hazardowych w internecie będzie przestępstwem. W innych przepisach będą instrumenty do egzekwowania tego prawa.

Czy zakaz hazardu internetowego będzie skutecznie egzekwowany?

Na pewno będzie można go znacznie ograniczyć i na tym nam głównie zależy, a instrumenty prawne pozwolą ścigać tych, którzy organizują gry i uczestniczą w nich. Zatem po pierwsze, zakaz, aby ograniczyć dostęp. Po drugie, jego łamanie trzeba nazwać wprost przestępstwem i ścigać sprawców. Organy państwa muszą stosować profilaktykę, prewencję i ścigać tych, którzy łamią prawo.

Nie sądzi pan chyba, że zakaz będzie respektowany absolutnie.

Wiele zjawisk patologicznych jest zakazanych, jak choćby narkotyki, a jednak są ludzie, którzy je sprzedają i używają, mimo że to przestępstwo.

Profilaktyka, czyli co?

Będziemy ograniczać dostęp z polskich serwerów do stron hazardowych.

Prewencja...

Prewencyjnie będziemy wskazywać na konsekwencje łamania prawa.

A ścigani będą ...

Ci, którzy grają mimo zakazu w internecie. Zamierzamy monitorować przelewy bankowe na konta organizatorów gier w internecie i z tych kont na konta uczestników takich gier. Na pewno nie ma możliwości skontrolowania wszystkiego w internecie. Ale chodzi o ograniczenie dostępu do hazardu w ogóle. Dotyczy to ulicy i internetu na ulicy. Gdyby zakaz nie obowiązywał, to grający dziś w kioskach z automatami przenieśliby się do kawiarenek internetowych.

Zakaz hazardu internetowego można obejść, korzystając z zagranicznych serwerów.

Korzystanie z zagranicznych serwerów jest utrudnione. Nie każdy będzie miał możliwość z takiego manewru skorzystać. Inni zrezygnują z gry ze względu na sankcje karne.