Podatnik, który wystawi fakturę, która dokumentuje czynności niewykonane, musi zapłacić VAT. Odbiorca takiej faktury nie ma prawa do odliczenia podatku.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki dotyczącą VAT za poszczególne miesiące 2005 roku. Jak wyjaśniła sędzia NSA Barbara Wasilewska, zarzuty w niej zawarte są niezasadne. W ocenie NSA organy podatkowe wszechstronnie wykazały, że podatniczka nie miała podpisanych umów, a faktury VAT nie były realizowane. Świadczy o tym m.in. analiza dokumentów księgowych, bankowych oraz handlowych, a także przesłuchania świadków.
Skoro podatniczka wystawiła faktury VAT (tzw. puste faktury) dokumentujące czynności, które nie zostały wykonane, to była zobowiązana do zapłaty wynikającego z nich podatku. Zgodnie z ustawą o VAT, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jej zapłaty. Jednocześnie NSA potwierdził, że odbiorca faktury nie ma prawa do odliczenia VAT.
Spór w sprawie zaczął się wtedy, gdy organy podatkowe nakazały podatniczce dopłacić VAT. W trakcie kontroli fiskus dokonał analizy faktur VAT zakupu i sprzedaży, umów cywilnoprawnych, skróconych list płac, wyciągów bankowych, informacji od kontrahentów podatniczki. Uznał, że podatniczka nie realizowała umów cywilnoprawnych. Sąd I instancji oddalił skargę podatniczki. Sąd przypomniał, że przepisy pozwalają na odliczenie VAT, ale tylko w zakresie czynności, które faktycznie zostały dokonane. Sama faktura nie tworzy prawa do odliczenia podatku naliczonego w niej wykazanego. Zdaniem sądu ograniczenie prawa do odliczenia VAT w sytuacji wykazania go w fakturze obejmującej czynność, której nie dokonano, wynika z samej konstrukcji podatku od wartości dodanej. Zdaniem WSA taka regulacja jest zgodna z zasadą neutralności podatku od wartości dodanej oraz uregulowaniami unijnymi. Podatniczka zaskarżyła niekorzystny dla siebie wyrok, ale również NSA nie przyznał jej racji. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt I FSK 412/09