1 Pobierz formularz interaktywny PIT lub aplikację

W rozliczeniu za 2010 rok podatnicy będą mogli przesłać formularze PIT przez internet bez użycia bezpiecznego e-podpisu. Ministerstwo Finansów rozszerzyło katalog formularzy, które będzie można przesłać drogą elektroniczną w prosty i szybki sposób o cztery PIT. Nowe deklaracje, które będzie można przesłać po raz pierwszy od 1 stycznia 2011 r. (jeśli Ministerstwo Finansów przygotuje odpowiednie zmiany prawne), to: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a oraz PIT-28.

Podatnicy przez internet będą mogli też złożyć najpopularniejsze zeznania roczne na formularzach: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Nie zmienią się również metody przesyłania e-PIT do urzędu skarbowego. Pierwsza metoda polega na wypełnieniu formularza interaktywnego, który można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. W tym celu niezbędne jest pobranie specjalnej wtyczki, która udostępniona jest na powyższej stronie internetowej. Druga metoda wymaga pobrania z tej samej strony specjalnej aplikacji desktopowej (instalowanej na pulpicie komputera), która upraszcza proces składania zeznania przez internet.

PRZYKŁAD

Jak skorzystać z aplikacji desktopowej

Aplikację służącą do wysyłania e-PIT należy najpierw pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, a następnie zainstalować na komputerze. Co więcej, aby otworzyć formularz (dotyczy to również podatników, którzy nie skorzystają z aplikacji), niezbędne będzie zainstalowanie aktualnej wersji programu Adobe Reader, środowiska Adobe AIR oraz wtyczki do przeglądarek internetowych Flash Player (wszystkie programy są darmowe).

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na szybkie i sprawne przesłanie e-PIT za 2010 rok.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz pięć pozostałych porad:
2 Wypełnij elektroniczne zeznanie roczne
3 Sporządź zeznanie razem z małżonkiem
4 Wyślij e-PIT bez podpisu elektronicznego
5 Jeśli popełniłeś błąd, wyślij korektę e-PIT
6 Pobierz urzędowe potwierdzenie odbioru