Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przy określaniu wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży nieruchomości należy uwzględniać podobne transakcje sprzedaży na danym terenie. Organ podatkowy nie może szacować wartości nieruchomości jedynie na podstawie opinii biegłego.
Rozpatrywana sprawa dotyczyła sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę zagrodową. Organ podatkowy powołał biegłego, który porównał transakcje w okolicy. Na tej podstawie określił wartość sprzedawanych działek i podstawę opodatkowania PCC.
Podatnik nie zgodził się z tym i skierował sprawę do sądu. Według niego wyceny dokonano bez uwzględnienia transakcji dokonywanych w miejscowości, w której znajduje się działka. Biegły skupił się na nieruchomościach położonych 10 km dalej.
Przed NSA podatnik sprawę wygrał. Sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka podkreśliła, że niedopuszczalne jest, aby organy podatkowe szacowały wartość nieruchomości na podstawie opinii biegłego. Mogą to zrobić jedynie z uwzględnieniem tej opinii.
Wyrok jest prawomocny.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2011 r., sygn. akt II FSK 875/10.