Budynek przyszłego zakładu opiekuńczo-leczniczego spełnia definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – stwierdził minister finansów.
Z tego powodu minister zmienił 8 stycznia 2015 r. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 grudnia 2014 r. (nr ILPP4/443-461/14-2/EWW).Poinformował o tym wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 30061/14).
Chodziło o przebudowę i rozbudowę istniejącego już budynku z przeznaczeniem na zakład opiekuńczo-leczniczy. W obiekcie mają być udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalne. Wykonawca robót budowlano-montażowych sądził, że może zastosować obniżoną stawkę VAT, właściwą dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12a ustawy o VAT). Dotyczy ona m.in. budynków instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Przedsiębiorca powołał się na interpretację dyrektora IS w Katowicach (nr IBPP2/443-136/12/WN), z której wynikało, że jeśli budynek zakładu opiekuńczo-leczniczego mieści się w klasie 1264 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych „Budynki szpitali i zakładów opieki medycznej”, to podatnik ma prawo do stawki 8-proc.
Innego zdania był dyrektor poznańskiej izby. Stwierdził, że nie wszystkie budynki wymienione w klasie 1264 są objęte preferencją. Jedynie te, w których będzie realizowana ściśle usługa zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską – wyjaśnił.
Z tego powodu uznał, że skoro w przebudowywanym zakładzie mają być głównie udzielane świadczenia zdrowotne, a w ich skład dodatkowo tylko będzie wchodzić zakwaterowanie z opieką lekarską i pielęgniarską, to nie ma zastosowania stawka 8 proc.
Minister finansów się z tym nie zgodził i uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.
Interpretacja zmieniająca ministra finansów z 8 stycznia 2015 r., nr PT8/033/161.2/943/ 14/WCX/1.