ANDRZEJ PARAFIANOWICZ - Jest plan kontroli skarbowej na 2011 r. Urzędnicy skupią się na sprawdzaniu VAT, akcyzy i e-handlu w sieci.
Od kilku lat obszar kontroli skarbowych jest podobny. Czy to oznacza, że zagrożenia w tych obszarach cały czas są takie same?
Obszar działań organów kontroli skarbowej pod względem przedmiotowym pozostaje niezmienny. Nadal największe nieprawidłowości występują w podatkach dochodowych, od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. W ostatnich kilku latach obserwujemy nasilenie naruszeń prawa głównie w VAT i akcyzie. Na te obszary zostały skierowane kontrole. W latach 2007 do 2010 VAT stanowił co najmniej 40 proc. ustaleń, a podatek akcyzowy ok. 20 proc. Dla porównania, nieprawidłowości w CIT wyniosły niespełna 10 proc., a w PIT 13 proc. Zwiększonego zainteresowania wymaga m.in. ta część nieuczciwych podatników, która z prowadzonej działalności uczyniła proceder pozwalający na nieodprowadzanie podatku akcyzowego i oszustwa w VAT zarówno w obrocie krajowym jak i wewnątrzwspólnotowym. Ujawniamy także podmioty uczestniczące w obrocie fikcyjnymi fakturami. Jest niezwykle niekorzystnym i kryminogennym zjawiskiem na rynku gospodarczym.