Kupując świąteczne prezenty przez internet, warto sprawdzić, gdzie towar znajduje się w momencie wysyłki. Bardzo często sklepy internetowe oferują nam produkty, które są dostarczane z magazynu znajdującego się w kraju trzecim, czyli takim, który nie należy do UE. Proponowane przez nich ceny transakcyjne są nierzadko niskie – bo nie uwzględniają podatków takich jak cło, VAT, a niekiedy i akcyza.

Każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną w urzędzie celnym. W dodatku osoba, która go wwozi, jest zobowiązana do uregulowania należności celnopodatkowych. W przypadku gdy towar dostarczany jest drogą pocztową, za zapłatę należności zawsze odpowiedzialny jest odbiorca paczki. Jednak procedura odprawy przesyłek pocztowych jest inna niż procedura, którą przechodzą towary przywożone przez importerów. Osobą, która wypełnia zgłoszenie celne i opisuje zawartość, jest nadawca paczki spoza UE.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jaki podatek zapłacimy zamawiając prezenty z kraju spoza UE

W pełnej wersji artykułu:
- Jak uregulować obowiązek celnopodatkowy
- Jakie zwolnienie podatkowe obowiązują w handlu
- Najczęstsze błędy
- Czy celnicy mogą kontrolować towary dopuszczone do obrotu
- Czy dług celny musi płacić zawsze odbiorca paczki osobiście
- Jak odzyskać cło