Czy alimenty na dziecko są zwolnione z podatku

Od dwóch miesięcy ojciec płaci alimenty na dwójkę swoich dzieci po 1 tys. zł na każde z nich. Czy otrzymywane w ten sposób kwoty są zwolnione z podatku dochodowego?

Czy pomoc trzeba zgłosić w urzędzie

Podatnik jest ojcem dwóch pełnoletnich synów. Młodszy syn ma 20 lat, a starszy 22 lata. Do 2009 r. ciążył na podatniku sądowy obowiązek alimentacyjny. Obecnie podatnik płaci synom alimenty dobrowolnie, na podstawie ustnej umowy o przekazywaniu na ich rzecz środków pieniężnych do rąk własnych. Czy te alimenty podatnik powinien zgłosić w urzędzie skarbowym?

Czy pieniądze od męża trzeba rozliczyć w PIT

Podatniczka posiada obywatelstwo polskie i niemieckie. Jest zameldowana w Polsce i w Niemczech. 10 października 2010 r. wróciła na stałe do Polski. Jest rozwiedziona i od byłego męża otrzymuje, na podstawie ugody sądowej, pieniądze na utrzymanie w wysokości 1220 euro miesięcznie. W Niemczech od tych środków nie musiała płacić podatku dochodowego, ponieważ podatek płacił były mąż. Po rozwodzie były małżonek nie wymagał od niej, by podpisała dokument, który zobowiązałby ją do płacenia podatku, a byłemu małżonkowi – odliczenie tych pieniędzy od podatku. Czy alimenty od męża podatniczka powinna rozliczyć w Polsce?

Czy alimenty wpłyną na ulgę prorodzinną

Podatniczka 23 lipca 2010 r. rozwiodła się z mężem. Wyrok sądu uprawomocnił się w 2010 r. Rozwód został orzeczony bez orzekania o winie żadnej ze stron, a opiekę nad małoletnią córką (rok urodzenia 2006) powierzono obojgu rodzicom, z ustaleniem miejsca zamieszkania przy podatniczce. Ojciec dziecka został zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz dziecka. Ojciec dziecka nie mieszka z podatniczką i dzieckiem, nie prowadzi też wspólnego gospodarstwa. W ciągu tygodnia dziecko przebywa przez większość czasu z matką w jej miejscu zamieszkania (od poniedziałku do czwartku, czasem do piątku). Co drugi weekend dziecko spędza z ojcem. Czy wypłata alimentów na dziecko pozbawi matkę możliwości rozliczenia jako rodzica samotnie wychowującego dziecko?

Czy suma wpłat jest zwolniona z PIT

Wyrokiem sądu zostały przyznane podatniczce alimenty od byłego męża w wysokości 400 zł miesięcznie. Podatniczka doszła z byłym małżonkiem do porozumienia i chce on jej wypłacić te alimenty za 200 miesięcy z góry w jednorazowej kwocie 80 tys. zł. Czy taka forma wypłaty będzie zwolniona z podatku?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie skutki podatkowe wiążą się z otrzymaniem alimentów.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE POWYŻSZE pytania.