Elektrownia, która wykryje nielegalny pobór energii, może nałożyć na nielegalnego poborcę opłatę, która jest odszkodowaniem i nie podlega opodatkowaniu VAT.
ORZECZENIE
Wyrok WSA w Warszawie w sprawie opodatkowania VAT nielegalnego poboru energii elektrycznej potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą w podobnych sprawach. Sąd przypomniał, że nielegalny pobór nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług, a elektrowni z tytułu takiego poboru przysługuje odszkodowanie. Zatem opłata, jaką nakłada elektrownia na nielegalnego poborcę, nie podlega VAT.
W sprawie chodziło o sytuację, gdy świadczeniobiorca pobierał energię nielegalnie. W takiej sytuacji ma zastosowanie art. 57 prawa energetycznego. Wykładni tego przepisu dokonał m.in. Trybunał Konstytucyjny (sygn. K 37/04). TK stwierdził, że w przypadku nielegalnego pobierania paliw lub energii z sieci przedsiębiorstwo energetyczne ma do wyboru dwie możliwości: pobranie opłaty w wysokości określonej w taryfach za nielegalnie pobrane paliwo lub energię albo dochodzenie odszkodowania na zasadach ogólnych.
Skarżąca spółka twierdziła więc, że takie odszkodowanie nie podlega VAT. Ze stanowiskiem tym zgodził się naczelnik urzędu skarbowego, ale jego decyzję zmienił dyrektor izby skarbowej. Twierdził, że nawet gdy dochodzi do dostawy energii bez umowy, to taka dostawa jest opodatkowana VAT. Sąd uznał jednak taką argumentację za błędną. O dostawie towarów można mówić, gdy dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Skoro jednak nie było umowy, więc elektrownia nie wyraziła woli i zgody na pobranie energii, to nie jest to pobór legalny. Jest to kradzież, z tytułu której elektrowni przysługuje odszkodowanie. Zatem nie doszło do dostawy towaru i nie ma mowy o VAT. WSA przytoczył także wyrok ETS (sygn. C-435/03), w którym Trybunał stwierdził jednoznacznie, że kradzież towaru nie stanowi dostawy towaru w rozumieniu art. 2 VI Dyrektywy Rady UE i nie podlega opodatkowaniu VAT.
Ważne!
O dostawie towarów można mówić, gdy dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel
Sygn. akt III SA/Wa 554/08