Wolny od podatku od towarów i usług jest zabieg zmniejszenia piersi celem odciążenia kręgosłupa pacjentki. Ulga nie obejmuje jednak operacji powiększenia piersi czy korekty nosa albo odstających uszu, jeśli mają tylko poprawić wygląd danej osoby.

Lekarz prowadzący klinikę chirurgii plastycznej, mającej status zakładu opieki zdrowotnej, wystąpił o interpretację indywidualną. Wyjaśnił, że do jego placówki zgłaszają się pacjenci, którzy chcą poprawić swój wygląd. – Często wada w postaci odstających uszu powoduje dyskomfort psychiczny i brak akceptacji społecznej – podkreślił. W związku z tym uważał, że wszystkie wykonywane przez niego operacje są zwolnione z daniny na podstawie art. 43 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn.zm.). Przepis ten zwalnia z podatku usługi opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się z lekarzem. Stwierdził, że do powyższego artykułu nie mają zastosowania operacje poprawiające jedynie wygląd pacjenta.
Stanowisko organu zostało podtrzymane przez WSA w Gliwicach oraz przez NSA. Sąd powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskie z 21 marca 2013 r. (C-91/12). W orzeczeniu tym trybunał wskazał, że samo subiektywne postrzeganie zabiegu estetycznego przez pacjenta nie jest rozstrzygające dla ustalenia, czy jest on wykonywany w celu terapeutycznym. Wyrok jest prawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 1 października 2013 r. (sygn. I FSK 1548/12).